porod objawy nieplodnirazem

Dylematy ciężarnej: Czy to już poród? – 6 sygnałów zwiastujących rozwiązanie

Gdy termin porodu zbliża się wielkimi krokami, zaczynasz wyczekiwać z niecierpliwością (lub niepokojem) tego dnia. Gdy dni mijają, zastanawiasz się, czy pojawiające się objawy to właśnie TO. Jak rozpoznać, czy poród już się zaczął? Oto 6 symptomów, które wskazują, że poród jest już blisko. 

Poród – 6 symptomów sygnalizujących rozwiązanie

Kobieta w ciąży oczekująca rozwiązania powinna znać pierwsze symptomy zwiastujące bliski poród. Oczywiście warto podkreślić, że każda ciąża, jak i poród, przebiegają inaczej u każdej kobiety. Istnieją jednak pewne symptomy, które u większości sygnalizują bliskie rozwiązanie.   

6 symptomów pojawiających się przed porodem:

1. Twój brzuch obniżył się 

Pierwszym, zauważalnym objawem zbliżającego się porodu jest obniżony brzuch. Symptom ten jest bardzo widoczny, a sama kobieta w ciąży może odczuwać go tak, jakby dziecko “wpadło” do macicy. Taki objaw wynika ze zmiany położenia malucha, który przyjął pozycję główkową i jest gotowy do wyjścia na świat.

Dla kobiety oznacza to w praktyce uwolnienie przepony i łatwiejsze oddychanie oraz nacisk na pęcherz i częstsze wizyty w toalecie.

2. Może występować biegunka i/lub nudności

U niektórych kobiet przed porodem organizm daje sygnały podobne do objawów grypy żołądkowej. Może pojawić się: biegunka, nudności i wymioty oraz dreszcze. Jeśli nie towarzyszy im wysoka temperatura, nie jest to powód do niepokoju – w taki sposób organizm ciężarnej oczyszcza się przed porodem.

3. Pojawiła się wydzielina z pochwy

Kolejnym objawem zwiastującym bliski poród jest gęsta wydzielina z pochwy. Jest to tzw. czop śluzowy, który wypada w I okresie porodu. Do tej pory to on zatykał szyjkę macicy, jednak wraz z jej stopniowym rozszerzaniem, zostaje usunięty z dróg rodnych.

Ważne: Wydzielina z pochwy ma lekko różowy lub brązowy kolor. Jeśli jest tylko minimalnie zabarwiona krwią, nie ma powodu do niepokoju.

4. Doskwiera ci ból w dole pleców

Oprócz symptomów wskazujących na to, że coś się dzieje w brzuchu, występują również takie jak np. ból w dole pleców. Są to tzw. bóle krzyżowe, które związane są z narastającym ciśnieniem w obszarze miednicy i odbytu.

5. Pojawiły się silne, regularne skurcze macicy

Silne i regularne skurcze macicy to kolejny objaw zwiastujący poród. Macica w ten sposób pomaga dziecku przemieścić się tak, aby przyjęło odpowiednią pozycję do porodu. Czasami w połowie ciąży pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające (inaczej zwane również: skurczami Braxtona Hicksa), które przybierają na sile w ostatnich tygodniach.

Wskazówka: Jak rozpoznać prawdziwe skurcze od przepowiadających?

Prawdziwe skurcze są rytmiczne, powtarzalne, przybierają na sile i odstęp czasu pomiędzy nimi zmniejsza się. Jeśli w przeciągu godziny wystąpi więcej niż 6 skurczy, to prawdopodobnie poród już się rozpoczął. Prawdziwe skurcze, w przeciwieństwie do tych przepowiadających, nie mijają po zmianie pozycji (np. położeniu się, chodzeniu). Skurcze Braxtona Hicksa są nieregularne, słabe i przeważnie odczuwalne w dole brzucha oraz mijają, gdy się je “rozchodzi” lub po chwili odpoczynku.

6. Odejście wód

To najbardziej spektakularny objaw, którego często wyczekują ciężarne. Warto jednak podkreślić, że zdarza się, że wody nie odchodzą w ogóle bądź odchodzą dopiero w II fazie porodu, co oznacza, że nie zawsze są pierwszym objawem zwiastującym nadejście rozwiązania.

Ważne: Ponadto nie zawsze odejście wód płodowych jest nagłe, czasem wody tylko się sączą. Jeśli wody są czyste i bez zapachu, nie ma powodu do niepokoju.

Czy to już poród? – Kiedy jechać do szpitala?

Warto podkreślić, że istnieją sytuacje, w których do szpitala należy jechać bezzwłocznie. Należą do nich m.in. sytuacje, gdy:

  • wody płodowe nie są czyste i mają np. kolor zielony,
  • wody płodowe mają specyficzny zapach,
  • minęło już kilka godzin od odejścia czystych wód płodowych, a nie pojawiły się inne symptomy porodu,
  • przerwy między skurczami są krótsze niż 5 min., 
  • skurcze są bardzo silne,
  • kobieta czuje, że lepiej i bezpieczniej będzie się czuła na porodówce.

tatento logo nieplodnirazemTekst powstał we współpracy z Tatento.pl – portalem przydatnym młodym rodzicom. To idealny pomocnik – znajdziesz tu pomysł na zabawę, przepis na zdrowe danie, przeczytasz recenzję, a także dowiesz się, jak pielęgnować noworodka – oczywiście to tylko bardzo niewielka część możliwości, jakie daje ta przestrzeń. Zachęcamy, aby każdy rodzic, którego życie po przyjściu na świat malutkiej istoty zmieniło się diametralnie, czuł się tu jak u siebie. Chcemy, abyście znajdowali tu odpowiedzi na wasze pytania, obawy, a także dzielili się radościami, sukcesami i dobrymi chwilami.


Polecamy także:

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *