lekarze-z-grupy-wsparcia-odpowiadaja-nieplodnirazem

15 pytań kobiet z grupy wsparcia do lekarzy z klinik niepłodności

4. Czy macica dwurożna umożliwia donoszenie ciąży? Jakie badania należy wykonać po poronieniu?

Odpowiada dr Olaf Lindert, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach:

W przypadku macicy dwurożnej i możliwości donoszenia ciąży wiele zależy od stopnia zaawansowania wady. Na pewno kobieta, u której zdiagnozowano taką nieprawidłowość w budowie macicy, powinna w trakcie ciąży pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza ginekologa. Jeżeli chodzi o poronienie to zazwyczaj pogłębioną diagnostykę prowadzi się w przypadku nawracających poronień. Istotne jest sprawdzenie budowy narządów rodnych, kontrola wybranych hormonów płciowych i tarczycy, jak również czynników infekcyjnych. Jeżeli jest wskazanie można wykonać również badania genetyczne.

5. Jakie są szanse na ciążę przy obustronnych wodniakach?

Odpowiada: dr Janusz Pałaszewski, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Warszawie:

Wodniaki jajowodów najczęściej powstają wskutek powikłań po stanach zapalnych w obrębie miednicy. Zakażeniu mogą sprzyjać zabiegi ginekologiczne (np. łyżeczkowanie macicy), poród, czy obecność wkładki wewnątrzmacicznej. W wyniku powikłań po infekcji w macicy mogą powstać tzw. zrosty, które prowadzą do niedrożności jajowodów. Jeśli dodatkowo gromadzi się w nich płyn, mówimy właśnie o wodniakach macicy. Tego typu zmiany utrudniają, a nawet uniemożliwiają transport komórki jajowej do jajowodu. Dodatkowo, jeśli problem występuje po obu stronach jajowodów, zapłodnienie w toku naturalnych starań o dziecko jest praktycznie niemożliwe. W takiej sytuacji najczęściej można rozważyć operację laparoskopową,  połączoną z plastyką jajowodu.

Niestety tego typu zabiegi mają niewielką skuteczność i w bardzo niewielkim odsetku przekładają się na możliwość uzyskania ciąży. W przypadku znacznych zmian, szansa na uratowanie jajowodu maleje. Wówczas dokonuje się jego usunięcia. Najczęściej rozwiązaniem dla pacjentek z wodniakami jajowodów jest zapłodnienie pozaustrojowe.

6. Czy możliwe, że jednak mam PCOS? 

Lekarz nie stwierdził PCOS, badania wszystkie wychodzą dobrze, a ja ciągle nie mam owulacji i nie wiem, czemu badania w 3 dc prolaktyna 11,2 LH 6 FSH 8,4 TSH 1,669 fT3 3,57, fT4 1,10 anty-TPO <28 robione niedawno AMH 4,28 zlecona mam tylko badanie glukozy z insulina przy ostatniej wizycie w 14 dc miła ginekolog, że jest pusto, a miała być owulacja. Cykle mam co 28 dni, regularne. Czy możliwe, że jednak mam PCOS? Czy przy braku ciągłej owulacji możliwe jest tylko przez stymulacje? Zaproponowałam lekarzowi, ale najpierw kazał mi wykonać HSG. Mam już syna urodzonego przez CC (ułożony miednicowo) w 2014 r. i jedno poronienie (maj 2016 r.).

Odpowiada dr Beata Makowska z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Gdyni:

Szanowna Pani, bez wyniku badania LH i testosteronu i SHBG trudno jednoznacznie ocenić, czy posiada Pani PCOS. Jednorazowa wizyta w 14 dc nie wyklucza, iż owulacja nie wystąpiła nieco wcześniej.

 

 

reklama

Komentarze: 1

Chciałam się spytać o program inwitro , czy to jest tylko dla kobiet żonatych . Mam problem zaściem w ciąże niby mam wszystko dobrze ale nie wiem co powoduje że nie mogę zaść .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *