30 lat jak jeden dzień. O tych, którzy otworzyli drogę do in vitro w Polsce

1989 rok. W Białymstoku powstaje pierwszy w Polsce prywatny ośrodek leczenia niepłodności oraz bank nasienia – Kriobank. 2 lata wcześniej założyciel Kriobanku, prof. dr hab. n. med. Waldemar Kuczyński wraz z zespołem prof. Szamatowicza, doprowadza do pierwszych w Polsce narodzin dziecka metodą in vitro. Od tego czasu wiele się zmieniło, a droga od małej kliniki zlokalizowanej w lokalu w piwnicy do dużego i prężnie działającego Centrum Leczenia Niepłodności była długa i fascynująca.

1987 rok 

Profesor Waldemar Kuczyński o pierwszym zapłodnieniu in vitro w Polsce

 „ Zespół prof. Szamatowicza doprowadził do narodzin pierwszego w Polsce dziecka poczętego metodą in vitro.  Jak wiadomo czasy były wtedy ciężkie. W sklepach pusto, na stacjach benzynowych też, dotacji żadnych, sprzętu brak, a jeżeli już to pożyczony… Niczego nie można było kupić, więc wszystko robiliśmy sami, np. sami produkowaliśmy wodę. Zaczynało się tak, że najpierw badaliśmy studnie w regionie. Potem z wybranych, w 200 l beczkach, przywoziliśmy wodę do laboratorium. Po około 20 tygodniach z jednej beczki uzyskiwaliśmy 100 ml naprawdę czystej wody, w której przygotowywaliśmy odczynniki.

Wszystko robiliśmy sami – nawet igły punkcyjne, zestawy do pobierania komórek jajowych, katetery do transferu zarodków itd. Te właśnie obowiązki m.in. spadły na moje barki, stąd też rozwijałem się jako wynalazca i konstruktor… z bożej łaski. Do dzisiaj w szafach leżą pamiątki moich nieudanych konstrukcji i wynalazków. Byliśmy jednak silni, ambitni, nie żałowaliśmy siebie, swojego czasu ani sił. Byliśmy też doświadczeni przez liczbę niepowodzeń, jakie nas spotykały. Nie zrażaliśmy się nimi, pracowaliśmy dalej. To nie znaczy, że nie było napięć, kłótni i walki… Trzeba wspomnieć, że końcowy sukces w tej procedurze w równym stopniu zależy od realizacji każdego elementu. Każdy etap musi być zrealizowany bezbłędnie. Jakikolwiek błąd na jakimkolwiek etapie powoduje zniweczenie wysiłków pozostałych członków zespołu. Tutaj widzę największą zasługę naszego mentora, profesora Szamatowicza, który konsekwentnie i z wielką wyrozumiałością podtrzymywał w nas wiarę w sukces, tonując napięcia, konflikty i walki. Tylko dzięki temu, po około dwóch latach wysiłków, udało się nam uzyskać pierwszą ciążę.”

Profesor Waldemar Kuczyński jako jeden z członków zespołu doprowadził do narodzin pierwszego w Polsce dziecka z „in vitro”.

1989 rok 

Założenie Kriobanku, pierwszego w Polsce prywatnego ośrodka leczenia niepłodności i banku nasienia

Profesor Waldemar Kuczyński: „Będąc na stypendium we Francji poznałem ludzi, którzy zajmowali się krioprezerwacją komórek rozrodczych człowieka. Zdałem sobie sprawę, że w Polsce ta dziedzina jest zupełnie w powijakach, chciałem więc u nas w szpitalu zorganizować bank nasienia.  Problem był o tyle ważki że dotyczył dwóch sfer zagadnień. Pierwsza to wykorzystanie nasienia dawców. Zabiegi takie były przeprowadzane bez żadnej kontroli, a co gorsze bez żadnych standardów bezpieczeństwa pacjentek. W porównaniu do standardów francuskich to był po prostu horror. Drugi problem to zabezpieczenie płodności na przyszłość. Chodziło  głównie o młodych pacjentów leczonych z powodów onkologicznych, gdzie terapia przeciwnowotworowa była niezwykle toksyczna dla funkcji jąder. Moje dwie pierwsze inicjatywy zakończyły się jednak fiaskiem i w związku z tym postanowiłem zrobić to w warunkach prywatnych. Tak powstał Kriobank – pierwszy w Polsce prywatny ośrodek leczenia niepłodności oraz bank nasienia.”

1991 rok

Kriobank mieści się w wynajętym lokalu w piwnicy, obejmuje kilka pomieszczeń przy ul. Wesołej w Białymstoku. Oddzielna jest poczekalnia dla dawców i par zmagających się z niepłodnością.

1992 rok

Zatrudniony zostaje pierwszy pracownik Piotr Sieczyński odpowiedzialny za prowadzenie Banku Nasienia. Obecnie dr n. biol. Piotr Sieczyński jest Kierownikiem Pracowni Embriologicznej oraz Pełnomocnikiem ds. Systemu Zarządzania Jakością.

1993 rok

Kriobank jest w posiadaniu urządzenia (analizatora nasienia) „Hobson” Sperm Tracker. To narzędzie najnowszej generacji do określenia parametrów nasienia – jedyny taki egzemplarz w Europie Środkowej i Wschodniej.

1994 rok

Zastosowanie unikalnej metody pozyskiwania nasienia u mężczyzn z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Plemniki były pobierane na drodze biopsji jądra. Zabieg przeprowadzany był w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Pozyskane ruchome plemniki mogły być użyte do procedur wspomaganej prokreacji lub zamrażane w celu zachowania płodności na przyszłości.

1995 rok

Wykonywane są pierwsze badania hormonalne nowatorską metodą immunoenzymatyczną polegającą na wykrywaniu określonych białek w badanym materiale z użyciem przeciwciał poliklonalnych lub monoklonalnych skoniugowanych z odpowiednim enzymem. Obecnie metoda szeroko rozpowszechniona w diagnostyce laboratoryjnej i badaniach naukowych.

1996 rok

Do zespołu Kriobanku dołączają koleni lekarze (dr Szamatowicz, dr Mrugacz i dr Wasilewski), którzy obecnie są świetnymi i znanymi lekarzami w Polsce.

1997 rok

Zakup nowego Kriostatu do mrożenia nasienia o doskonałych parametrach i bogatych możliwościach programowania temperatury schładzania.

1998 rok

Na potrzeby działalności klinika Kriobank zostaje przeniesiona do świeżo wyremontowanej kamienicy przy ulicy Stołecznej 11 w Białymstoku. Oprócz nowoczesnego sprzętu i profesjonalnych laboratoriów, w kamienicy znajdują się również pokoje gościnne, które znacząco wpływają na komfort pacjentów przyjeżdżających z całej Polski.

Centrum Leczenia Niepłodności Kriobank przy ul. Stołecznej 11 w Białymstoku

Centrum Leczenia Niepłodności Kriobank przy ul. Stołecznej 11 w Białymstoku posiada pokoje gościnne dla pacjentów.

Centrum Leczenia Niepłodności Kriobank przy ul. Stołecznej 11 w Białymstoku

 

1999 rok

Rozpoczęto pierwsze procedury in-vitro. Kriobank jest bogato wyposażony w odpowiedni sprzęt, kadrę i laboratoria niezbędne do przeprowadzenia pełnej procedury in – vitro. 

2000 rok

Prowadzone prace naukowe nt działania przeciwbakteryjnego, przeciwzapalnego i przeciwutleniającego na parametry płodności nasienia człowieka.

 2004 rok 

Po raz pierwszy klinika została zakwalifikowana do realizacji badań klinicznych, I badanie kliniczne MERID, w której Pacjenci mieli możliwość wykonania procedury in vitro bezpłatnie. Od tamtej pory w Kriobanku wykonaliśmy około 12 programów klinicznych.

Centrum Leczenia Niepłodności Kriobank przy ul. Stołecznej 11 w Białymstoku – laboratorium

2005 rok 

Zastosowanie unikalnej metody oczyszczania nasienia dla Pacjentów seropozytywnych. Ta metoda pojawiła się w wytycznych WHO Światowej Organizacji Zdrowia w 2010 roku jako metoda, która powinna być stosowana w wysoko specjalistycznych i doświadczonych ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji.

 

Centrum Leczenia Niepłodności Kriobank przy ul. Stołecznej 11 w Białymstoku – laboratorium

2006 rok

Do zespołu Centrum Kriobank dołączyła dr Agnieszka Kuczyńska, wybitna lekarka, córka prof. Kuczyńskiego.

2007 rok 

Uzyskanie certyfikatu Zarządzania Jakością i Środowiska na normy ISO 9001 i ISO 14001.

Centrum Leczenia Niepłodności Kriobank przy ul. Stołecznej 11 w Białymstoku

2008 rok

Kriobank jest w posiadaniu VIDAS – urządzenia do oznaczania hormonów.

2009 rok 

Dochodzi do zespołu dr n. med. Dariusz Grochowski, obecnie doc. D. Grochowski. Do dzisiaj członek zespołu Kriobanku.

2011 rok

Kriobank zostaje partnerem kampanii społecznej „TATA najważniejszym słowem dla mężczyzny” Stowarzyszenia Nasz Bocian. Celem kampanii było upowszechnienie wiedzy na temat niepłodności jako choroby społecznej, która w równym stopniu leży po stronie mężczyzn i kobiet lub dotyczy obojga partnerów.

2012 rok

Zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

2013 rok

Kriobank zawarł umowę z Ministerstwem Zdrowia na realizację programu zdrowotnego „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”. Byliśmy realizatorem programu przez cały okres jego trwania. W trakcie jego trwania z procedury skorzystało 477 par.

2014 rok 

Klinika Kriobank zajmuje pierwsze miejsce w rankingu klinik in-vitro przygotowanym przez Gazetę Wyborczą. Oceniane było doświadczenie, skuteczność, jakość i kompleksowość leczenia.

Kriobank prowadzi Roczną kampanię społeczną pod hasłem „Pomyśl o dziecku”, która ma na celu zwiększyć świadomość Pacjentek jak poprawić ich płodność.

Podziękowania od pacjentów Kriobanku

Podziękowania od pacjentów Kriobanku

 

 

 

 

 

 

 

2015 rok

Kriobank świętuje urodzenie się 7-tysięcznego dziecka, które przyszło na świat dzięki pomocy zespołu kliniki.

Kriobank zapoczątkował innowacyjną terapię z stosowaniem leku przeciw czynności skurczowej macicy.

Zmiany logo oraz rozszerzenie działalności Kliniki Kriobank z Kriobank Centrum Leczenia Niepłodności Małżeńskiej na Kriobank Centrum Leczenia Niepłodności Ginekologia i Położnictwo.

2016 rok

Dr Agnieszka Kuczyńska uzyskała tytuł specjalisty w zakresie Ginekologii i Położnictwa z najlepszym wynikiem w kraju w tej sesji.

2018 rok 

Kriobank jest współautorem programu „Czekając na cud” wspierającego pacjentów w walce o dziecko. Projekt, który ma na celu pomóc parom, które z uwagi na czynnik finansowy nie mogą podjąć diagnostyki oraz ewentualnego leczenia niepłodności.

 


Centrum Leczenia Niepłodności Ginekologia i Położnictwo Kriobank – to pierwszy w Polsce ośrodek leczenia niepłodności oraz bank nasienia. Zlokalizowany przy ul. Stołecznej w Białymstoku. Założony przez profesora Waldemara Kuczyńskiego, jednego z członka zespołu, który w 1987 roku doprowadził do urodzenia pierwszego dziecka metodą in vitro. W 2014 roku Kriobank zdobył I miejsce w rankingu klinik in vitro organizowanym przez Gazetę Wyborczą (www.kriobank.pl).

 

POLECAMY TAKŻE:

Jak przyspieszyć diagnostykę niepłodności

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *