lekarze-z-grupy-wsparcia-odpowiadaja-nieplodnirazem

15 pytań kobiet z grupy wsparcia do lekarzy z klinik niepłodności

7. Jakie są minimalne parametry nasienia (liczebność, ruchliwość, morfologia), które pozwalają zakwalifikować się do zabiegu inseminacji?

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plZasadność zastosowania inseminacji jako metody leczenia niepłodności ocenia lekarz – na podstawie wyników badań, zarówno kobiety, jak i mężczyzny, oraz sytuacji medycznej. Po pierwsze, muszą istnieć wskazania do wykonania zabiegu, np. obniżone parametry nasienia, problemy z jego upłynnieniem. Przed inseminacją warto potwierdzić drożność jajowodów, szczególnie, jeśli w wywiadzie stwierdzono endometriozę, zapalenie przydatków czy też operacje w zakresie miednicy mniejszej. Dolną granicą normy w zakresie parametrów to wynik min. >1.5 mln plemników w ruchu A+B na mililitr nasienia. Przed procedurą inseminacji w naszej klinice mężczyźnie zaleca się wykonanie – poza badaniem ogólnym nasienia – także testu wiązania plemników z kwasem hialuronowym (jego wynik mówi o dojrzałości plemników i ich zdolności do samodzielnego zapłodnienia komórki jajowej). Kolejnym badaniem pomagającym ocenić skuteczność inseminacji jest badania fragmentacji DNA plemników (diagnostyka ta umożliwia ocenę jakości męskiego DNA, poziom fragmentacji nie powinien przekraczać 12%). Skrajnie niekorzystne wyniki obu tych badań przemawiają, aby odstąpić od IUI ze względu na niską skuteczność takiego zabiegu.

8. Po poronieniu chcemy bardzo szybko zacząć kolejne starania. Jakie suplementy przyjmować? Czy tylko kwas foliowy? Jest jakaś odpowiednia dieta na płodność?

Odpowiada dr Olaf Lindert, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach:

Kobiety planujące ciążę powinny przyjmować kwas foliowy, zwłaszcza w jego zmetabolizowanej formie tzw. metafolinę. Rekomendowane jest również przyjmowanie witaminy D3, w dawce 2000 j.m/dobę. Jeżeli dieta jest dobrze zbilansowana, zdrowa, różnorodna, zawierająca naturalne składniki, zarówno chude mięso, nabiał, ryby, ciemne pieczywo, warzywa i owoce, nie ma wówczas potrzeby dodatkowej suplementacji witaminowej i taka dieta sprzyja też płodności.

9. Co jest powodem „bicia gorąca ode mnie z piersi i brzucha” jakbym była grzejnikiem, do tego narzeczony skarży się od dawna na cebulowy posmak sutków. Jakie badania zrobić?

Odpowiada dr Beata Makowska z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Gdyni:

Szanowna Pani, w zakresie cebulowego zapachu/smaku, może warto skonkludować się z dietetykiem. Natomiast zimne stopy oraz dłonie mogą być objawem zaburzeń krążenia i w tym przypadku zaleciłabym konsultację kardiologiczną.

 

 

reklama

Komentarze: 1

Chciałam się spytać o program inwitro , czy to jest tylko dla kobiet żonatych . Mam problem zaściem w ciąże niby mam wszystko dobrze ale nie wiem co powoduje że nie mogę zaść .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *