lekarze-z-grupy-wsparcia-odpowiadaja-nieplodnirazem

15 pytań kobiet z grupy wsparcia do lekarzy z klinik niepłodności

10. Partner zażywa leki hormonalne, leki na jakość plemników, a także staram się, żeby jadł warzywa, owoce itd. Co jeszcze ma wpływ na poprawę jakości nasienia? 

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plMożliwość ewentualnej poprawy parametrów nasienia powinien ocenić lekarz. Nie warto podejmować działań wyłącznie na własną rękę. Należy pamiętać, że przyjmowanie suplementów poza kontrolą specjalisty może przynieść więcej szkody niż pożytku. By oszacować szansę na poprawę płodności, warto wykonać specjalistyczne badanie nasienia, tj. test z kwasem hialuronowym, fragmentację DNA plemników czy też ocenę potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia. Badania naukowe potwierdzają, że tzw. stres oksydacyjny może obniżać parametry spermy, ale też negatywnie wpływać na jakość materiału genetycznego w plemnikach. Na podstawie wyniku lekarz pomoże zaplanować optymalny sposób postępowania. Na parametry nasienia wpływa wiele czynników. Często wymienianym w kontekście płodności męskiej jest styl życia. Unikanie stresu, ograniczenie spożycia szkodliwych używek czy większa aktywność fizyczna (miedzy 6 a 8 godzin tygodniowo), a także ustabilizowanie masy ciała powinny stać się pierwszym krokiem do polepszenia płodności.

Ważnym elementem jest też odpowiednia dieta, bogata w czerwone mięso, które – dzięki zawartości karnityny – dostarcza plemnikom niezbędną energię. Również uzupełnienie w organizmie niedoborów witamin, w tym m.in. witaminy A i C, może przyczynić się do poprawy parametrów nasienia.

Ważnym składnikiem diety jest również cynk, zawarty w produktach takich jak: rośliny strączkowe, chude mięso (wołowe, jagnięcie czy indycze) oraz orzechy. Zaleca się nieprzegrzewanie jąder (unikanie długich pobytów w wannie, saunie czy podgrzewanych siedzeń), noszenie luźnej bielizny oraz trzymanie urządzeń elektronicznych (komputer, telefon) z dala od jąder.

11. Czy Intralipid od razu obniża poziom komórek NK w danym cyklu i można działać?

Niepłodność idiopatyczna, wszystkie wyniki w normach oprócz komórek NK 28% i limfocyty CD 56%, wynik 32%. Zalecane wlewy z Intralipidu Neupogen. Czy zrobienie tego zestawu w cyklu zakończonym inseminacja wystarczy? Czy powinnam zażywać Intralipid dużo wcześniej? 

Odpowiada dr Olaf Lindert, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach:

Dotychczas kilka badań potwierdziło obniżenie cytotoksyczności komórek NK na skutek użycia wlewów Intralipidu. W wielu przypadkach podawanie tego leku przynosi już efekt po pierwszym tygodniu jego stosowania, tym samym możliwe jest w jednym cyklu rozpoczęcie kuracji tym preparatem i przeprowadzenie inseminacji. Niekiedy jednak oczekiwany wynik osiągany jest po dłuższym okresie stosowania Intralipidu. Zatem wiele zależy od reakcji Pani organizmu na przyjmowany lek.

12. Jeśli hormony i ciąża nie pomagają na endometriozę, to dlaczego wciąż lekarze twierdzą, że trzeba brać hormony i zachodzić w ciążę?

Co ze skutkami ubocznymi hormonów, na które skarżą się pacjentki, a lekarze je bagatelizują?

Odpowiada dr Beata Makowska z Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed w Gdyni:

Droga Pani, endometrioza jest chorobą nieuleczalną, niestety. Bez leczenia będzie się rozwijać i powodować coraz większe dolegliwości bólowe. Zaprzestanie leczenia spowoduje, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy endometrioza się odnowi. Należy podkreślić, że każdy lek, w tym hormony, ma skutki uboczne.

 

reklama

Komentarze: 1

Chciałam się spytać o program inwitro , czy to jest tylko dla kobiet żonatych . Mam problem zaściem w ciąże niby mam wszystko dobrze ale nie wiem co powoduje że nie mogę zaść .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *