leczenie niepłodności, wizyta u ginekologa

U ginekologa masz swoje prawa. Jakie?

Wizyta u lekarza ginekologa - leczenie niepłodności

reklama
clearblue

Kiedy orientujesz się, że masz problemy z płodnością, często, a przynajmniej częściej niż byś chciała, składasz wizyty w gabinetach ginekologicznych. Zwykle wiąże się to z dużym stresem, tymczasem musisz pamiętać, że masz prawo żądać fachowej obsługi, kompetentnej informacji i poszanowania Twojej intymności.

Podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym

Odwiedzanie ginekologów jest niezbędne w diagnostyce niepłodności, ale bywa irytujące, przygnębiające, stresujące. Wywołuje lęk, wstyd, czasem uczucie upokorzenia albo wrażenie, że nie interesujesz lekarza jako osoba, lecz jako przypadek medyczny.

Lekarz wie swoje, nie potrzebuje Twoich wskazówek („od lat w mojej rodzinie kobiety mają problemy z tarczycą” – zgłaszasz przy każdej wizycie, a na to lekarz: „to nie ma  znaczenia, proszę na fotel”). Czujesz się ignorowana, głupia i zniechęcona.

Bywa, że lekarz nie wyjaśni dokładnie dlaczego takie dawki leku będą najlepsze albo jak przebiegnie planowany zabieg. „Pani się nie martwi. Będzie dobrze” – słyszysz i już wiesz, że przy takim poziomie  stresu dobrze nie będzie. 

Masz dość leczenia, chodzenia do lekarza, siedzenia pod gabinetem i wychodzenia z niego z mętlikiem w głowie. A przed Tobą jeszcze długie miesiące diagnostyki i leczenia.

Co możesz zrobić?

Weź odpowiedzialność za to, co dzieje się w gabinecie w trakcie twojej wizyty.  Sama niepłodność przysparza zmartwień, więc te, które możesz, wyeliminuj lub ogranicz do minimum. Jednym z nich są wizyty u ginekologa.

Oczywiście spotkania z ginekologiem nie można unikać, dlatego skup się na tym, co TY możesz zrobić, żeby czas spędzony w gabinecie był:

  • efektywny,
  • w miarę możliwości przyjemny,
  • żebyś miała poczucie, że zostałaś dobrze i fachowo przyjęta,
  • że rozmowa z lekarzem wyjaśniła Twoje lęki i wątpliwości,
  • żebyś miała w stosunku do lekarza poczucie, że mu ufasz.

Kiedy okazuje się, że niepłodność jest częścią Twojego życia, bardzo szybko zdobywasz wiedzę na jej temat: jakie leki najczęściej lekarze przepisują, jakie badania koniecznie trzeba wykonać, co to jest in vitro, jak się leczy niedrożność jajowodów, jakie poziomy hormonów są optymalne dla owulacji i zajścia w ciążę.

Przeważnie masz do lekarza całą masę pytań, masz wątpliwości, chcesz wyjaśnić różnice w leczeniu Twoim i koleżanki z forum. Chcesz wiedzieć dokładnie na czym polegają określone procedury medyczne i jakie są szanse na sukces w Twoim konkretnym przypadku. Potem wychodzisz z gabinetu z kwadratową głową, pełną nowej wiedzy albo z poczuciem, że nic nie pamiętasz z tego co mówił lekarz, albo ze złością, że znów nie odpowiedział na Twoje pytania. W gabinecie już czeka na Ciebie stres (a właściwie wchodzi tam razem z Tobą) i utrudnia logiczną rozmowę.

To wszystko można zmienić i zaplanować tak, żebyś po wizycie czuła się lepiej.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *