Diagnostyka niepłodności: pytania i odpowiedzi
wasze listy

Diagnostyka niepłodności: Zrób to, by poznać dokładną przyczynę braku ciąży

Nie umiesz poradzić sobie z niepłodnością? Kolejna próba zajścia w ciążę znów się nie powiodła, zawiodło in vitro? Potrzebujesz wsparcia merytorycznego i psychologicznego? A może chcesz skonsultować ze specjalistą swój przypadek i dowiedzieć się, jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka niepłodności? Napisz do nas – nie zostawimy Cię bez odpowiedzi i pomocy. Nasza skrzynka na listy działa non stop 24 h. 

Diagnostyka niepłodności: Pytanie Czytelniczki

Współżyjemy bez zabezpieczenia prawie 4 lata. Od pół roku rozmawiamy o tym z mężem, staramy się, robimy badania. Zacznę od męża: Wszystkie badania prawidłowe, nawet ponad normy. U mnie z kolei:

  • Anty tpo 240
  • Tsh 2,25
  • Testosteron 72
  • Prolaktyna 460
  • Shbg 55
  • Miesiączki 9/12 (na rok) regularne.
  • Bez nałogów
  • Waga 81 kg,
  • wzrost 174 cm
  • Aktywna

Niedługo idę do ginekologa na monitoring. Co jeszcze można zrobić?

Diagnostyka niepłodności: Odpowiedź specjalisty


Na pytanie o dokładną diagnostykę niepłodności odpowiada dr Katarzyna Hasik, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku.


 

Szanowna Pani,

Długotrwałe, bezskuteczne starania o potomstwo wymagają specjalistycznej diagnostyki w ośrodku zajmującym się leczeniem niepłodności. Zazwyczaj w pierwszym kroku lekarz zleca wykonanie podstawowych badań: hormonalnych u kobiety oraz nasienia u mężczyzny.

U kobiet bardzo istotnym parametrem jest również poziom rezerwy jajnikowej (AMH), który dostarcza informacji nt. puli komórek jajowych, czyli potencjału rozrodczego kobiety.

Na podstawie otrzymanych wyników, przeanalizowaniu dotychczasowego leczenia (jeśli para takie odbywała) oraz przeprowadzeniu wywiadu medycznego, lekarz podejmuje decyzję co do dalszego leczenia.

W niektórych przypadkach wystarczy określenie optymalnego momentu współżycia poprzez tzw. monitoring owulacji. U niektórych kobiet, u których owulacja nie występuje lub występuje sporadycznie, można przeprowadzić jej indukcję, czyli wywołanie jajeczkowania za pomocą środków farmakologicznych.

U niektórych par problemy z poczęciem dziecka mogą wynikać z tzw. zespołu wrogiego śluzu – ze zjawiskiem tym mamy do czynienia wtedy, gdy przeciwciała wytwarzane przez organizm kobiety niszczą napotkane na swojej drodze plemniki partnera. Aby potwierdzić lub wykluczyć tę nieprawidłowość, wykonuje się tzw. test po stosunku.

Ważnym elementem diagnostyki jest też ocena drożności jajowodów. Czasem pomocne w diagnostyce mogą okazać się zabiegi chirurgiczne (takie jak histeroskopia, laparoskopia), jednak – ze względu na fakt, że każdy z nich niesie za sobą pewne ryzyko – wykonuje się je tylko w określonych przypadkach.

W diagnostyce niepłodności należy uwzględnić również choroby przewlekłe, takie jak endometrioza, choroby tarczycy, choroby autoimmunologiczne, cukrzyca oraz przebyte zabiegi operacyjne, a także styl życia i dietę.

Diagnostyka niepłodności jest procesem złożonym i wymaga kompleksowego podejścia – z tego powodu warto odwiedzić ośrodek leczenia niepłodności, który specjalizuje się w tego typu problemach.


PRZECZYTAJ TAKŻE:

https://plodnosc.pl/czy-zarodek-rozwija-sie-prawidlowo-objawy-i-przyczyny-braku-rozwoju-zarodka/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *