Jak alkohol wpływa na płodność

Jak na płodność i ciążę wpływa alkohol

Wiele otaczających nas produktów może powodować problemy z zajściem w ciążę lub jej utrzymaniem. Musimy zdać sobie sprawę, że wszystko, co spożywamy, może szkodzić naszej bezcennej płodności. W tym artykule przyjrzymy się bliżej alkoholowi.

Napój alkoholowy to napój zawierający etanol, który w bardzo poważny sposób wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Napoje alkoholowe zaliczane są do używek i możemy wyróżnić: piwo, wino i alkohole spirytusowe.

Napoje zawierające etanol spożywane są przez ludzi najczęściej z powodów towarzyskich, rekreacyjnych, smakowych. Należy jednak pamiętać i mieć na względzie, jakie działanie wywiera na nas spożywanie alkoholu. Oprócz oczywistego działania, czyli rozluźnienia, wzmocnienia odwagi i często dobrego samopoczucia, alkohol wywiera na nas negatywny wpływ. Nie bez powodu napoje alkoholowe zaliczane są do używek, ponieważ częste spożywanie alkoholi powoduje uzależnienie, osłabienie funkcji wątroby, nowotwory przewodu pokarmowego.

Pamiętajmy, że prawidłowo odżywiony organizm gotowy jest do rozmnażania i utrzymania ciąży, a później do karmienia niemowlęcia. Alkohol zabija mikroflorę bakteryjną organizmu, dzięki której wchłanialiśmy do krwioobiegu niezbędne i bardzo ważne ze względu rozmnażania witaminy i składniki mineralne.

Alkohol a płodność u mężczyzn…

Wielu mężczyzn uważa, że jeżeli starają się z partnerką o dziecko wówczas większość zadania „leży po stronie kobiety”. Owszem, kobieta będzie nosiła w sobie dziecko przez 9 miesięcy, lecz do tego niezbędne jest zdrowe i gotowe do zapłodnienia nasienie mężczyzny.

Częsty widok w wielu domach: partner wracający zmęczony z pracy, rozkładający się na kanapie z piwem w ręku. Po uwadze, aby ograniczył spożywanie alkoholu, odburknął, że przecież to tylko piwo. Nic bardziej mylnego. Zawarte w piwie fitoestrogeny powodują upośledzenie funkcji plemników, a także niszczenie DNA znajdującego się w nasieniu, co skutkuje znacznym obniżeniem płodności u mężczyzn.

Spożywanie napojów alkoholowych przez mężczyzn może przyczyniać się do:

-obniżenia szybkości plemników,

-obniżenie stężenia testosteronu w organizmie (co skutkować może zaburzeniem wzwodu, a nawet powodować zmniejszenie wzrostu, obniżeniem gęstości kości, co może prowadzić do złamań, a także do obniżenia masy ciała),

-obniżenie liczby plemników.

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzić może między innymi do impotencji, a także atrofii jąder.

Alkohol a płodność u kobiet…

Wiemy już jak poważne zmiany powoduje spożywanie alkoholu w organizmie mężczyzny. Teraz przyjrzymy się jaki wpływ ma na delikatny i pełen skomplikowanych mechanizmów organizm kobiety.

Na początku należy zaznaczyć, że kobiety o wiele częściej, mimo spożywania mniejszych ilości alkoholu, zapadają na choroby uzależnione od napojów procentowych. U kobiet występuje gorszy metabolizm alkoholu w organizmie, mają one zazwyczaj niższą masę ciała, a także niższą zawartość wody w organizmie, a co najważniejsze mają odmienne działanie układu hormonalnego.

Kobiety spożywające alkohol często skarżą się na nieregularne miesiączki, zaburzenia cyklu owulacyjnego. Etanol przyczynia się do obniżenia wydzielania śluzu pochwowego, który pełni ważną rolę w zapłodnieniu, chroni on spermę przed zabójczym kwaśnym środowiskiem pochwy, a co najważniejsze pomaga przetransportować ją do macicy.

Kobiety w ciąży nie powinny spożywać alkoholu w żadnych ilościach, ponieważ alkohol z OGROMNĄ łatwością pokonuje barierę łożyska. Więc mylne pojęcie o lampce wina podczas ciąży powinno w nas wzbudzić podejrzenia. Po spożyciu alkoholu przez kobietę w ciąży niemalże od razu poziom alkoholu we krwi u płodu jest taki sam, jak i u matki. Wątroba nienarodzonego dziecka nie jest w stanie poradzić sobie ze stężeniem alkoholu, ponieważ nie jest w pełni rozwinięta. Wówczas alkohol przyczynia się do upośledzenia rozwoju płodu, a także ryzyka samoistnego poronienia, lub porodu z wadami wrodzonymi noworodka.

Podsumowując

Mimo że alkohol nas pobudza, rozluźnia, daje uczucie odwagi powinniśmy bardzo uważać z jego spożywaniem, ponieważ powoduje poważne zmiany w naszym organizmie, wpływając na naszą płodność. Zwłaszcza osoby planujące założyć rodzinę lub oczekujące na przyjście szczęścia na świat.

 

Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem, jeśli potrzebujesz wsparcia zgłoś się do specjalisty na konsultację indywidualną.

 

IMG_20160412_122339Monika Tytoń – licencjonowany dietetyk po studiach wyższych. Odbyła praktyki w szpitalu i poradni dietetycznej. Prowadziła edukację żywieniową dla pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem i innymi schorzeniami uzależnionymi od diety. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *