Dofinansowanie in vitro na Pomorzu Zachodnim

250 tys. zł na dofinansowanie in vitro na Pomorzu Zachodnim. Na początek dwa miasta!

W czwartek zapadła decyzja o budżecie na dofinansowanie in vitro w województwie zachodniopomorskim. W 2022 r. niepłodne pary zyskają aż 250 tys. zł wsparcia! Na początek pieniądze trafią do miast mających zatwierdzone programy in vitro dla swoich mieszkańców. To Kołobrzeg i Koszalin.

Kołobrzeg i Koszalin zyskały środki na refundację in vitro

Uruchomiony w odpowiedzi na likwidację przez PiS rządowego dofinansowania in vitro program województwa zachodniopomorskiego działa i skutecznie wspiera leczenie niepłodności już od 5 lat! Urząd Marszałkowski przeznacza konkretny budżet dla tych samorządów, które mają zatwierdzone programy polityki zdrowotnej w zakresie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w danym roku, pozytywnie zaopiniowane przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Samorządy musiały złożyć odpowiedni wniosek i wybrać realizatorów na 2022 r.

Kołobrzeg i Koszalin otrzymają pieniądze w pierwszej kolejności. Oba miasta uzyskają 50 tys. zł na dofinansowanie in vitro dla swoich mieszkańców. Póki co tylko one mają zatwierdzone programy do 2023 r. W ślad za nimi z pewnością jednak pójdą inne samorządy. W puli pozostało jeszcze 150 tys. zł.

To już piąty rok, kiedy pomagamy lokalnym samorządom, a tym samym mieszkańcom spełnić największe marzenie, jakim jest posiadanie potomstwa. Do tej pory z gminnych programów in vitro skorzystało 225 par. To tylko potwierdza, że warto wspierać takie możliwości – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Kołobrzeg korzysta z dofinansowania już po raz trzeci. Koszalin – po raz drugi. Oznacza to, iż każde miasto ma do rozdysponowania budżet w wysokości 100 tys. zł. Pozwoli to na leczenie łącznie 40 niepłodnych par z obu miast.

Dofinansowanie in vitro na Pomorzu Zachodnim

Każda niepłodna para może liczyć na dofinansowanie in vitro w Kołobrzegu lub Koszalinie w wysokości 5 tys. zł do jednokrotnej procedury medycznej. Zgodnie z założeniami miejskich programów, warunkiem jest wiek kobiety w granicach 20-40 lat, zamieszkanie w Kołobrzegu lub Koszalinie, a także posiadanie dokumentacji medycznej z rozpoznaną niepłodnością i wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego jako ostatecznej szansy na posiadanie dziecka.  

Po dofinansowanie in vitro na Pomorzu Zachodnim mieszkańcy Kołobrzegu i Koszalina będą mogli zgłaszać się do wybranych przez urząd placówek medycznych.

Do tej pory Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel już 700 zł. Korzystały nie tylko Kołobrzeg i Koszalin, ale też Szczecin, Nowogard i Szczecinek.

 

Źródło:
https://e-kg.pl/artykul/kolobrzeg-ponownie-z/776016
https://okkolobrzeg.pl/miejskie-doplaty-do-in-vitro-uruchomione-5-tys-zl-na-zabieg-zaplodnienia-pozaustrojowego/

 

ZOBACZ TAKŻE:

1o lat walczyli o ciążę. Teraz ona walczy o życie nienarodzonego dziecka, a jej mąż o wolność Ukrainy

10 lat walczyli o ciążę. Teraz ona walczy o życie nienarodzonego dziecka, a jej mąż o wolność Ukrainy

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *