7 książek, dzięki którym inaczej spojrzysz na niepłodność i brak dziecka

Dziecko wywraca świat, nawet gdy go jeszcze nie ma…

56bab690cfe94

„Emma pragnie dziecka”, Sinéad Moriarty, Wydawnictwo Świat Książki

Nie trudno się domyślić, o co chodzi – prawda? Emma, trzydziestopięcioletnia wizażystka, i jej mąż James, trener rugby, dwa lata bez sukcesu starali się o własnego potomka. Czy to materiał na zabawną książkę o niezaspokojonym pragnieniu macierzyństwa? A i owszem.

Choć nikt nie spodziewa się, że o takim smutku i pragnieniu, takiej wewnętrznej rozpaczy i próbach chwytania się brzytwy, można napisać z takim poczuciem humoru. Zamienić dramat w opowieść o życiu – z jego blaskami i licznymi cieniami. Obśmiać to, a jednocześnie dać do zrozumienia, że wcale to nie jest śmieszne.

Książka, a w zasadzie dwie (“Emma pragnie dziecka”, “Droga po dziecko”) – to paczka, w której niejedna starająca się o dziecko kobieta, zobaczy swoje lustrzane odbicie. Dzięki tej książce można spojrzeć też na siebie inaczej – uśmiechnąć się nie tylko do Emmy, ale i do siebie, a złośliwej rzeczywistości wystawić bezczelnie język. Droga do dziecka dla Emmy nie jest jednak łatwa, bo choć pod płaszczykiem żartu, ironii i humoru, których w książce nie brakuje, kobieta bardzo przeżywa swój dramat. Obie książki stanowią zamkniętą (?) całość – a w każdym razie zamykają etap starań naszej bohaterki o dziecko.

W pierwszej części – „Emma pragnie dziecka” bohaterka przechodzi wiele badań na okoliczność swej niepłodności. Poznaje świat medycznych zakamarków, uczy się rozpoznawać sygnały, symptomy. Ze zdziwieniem wchodzi w skomplikowany świat choroby. Już na tym etapie wie, że dziecko wywraca jej świat do góry nogami, chociaż go w zasadzie na tym świecie nie ma.  Bo natura stawia opór i nie pomagają żadne metody, na które Emma sama wpadła – nawet stanie do góry nogami po seksie. Emmie i jej mężowi nie zostaje nic jak zaufać nowoczesnej medycynie.

“A według ciebie co to dokładnie laparoskocia? – zapytałam. Kiedy cię otwierają, a ty zaskakujesz ich wszystkich, rodząc małego kociaka” [cyt. Sinéad Moriarty – Emma pragnie dziecka].

Pierwszy tom to katalog sposobów na zostanie matką, który w zabawny i autoironiczny sposób opisuje irlandzka pisarka. Gdy się wyczerpuje, Emma decyduje się na adopcję – o czym jest tom drugi, czyli „Droga po dziecko”. Nie wiem, czy mogę zdradzić wam, jak to wszystko się kończy – chociaż…

 


Dziennikarka, life coach, redaktor naczelna Plodnosc.pl. Pisząc o psychologii i zdrowym stylu życia, pamięta, że szczęściu trzeba trochę pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *