dieta po cesarce nieplodnirazem

Poród przez cesarskie cięcie: Co jeść, a czego unikać po cesarce? (+jadłospis)

Cesarskie cięcie to poważny zabieg chirurgiczny. Aby kobieta po cesarce nabrała szybko sił, powinna zwrócić szczególną uwagę na to, co je. Jakie produkty są niewskazane? Co jeść, aby  przyspieszyć regenerację ran? Odpowiada nasz dietetyk Aleksandra Kołodziejczak.

Co jeść po cesarskim cięciu?

Odpowiednie odżywianie oraz dostarczenie składników odżywczych po cesarskim cięciu jest bardzo ważne. Organizm kobiety musi mieć z czego czerpać energię, by w pełni mógł się zregenerować. W okresie połogu bardzo ważna jest odpowiednia podaż białka, składników mineralnych (wapń, żelazo) oraz witamin (C, E oraz A).

Aby nie doszło do odwodnienia organizmu należy zwiększyć podaż płynów, najlepiej wybierać wodę mineralną bogatą w magnez i wapń, soki owocowe i warzywne oraz zieloną herbatę.

Wymienione składniki pozwolą w szybki sposób powrócić do pełni sił oraz prawidłowo odżywić organizm.

Zwróć szczególną uwagę na podaż:

  • białka 

Zapotrzebowanie na białko dla kobiet po połogu jest szczególnie ważne i zwiększa się ono również w okresie laktacji (1,3 g/kg masy ciała). Białko w diecie powinno być pełnowartościowe – dzięki odpowiedniemu spożyciu ułatwia regenerację tkanek, a także przyspiesza gojenie się ran.

Pełnowartościowe białko można znaleźć w: jajach, mleku, serach, drobiu, rybach (dorsz, łosoś) i owocach morza.

  • wapnia

Również na ten pierwiastek zapotrzebowanie dla kobiet wzrasta. Dzienna dawka powinna wynosić około 1000-1300 mg/dz. Odpowiednie spożycie wapnia będzie wspomagało regenerację organizmu po przebytej cesarce. Dodatkowo, podczas karmienia piersią jego odpowiednia podaż uchroni przed osteoporozą czy uszkodzeniem kości, które mogą wynikać z jego braku w diecie.

Produktami bogatymi w wapń są: mleko, przetwory mleczne, jaja, orzechy, kakao, suszone morele. Najlepiej przyswajalny jest z produktów mlecznych i jaj.

  • żelaza 

Podczas porodu kobiety narażone są na duży ubytek krwi. Dlatego też żelazo, podobnie jak wapń, odgrywa dużą rolę podczas regeneracji organizmu. Jego niski poziom może powodować senność, apatię, zmęczenie oraz ogólne osłabienie organizmu. Dlatego też warto pamiętać o jego odpowiedniej podaży z dietą również po cesarskim cięciu.

Produkty bogate w żelazo to między innymi: czerwone mięso (jednak należy spożywać je w małych ilościach i niezbyt często), indyk, jaja a szczególnie żółtko jaj, pietruszka, figi suszone, buraki, szpinak. Przyswajalność żelaza zwiększa się w obecności witaminy C.

  • witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A oraz E)

Ich obecność ułatwia szybsze namnażanie się komórek skóry. One również warunkują szybsze gojenie się ran. Obie witaminy znajdziemy w owocach i warzywach.

Najwięcej witaminy A jest w: marchwi, dyni, papryce, brokułach, szpinaku, morelach, brzoskwiniach, pomarańczach. Z kolei witaminy E najwięcej jest w: orzechach włoskich, ziemnych, migdałach, oleju rzepakowym i słonecznikowym, kiełkach pszenicy, brukselce czy marchewce.

Produkty niewskazane po cesarskim cięciu

Jedzenie tłustych i ciężkostrawnych posiłków nie wpływa korzystnie na zdrowy organizm, tak więc podobnie i w tym przypadku, gdy kobieta jest osłabiona, dieta obfitująca w tłuszcze zwierzęce nie będzie korzystnie oddziaływać na zdrowie i samopoczucie. Potrawy powinny być lekkostrawne – najlepsze techniki kulinarne do ich przygotowania to: gotowanie w wodzie i na parze, pieczenie w folii oraz duszenie bez obsmażania.

Nie jest zalecane również spożywanie produktów wzdymających (rośliny strączkowe, brukselka, brokuły) oraz picie wody gazowanej. Te produkty mogą powodować wzdęcia oraz ból brzucha.

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać dieta po cesarce? Oto jadłospis

>>> czytaj dalej

  • Strony:
  • 1
  • 2
reklama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *