lekarze-z-grupy-wsparcia-odpowiadaja-nieplodnirazem

15 pytań kobiet z grupy wsparcia do lekarzy z klinik niepłodności

13. Jak poprawić budowę plemników? Badanie nasienia wykazało, że pozostałe parametry są w normie, tak samo jak wyniki morfologii.

Odpowiada dr Piotr Głodek, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Gdańsku:

dr piotr glodek invicta nieplodnirazem.plW przypadku nieprawidłowej budowy plemników (tzn. wtedy, gdy morfologia wskazuje na mniej niż 4% prawidłowych plemników w badanym nasieniu), mówimy o tzw. teratozoospermii. W takiej sytuacji zapłodnienie naturalne jest utrudnione, jednak nadal możliwe. Jeśli pozostałe parametry nasienia – tak jak w opisanym przypadku – są w normie, może się okazać, że plemniki te będą zdolne do zapłodnienia (np. ze względu na dużą ruchliwość). Badanie plemnika precyzyjnie pozwala określić, która część plemnika jest nieprawidłowa (główka czy witka). Podobnie, jak w przypadku zaburzeń innych parametrów, leczenie koncentruje się głównie na zmianie stylu życia: rezygnacja z używek, ograniczenie stresu czy wprowadzenie odpowiedniej diety mogą przynieść zadawalające rezultaty. Najczęściej zaleca się terapię 3 miesięczną – po tym czasie badanie nasienia powinno zostać powtórzone. Jeśli wyniki nie ulegną poprawie, pacjent powinien ponownie zgłosić się na konsultację w klinice leczenia niepłodności, celem określenia potencjału rozrodczego pary i ustaleniu dalszego postępowania.

14. Czy podawanie wlewów z Intralipidu jest skuteczną metodą obniżenia przeciwciał ANA2/ANA3 oraz anty-TPO (tylko wlewy, bez sterydów)?

Czy zabieg scratchingu nie jest niebezpieczny dla osoby chorej na endometriozę (ryzyko powstania nowych zrostów)? Co mógł oznaczać wynik Beta-HCG w 25 dniu cyklu 1,49 (po 4 dniach spadł do 0,5 )? Czy jest szansa, że mogło dojść do zapłodnienia, ale nastąpił problem z implantacją (ostatni zastrzyk z Pregnylu był wykonany w 11 dc, więc nie powinien mieć wpływu na wynik badania)?

Odpowiada dr Olaf Lindert, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Katowicach:

Nie spotkałem się z badaniami, które wskazywałyby na wpływ intralipidu na ANA i nie widzę też podstaw biologicznych takiego wpływu, podobnie do anty-TPO – sterydy mogą je obniżać. Jeżeli chodzi o zabieg scratchingu to nie ma on żadnego związku ze zrostami powstającymi w wyniku endometriozy. W przypadku endometriozy zrosty pojawiają się w jamie brzusznej i jajowodach, natomiast screatching dotyczy jamy macicy. Natomiast po każdej interwencji w obrębie jamy macicy mogą w niej powstać teoretycznie zrosty, choć zdarzają się bardzo rzadko. Odnosząc się z kolei do wyniku badania beta HCG może być on efektem stosowania Pregnylu, poza tym różnica jest na granicy błędu metody.

15. Inseminacja na drożnym jajowodzie – tak czy nie? Jakie ryzyko niesie laparoskopia jajowodów i na ile jest skuteczne udrażnianie laparoskopowe jajowodów?

Odpowiada: dr Janusz Pałaszewski, ginekolog-położnik z Kliniki INVICTA w Warszawie:

Drożność jajowodów (lub przynajmniej jednego jajowodu) to jeden z warunków, który powinien zostać spełniony, by inseminacja mogła przynieść zamierzone efekty. W przypadku niedrożności obu jajowodów, szanse na powodzenie zabiegu są bliskie zeru – podobnie jak w przypadku starań naturalnych. Warto pamiętać, że leczenie metodą inseminacji jest uzasadnione po potwierdzeniu wskazań do tej procedury, np. braku upłynnienia nasienia czy czynnika szyjkowego niepłodności. Znaczenie mają również odpowiednie parametry nasienia u mężczyzny, potwierdzenie występowania owulacji u kobiety, a także brak innych, poważnych dolegliwości  w obrębie układu rozrodczego kobiety.

Jeśli chodzi o zabieg laparoskopii, jest on przeprowadzany wyłącznie w uzasadnionych przypadkach medycznych. Laparoskopia operacyjna pozwala na zbadanie narządów jamy brzusznej oraz na dokonanie drobnych zabiegów korygujących. Procedurę przeprowadza się również w celu sprawdzenia drożności jajowodów.

Jak każdy zabieg chirurgiczny, laparoskopia niesie za sobą niewielkie ryzyko powikłań, takich jak uszkodzenie tkanek, krwawienie pooperacyjne czy powikłania anestezjologiczne po znieczuleniu ogólnym. Niestety skuteczność operacji mających na celu udrażnianie jajowodów jest niewielka. Jednocześnie sam zabieg może nieść ze sobą ryzyko zmniejszenia rezerwy jajnikowej i tym samym pogorszenia płodności. W przypadku niedrożnych jajowodów, metodą z wyboru, stosowaną u pacjentek pragnących zajść w ciążę, jest zapłodnienie in vitro.   


Jeśli długo starasz się o dziecko, dołącz do grupy na FB: Obudź w sobie życie – grupa zamknięta dla kobiet starających się o dzieckoTutaj oprócz wsparcia osób, które zmierzają w tym samym kierunku, otrzymasz także pomoc ekspercką. Wystarczy zadać tam pytanie do specjalisty, a portal NiepłodniRazem.pl postara się uzyskać odpowiedź. 


Polecamy także:

Niepłodność i bezpłodność – oto różnice, diagnostyka, leczenie i szanse na ciążę

reklama

Komentarze: 1

Chciałam się spytać o program inwitro , czy to jest tylko dla kobiet żonatych . Mam problem zaściem w ciąże niby mam wszystko dobrze ale nie wiem co powoduje że nie mogę zaść .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *