Aż 600 tys. zł przeznaczono z budżetu obywatelskiego na wsparcie niepłodnych par w staraniach o upragnione potomstwo! Miasto uruchomiło konkurs ofert i wkrótce wyłoni podmiot medyczny, który będzie realizatorem programu. Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie in vitro w Radomiu!
Mieszkańcy Radomia wreszcie z programem in vitro!
Program „In vitro dla Radomia” to jedna z inicjatyw tegorocznego budżetu obywatelskiego. A kwota jest niebagatelna – magistrat przeznaczył na dofinansowanie in vitro w Radomiu aż 600 tys. zł.
Głównym celem programu jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności u mieszkańców Radomia. Szacujemy, że w tym roku z bezpłatnego leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro mogło skorzystać około 50 par – powiedział wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.
Każda zakwalifikowana para będzie mogła dwukrotnie podejść do zabiegu.
Jak w każdym takim programie, ze wsparcia będą mogły skorzystać pary spełniające określone warunki. Głównym jest zamieszkanie na terenie Radomia zarówno mężczyzny, jak i kobiety starających się o refundację. Wiek kobiety musi mieścić się w granicach 20-40 lata. Ponadto para musi posiadać dokumentację medyczną stwierdzającą bezwzględną przyczynę niepłodności lub przebyte wcześniej leczenie, które okazało się nieskuteczne.
Do kogo po dofinansowanie in vitro w Radomiu
Zarówno kwalifikacją par pod kątem spełniania kryteriów, jak i samym wykonywaniem koniecznych procedur będzie zajmowała się placówka medyczna wyłoniona przez miasto. Konkurs ofert trwa do 15 czerwca 2022 r. Do tej daty kliniki, szpitale i inne podmioty medyczne mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego. W drugiej połowie czerwca zapewne poznamy zwycięzcę i termin rozpoczęcia naboru wniosków o dofinansowanie in vitro w Radomiu.
Zgodnie z narzuconymi kryteriami, wybrany podmiot leczniczy musi posiadać m.in. wykwalifikowaną kadrę medyczną, gabinety lekarskie ginekologiczne wyposażone w aparat do badań ultrasonograficznych, a także własne laboratorium diagnostyczne lub podpisaną umowę współpracy z laboratorium zewnętrznym.
Zapłodnienie pozaustrojowe to dla wielu niepłodnych par jedyna szansa na ciążę. Po likwidacji w 2016 r. rządowego programu muszą one pokrywać koszty leczenia z własnej kieszeni. Niestety, bardzo często przerasta to ich możliwości finansowe. Odpowiedzią na tę silną potrzebę są prowadzone indywidualnie przez samorządy miejskie programy dofinansowania in vitro. Prowadzą je już nie tylko największe polskie miasta, ale też m.in. Zgierz, Koszalin, Pyskowice czy Mysłowice. W 2022 r. dołączył do nich także Radom. Czekamy na wieści o pierwszych ciążach uzyskanych dzięki dofinansowaniu!
Zdjęcie: Pixabay.com
Źródło:
https://www.mojradom.pl/radomianie-beda-mogli-bezplatnie-skorzystac-z-procedury-in-vitro-miasto-oglasza-konkurs-dla-podmiotow-medycznych/
https://www.rdc.pl/informacje/radom-kolejnym-miastem-z-programem-leczenia-nieplodnosci-metoda-in-vitro/
ZOBACZ TAKŻE:
Równy dostęp do leczenia niepłodności dla polskich par – czy wróci refundacja in vitro?

Dodaj komentarz