test badanie nasienia nieplodnirazem
Artykuł sponsorowany

Porozmawiaj z nim o tym teście, a szybciej zajdziesz w ciążę

Gdy starania o dziecko przedłużają się, para zaczyna zastanawiać się, w czym tkwi problem. Najczęściej jednak to kobieta pierwsza podejmuje próbę znalezienia przyczyny braku ciąży. Z kolei badania dowodzą, że aż 54% Polaków ma nieprawidłowe parametry nasienia, co wskazuje, że za trudności w uzyskaniu ciąży odpowiada czynnik męski występujący u co 2 mężczyzny. Jest jednak na to sposób – badanie nasienia w domu umożliwia szybkie sprawdzenie ilości plemników w spermie – bez skrępowania i dyskomfortu.

Zła jakość nasienia – jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności u mężczyzn

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że na przestrzeni lat jakość i ilość nasienia u mężczyzn znacząco spada. Obecnie obowiązująca norma koncentracji plemników w spermie to 20 mln/ml ejakulatu. Należy jednak podkreślić, że w 1980 roku wartość ta określana była na 60 mln plemników/ml ejakulatu. Niestety, oprócz pogorszenia ilości, spadła również jakość, ruchliwość oraz żywotność plemników.

Na tak znaczące obniżenie parametrów ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim negatywnie oddziałuje na nie niezdrowy styl życia m.in. niewłaściwa dieta, brak regularnej aktywności fizycznej, nadmiar stresu i nieodpowiednia ilość snu. Do tego warto wspomnieć o nałogach oraz czynnościach, które także osłabiają nasienie np. trzymanie laptopa na kolanach, podgrzewane fotele w samochodzie, częste korzystanie z sauny itp. Te wszystkie czynniki powodują niedobory w organizmie i słabe dotlenienie, co również przekłada się na niską produkcję plemników, które są zdolne do zapłodnienia bądź w ogóle ich brak.

Badanie nasienia – sposób na szybkie uzyskanie ciąży

Osoby mające trudności z poczęciem dziecka z reguły rozpoczynają diagnostykę od badań… kobiety. Najczęściej to właśnie damska część tego duetu podejmuje pierwsze kroki, aby sprawdzić, z czego może wynikać brak ciąży. I niezrozumiałym może być fakt, że to kobiety regularnie wykonują profilaktyczne badania ginekologiczne, czego niestety nie robią mężczyźni.

Z raportów wynika, że aż 93% mężczyzn nigdy nie wykonało badań nasienia, a tylko 13% zapytanych uważa, że wykonałoby je profilaktycznie w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia.

Specjaliści podkreślają, że nie tylko brak świadomości tego, jak istotna jest jakość i ilość nasienia w powodzeniu zajścia w ciążę partnerki u mężczyzn jest problemem. Należy zdać sobie sprawę, że w głowach wielu mężczyzn na myśl o badaniu pojawia się ogromny mur nie do przejścia. Często związane jest to z myśleniem typu: Jeśli to moja wina, to oznacza, że nie jestem prawdziwym mężczyzną. Inną trudnością jest brak przygotowania, którą tak wspomina Adam*, długo starający się o dziecko:

Na wejście do tego pokoiku, w którym wszyscy wiedzą, co robię, nie przygotował mnie nikt nigdy i nikt nigdy mnie nie przygotuje. Nikt też by mnie nie przekonał, abym takie badanie wykonał profilaktycznie w wieku lat, powiedzmy, dwudziestu. Po co? Przecież mnie to nie dotyczy. W głowie mi się nie kręci, czuję się świetnie, dlaczego coś miałoby być nie tak? To nie mój problem, więc lepiej sobie oszczędzić tej wątpliwej przyjemności.

Lekarze zwracają jednak uwagę, że unikanie podstawowego badania nasienia jest dużym problemem. Bez niego starania o dziecko mogą ciągnąć się nie miesiącami, a latami.

Wygodny i dyskretny test, czyli badanie nasienia w domu

Wizyta w ośrodku diagnostycznym oraz procedura badania może być przyczyną utrudnionej diagnostyki, co tym samym przekłada się na mniejszą szansę na uzyskanie ciąży. Dlatego też zachęca się kobiety, aby pomogły mężczyznom i podpowiedziały im inny sposób sprawdzenia męskiej płodności. Rozwiązaniem tego problemu jest badanie nasienia, które mężczyzna może wykonać samodzielnie w domu. Jest to komfortowy i szybki test, który bez skrępowania i wstydu pomaga ocenić płodność mężczyzny.

Test płodności dla mężczyzn wykonywany jest w domu i nie wymaga wizyty w laboratorium. Wyglądem przypomina test ciążowy i jest bardzo prosty w użyciu. A co najważniejsze – wystarczy tylko 10 minut, aby sprawdzić, czy w nasieniu obecne są plemniki!

Dlatego też domowy test nasienia powinni wykonać mężczyźni, którzy od dłuższego czasu starają się bezskutecznie o dziecko. Dzięki niemu mogą szybko podjąć pierwszy krok w zdiagnozowaniu przyczyny braku ciąży – bez stresu i zbędnych kosztów.

Na czym polega test? – instrukcja

Domowy test płodności mężczyzny polega na przeniesieniu nasienia na płytkę testową. Zastosowanie specjalnego płynu dołączonego do testu umożliwi zmianę koloru plemników, co w konsekwencji pozwoli na ocenę ilości plemników w nasieniu. Porównanie koloru z testu z kolorem testu referencyjnego pozwoli ocenić, czy liczba plemników w spermie jest prawidłowa, zbyt mała lub plemniki w ogóle nie występują w nasieniu.

Pobieranie materiału: 1. Otwórz opakowanie (6) i sprawdź jego zawartość (powinna zgadzać się z grafiką powyżej). 2. Otwórz pojemnik (1) na nasienie. Nie wysypuj znajdującego się wewnątrz preparatu. 3. Pobieranie próbki nasienia: masturbując się, wydalić spermę bezpośrednio do pojemniczka zbiorczego. 4. Upłynnianie: równomiernie potrząsnąć pojemniczkiem z zebranym nasieniem i następnie odstawić go na 15 minut, aż nasienie zmieni swój stan skupienia w płyn.

badanie nasienia test nieplodnirazem

Procedura wykonywania testu: 1. Dodaj próbkę: wyjmij płytkę testową z torebki aluminiowej (3) i połóż ją poziomo na płaskiej powierzchni; używając pomocniczej rurki absorbującej nasienie, nabierz przy pomocy pipety (4) odrobinę spermy z pojemniczka zbiorczego (1), a następnie umieść trzy krople pobranego nasienia w białym otworze A ; poczekaj aż nasyci powierzchnię membrany i wyschnie. 2. Dodaj niebieski płyn barwiący (5 – etykieta Staining Solution): zaaplikuj jedną kroplę niebieskiej substancji barwiącej do otworu testowego A i pozwól jej nasiąkać przez 1-2 minuty. 3. Dodaj przezroczysty bufor płuczący (2 – etykieta Cleaning Solution): zaaplikuj dwie krople przezroczystego buforu płuczącego do otworu testowego A i pozwól mu wsiąkać przez 1-2 minuty. Po upływie tego czasu natychmiast odczytaj wynik. 4. Odczytaj wynik testu po koło 2 minutach: odczytaj kolor z testu A, porównaj go z testem referencyjnym B; im ciemniejszy kolor, tym więcej plemników – zapisz/zapamiętaj wynik.

Jak przygotować się do badania?

  • przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną przez 3-7 dni – zbyt długi lub zbyt krótki czas może przyczynić się do nieprawidłowego wyniku testu,
  • przed badaniem należy zapoznać się z ulotką i procedurą opisaną na stronie producenta,
  • zaleca się również nie spożywać alkoholu na kilka dni przed badaniem,
  • jeśli w dniu testu lub na kilka dni przed nim mężczyzna miał gorączkę bądź stosował antybiotyki, należy przełożyć badanie na inny dzień.

Więcej informacji o teście nasienia można znaleźć na stronie: www.zbadajnasienie.pl.

* imię zmienione, autor anonimowy

Partnerem artykułu jest:


Polecamy także:

 

Komentarze: 1

Zła jakość nasienia może być spowodowana nadmiarem żelaza – można też pomyśleć o teście genetycznym na hemochromatozę u mężczyzny jeżeli badanie nasienia nie wyjdzie dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *