rola dotyku starania o dziecko nieplodrniazem

3 kroki, które ożywią związek: jak się dotykać, by poznać siłę dotyku

Lista 3 zadań dla początkujących

Oto lista 3 zadań, które mogą pomóc w odbudowaniu intymności, by seks nie był obowiązkiem w waszych zmaganiach z niepłodnością:

1. Usiądź i patrz!

Usiądźcie w ciszy naprzeciwko siebie. Każde z was ma 5 minut na to, by dostrzec jak najwięcej szczegółów. Skupcie się na konturach twarzy, oczach, nosie, ustach. Po upływie zaproponowanego czasu powiedzcie drugiej osobie, co dostrzegliście, jakie myśli wam towarzyszyły. Pamiętajcie, że kiedy jedna osoba mówi, druga słucha. Po zakończeniu ćwiczenia wymieńcie się opiniami: jak było wam w tym ćwiczeniu, jak się czuliście, kiedy druga osoba mówiła oraz tym, jak się czuliście patrząc na partnera/partnerkę.

2. Zacznij dotykać

Te proste z pozoru ćwiczenia mogą pomóc wam w odbudowaniu intymności, byście przypomnieli sobie o potrzebach własnych i potrzebach partnera/partnerki. Ważne jest to, byście nie krytykowali siebie. Zaproponowane ćwiczenia mają tylko wskazać wam kierunek działań. Pamiętajcie, że na co dzień można wykonywać wiele innych, prostych czynności. Najważniejsze byście robili je wspólnie. By każde z was miało na uwadze dobro drugiej osoby, nie zapominając przy tym, że komunikacja jest podstawą każdej relacji. Mówcie, jeżeli coś nie do końca wam odpowiada, ale jak wspomniałam wcześniej bez raniącej krytyki. Zamiast: “Nie podoba mi się, gdy Ty dotykasz mnie w taki sposób” warto powiedzieć: “Czy możesz dotykać mnie delikatniej, energiczniej.”

3. Czas na masaż!

Zrób masaż partnerowi/partnerce. Masz na to 30 minut. Pamiętaj, że możesz wykorzystać nie tylko aromatyczny olejek. Warto wykorzystać inne dostępne w domu przedmioty. Piórko, gąbka, zimna łyżka. Baw się różnymi fakturami. Po upływie czasu zamieńcie się rolami. Wymieńcie się swoimi opiniami po zakończeniu całego ćwiczenia.


Patrycja Wonatowska – edukatorka seksualna Instytutu Pozytywnej Seksualności.

Instytut Pozytywnej Seksualności to miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę i narzędzia do lepszego zrozumienia psychoseksualnego życia człowieka. Posiadamy szeroką ofertę warsztatów i szkoleń o tematyce seksualności. Zależy nam na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni, gdzie konsensualna seksualność może być omawiana i przeżywana w sposób pozytywny i otwarty. Dbamy o zapewnienie rzetelnych i aktualnych informacji, zajmujemy się edukacją, zapewniamy dostęp do sprawdzonych metod i narzędzi pracy.


Polecamy także:

Gdy seks staje się obowiązkiem, czyli „seks na gwizdek” okiem seksuologa

 

  • Strony:
  • 1
  • 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.