fragmentacja DNA plemników a ciąża

Pytanie do eksperta: Co może pomóc przy wysokiej fragmentacji DNA plemników?

Odpowiada dr Ricardo Faundez z kliniki InviMed w Warszawie

Czynnik męski jest główną przyczyną niepłodności w około 40% przypadków. Jego istotą są obniżone parametry nasienia. Jednym z takich parametrów jest fragmentacja DNA plemników – im wyższa, tym jakość nasienia jest słabsza. O to, co może pomóc w przypadku wysokiej fragmentacji DNA plemników, pyta nasza Czytelniczka. Odpowiedzi udzielił dr Ricardo Faundez, dyrektor laboratoriów embriologicznych klinik InviMed.

 

„U mojego męża jest wysoka fragmentacja DNA plemników ok. 70%, ale ilość nasienia o prawidłowej morfologii i ruchliwości jest duża. Jaka procedura może nam pomóc? Zastanawiamy się nad Fertile Chip i HBA – może połączenie tych metod pozwoli wyselekcjonować prawidłowe plemniki z niepofragmentowanym DNA? Czy metody selekcji nie uszkadzają tych plemników, które są dobre?”.

Marta


Odpowiada dr Ricardo Faundez, jeden z pierwszych embriologów w Polsce, którzy zajęli się wspomaganiem rozrodu człowieka metodą in vitro. Dyrektor laboratoriów embriologicznych klinik InviMed w Polsce.

 


 

  1. Jaka procedura może pomóc przy wysokiej fragmentacji DNA plemników?

Jeśli chodzi o wybór właściwej procedury, w przypadku bardzo wysokiej fragmentacji DNA plemników, najczęściej stosowane jest IMSI. Wysoka fragmentacja DNA na ogół idzie w parze z nieprawidłowym odsetkiem plemników z morfologicznymi zmianami w organellach. Zmiany te, u ruchliwych żywych plemników, można obserwować przy większym powiększeniu mikroskopowym (MSOME), co ułatwia wybór plemników prawidłowych.

  1. Czy zastosowanie Fertile Chip i HBA pomoże wyselekcjonować prawidłowe plemniki z niepofragmentowanym DNA?

Wybór metody selekcji przy użyciu chipu ZyMōt Multi DxNow Inc. USA (dawniej chip Fertile Plus) wydaje się być właściwym wyborem w przypadku wysokiej fragmentacji DNA plemników.

Więcej na temat chipów do selekcji nasienia można przeczytać tutaj: ZyMōt ICSI i ZyMōt Multi – urządzenia mikroprzepływowe do selekcji plemników

 

Ocena fragmentacji DNA (test SCD) jest zwykle wykonywana do celów diagnostycznych na próbkach, których nie stosuje się później w zabiegach klinicznych. Dlatego też nie jest jasne, czy ocena wskaźnika fragmentacji DNA (DFI), przeprowadzona na próbce diagnostycznej, jest rzeczywiście reprezentatywna dla plemników wybranych do zapłodnienia w cyklu leczenia, w którym uzyskuje się wyniki kliniczne.

Ostatnio wykazano, że nasienie przygotowane do zabiegów IVF za pomocą metody mikroprzepływowego sortowania plemników, czyli tej, która ma zastosowanie w chipach ZyMōt, pozwala na redukcję fragmentacji DNA do niemal niewykrywalnego poziomu, bez potrzeby interwencji medycznej lub chirurgicznej.

W ostatnich 2 latach wykonano randomizowane badania, aby ustalić, czy wybór metody mikroprzepływu powoduje różnicę w wynikach klinicznych u pacjentów z wysokim poziomem fragmentacji DNA. Wyniki tych badań wydają się wskazywać na istotny wzrost skuteczności zabiegów ICSI/IMSI u tych pacjentów, u których wykonano selekcję plemników metodą mikroprzepływu.

Wyniki kliniczne uzyskane w InviMed na kilkuset pacjentach (w tym tych z wysoką fragmentacją DNA), u których zastosowano selekcję plemników mikroprzepływem, potwierdzają tę zależność.

Jeśli zaś chodzi o test HBA®, to określa on zdolność wiązania dojrzałych plemników z hialuronianem. W Państwa przypadku, dodatkowe zastosowanie hialuronianu do selekcji dojrzałych plemników, może ale nie musi pomóc, ponieważ nie ma wystarczających danych, które potwierdziły, że stosowanie dodatkowej selekcji dojrzałych plemników przez wiązania do hialuronianu może istotnie polepszyć wyniki IMSI. Technika IMSI standardowo i z powodzeniem stosowana jest w przypadku pacjentów z podwyższoną fragmentacją DNA plemników.

  1. Czy metody selekcji nie uszkadzają tych plemników, które są dobre?

To zależy od metody. Metody selekcji, w których jako cześć procedury stosuje się wirowanie próbki nasienia, powodują zwiększenie poziomu fragmentacji DNA plemników. Dzieje się tak w wyniku wysokiego przyspieszenia dośrodkowego powstałego podczas odwirowywania.

Jest to wada takich technik jak swim-up, gdzie stosowane jest wstępne odwirowanie do płukania nasienia, oraz techniki odwirowania na gradiencie gęstości. Choć techniki te zapewniają dobrą selekcję plemników pod kątem ruchliwości, koncentracji i morfologii, niestety istotnie zwiększają fragmentację DNA.

Wyniki badań wskazują, że częstość występowania fragmentacji DNA jest niższa, gdy selekcja plemników odbywa się za pomocą metody mikroprzepływu, niż w przypadku zastosowanie konwencjonalnych technik selekcji.

Metoda mikroprzepływu pozwala na wybranie dobrej jakości plemników bez konieczności ich odwirowywania. Jej dodatkowym atutem jest też to, że skraca czas ekspozycji plemników na niefizjologiczne warunki otoczenia.

 

POLECAMY TAKŻE: Czynnik męski okiem androloga – to powinien wiedzieć mężczyzna starający się o dziecko

Czynnik męski okiem androloga – to powinien wiedzieć mężczyzna starający się o dziecko

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl
Komentarze: 1

Poproszę o komentarz jaka metoda (tunel, cytometria przepływu, SCSA, SCD) są najefektywniejsze i czy ma znaczenie która się robi pomiar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *