lekarze-z-grupy-wsparcia-odpowiadaja-nieplodnirazem

15 pytań kobiet z grupy wsparcia do lekarzy z klinik niepłodności

reklama
clearblue

Grupa wsparcia to miejsce, w którym można spotkać smutek, złość i bezradność. Jest to jednak również miejsce, w którym można odzyskać nadzieję i chęci do starań. „Obudź w sobie życie” to zamknięta grupa na FB dla kobiet starających się o dziecko, w której tym razem na pytania niepłodnych odpowiadali najlepsi specjaliści z klinik leczenia niepłodności. 

Nie jesteś sama!

Czasem ciężko znaleźć sens w porażkach i zebrać siły do kolejnych prób starań o dziecko. Trudno również radzić sobie z własnymi emocjami, gdy wokół mnóstwo rodzin z dziećmi. Dlatego też warto pamiętać o grupach wsparcia, w których są osoby takie jak Ty. Które rozumieją, co się z Tobą dzieje, wiedzą jak pomóc, bo nierzadko same przez to przechodziły. Możesz tu wyrzucić z siebie wszystko,  bez poczucia obciążania otoczenia „swoimi problemami”.


Dlatego też, jeśli długo starasz się o dziecko, to zapraszamy do grupy na FB: Obudź w sobie życie – grupa zamknięta dla kobiet starających się o dziecko. Tutaj oprócz wsparcia osób, które zmierzają w tym samym kierunku, otrzymasz także pomoc ekspercką. Wystarczy zadać pytanie do specjalisty, a portal NiepłodniRazem.pl postara się uzyskać odpowiedź. 


1. Co ma wpływ na ruchliwość plemników? Dlaczego, mimo brania góry suplementów, poprawiają się wszystkie parametry tylko nie ruchliwość?

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plRuchliwość plemników to inaczej ich zdolność do przemieszczania się w żeńskim układzie rozrodczym oraz w śluzie szyjkowym. Wśród czynników, które bezpośrednio lub pośrednio wpływają na ten właśnie parametr, wymienia się m.in. przewlekły stres, nadmierne stosowanie używek (alkohol, papierosy, narkotyki), a także zażywanie niektórych leków (np. sterydów anabolicznych). Istotnym aspektem jest również masa ciała pacjenta. Zarówno niedowaga, jak i otyłość, negatywnie wpływają na jakość plemników. Kolejnym znaczącym czynnikiem jest odpowiednia dieta.

Badania naukowe wskazują, że pogorszenie parametrów nasienia (w tym ruchliwości plemników) często obserwuje się u osób zarówno nadmiernie otyłych, jak i skrajnie wyniszczonych, np. w trakcie chemioterapii.

Na parametr ten wpływ ma również przegrzewanie jąder, tj. gorące kąpiele, podgrzewane siedzenia, sauna czy zbyt obcisła bielizna, a także uprawianie niektórych sportów znacznie obciążających organizm. Wszystkie te czynniki mogą zmniejszać ruchliwość, jak i ilość plemników.

2. Ciąża pozamaciczna – czy jeżeli miałam pozytywne testy ciążowe z 4 różnych firm, a teraz są negatywy, to w mojej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa i wykluczenie ciąży pozamacicznej? Jeżeli tak to kiedy od terminu miesiączki?

Odpowiada dr Robert Gizler, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed we Wrocławiu:

Obecność pęcherzyka ciążowego w jamie macicy można stwierdzić przy poziomie HCG powyżej 1800 mU/l, czyli około 10 dni od terminu spodziewanej miesiączki. Niestety, w jajowodzie jego identyfikacja jest znacznie trudniejsza. Sugeruje oznaczenie poziomu HCG z krwi – jeżeli jego kolejne 2 oznaczenia w odstępie 72 godzin będą malejące (i mniejsze od 1000) to niestety, ciąża nie rozwija się prawidłowo, ale też i ryzyko zagrożenia ciążą pozamaciczna jest małe. Przy poziomie HCG powyżej 2000 wskazana jest wizyta ginekologiczna z badaniem USG.

3. Który preparat z myo-inozytolem i w jakiej dawce w Pana doświadczeniu wykazał największą skuteczność w postaci ciąży u pacjentek z PCOS?

Odpowiada dr Olaf Lindert, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach:

Terapie z zastosowaniem mio-inozytolu mogą redukować objawy PCOS, jednak byłyby to zbyt daleko idące wnioski, gdybym mówił o przyjmowaniu konkretnych preparatów i ich dawek w kontekście wykazania skuteczności w postaci ciąży. Na takie stwierdzenia potrzebne są odpowiednie badania.

reklama

Komentarze: 1

Chciałam się spytać o program inwitro , czy to jest tylko dla kobiet żonatych . Mam problem zaściem w ciąże niby mam wszystko dobrze ale nie wiem co powoduje że nie mogę zaść .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *