Czego kobiety w ciąży boją się najbardziej

„Boję się, że…” – 18 największych lęków kobiet w ciąży. Rozwiej swoje obawy!

  1. Boję się, że stanę się oziębła w łóżku


Wiem, że po porodzie poziom libido spada, ale wiem też, że wiele kobiet straciła po ciąży ochotę na seks w ogóle. Nie chcę tego i boję się ewentualnej oziębłości. Basia, 34 tc.


Odpowiada Anka Grzywacz, coach, trenerka i edukatorka seksualna. Ekspertka w sprawach seksualności, edukacji seksualnej, związków i rozwoju osobistego, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie seksuologii klinicznej:

To naturalne, że martwisz się, jak przebieg porodu i późniejsza opieka nad dzieckiem wpłyną na Twoje libido. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – to, że już teraz zastanawiasz się, jak będzie wyglądało twoje życie seksualne po ciąży, to dobry znak! Pokazuje to, że ta sfera Twojego życia i związku jest dla Ciebie ważna. Przemyślenie sobie tematu już teraz daje Ci dużą szansę na uniknięcie problemów w przyszłości.

Bo seks po dziecku zaczyna się… jeszcze w ciąży a nawet przed zapłodnieniem. Powiem więcej – ze swojej pracy z młodymi mamami wiem, że dla wielu kobiet seks po dziecku jest nawet lepszy niż przed ciążą!

Więc głowa do góry i podejmij kroki zaradcze. Dowiedz się, jak możesz zmniejszyć ryzyko urazów krocza podczas porodu – masaż intymny może być przyjemnym wstępem do seksu z partnerem. Znajdź dobrą fizjoterapeutkę lub osteopatkę ginekologiczną, która pomoże Ci przygotować się na porodowy wysiłek oraz zajmie się twoim ciałem jak najszybciej po porodzie.

Teraz jest też czas na długie i szczere rozmowy z partnerem o waszych potrzebach seksualnych i na odpowiedź na pytanie, jak macie zamiar pielęgnować bliskość i intymność w tych pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka. Zwróćcie szczególną uwagę na dwie trudności, które dotykają prawie wszystkich – brak czasu i brak energii na miłosne igraszki. Może na początek trzeba będzie pożegnać długie, romantyczne wieczory przy świecach i nauczyć się czerpać radość z przytulania lub „szybkiego numerka” podczas drzemki dziecka? Kreatywność to klucz do dobrego seksu, szczególnie dla młodych rodziców!

Warto przeczytać: Niepłodność, poród i macierzyństwo obniżają libido. Jak je zwiększyć?

Inni czytali również

Urlop macierzyński 2018 – komu przysługuje i jaka jest wysokość zasiłku

Czy urlop macierzyński w 2018 roku obowiązuje na takich samych zasadach, co... więcej

Dlaczego dziecko płacze w brzuchu mamy – niesamowite fakty o ciąży

Nareszcie jesteś w ciąży! Ten wspaniały czas skrywa także wiele... więcej

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

Poród to najważniejszy czas w życiu ciężarnej. Kto powinien towarzyszyć... więcej

Standardy opieki okołoporodowej w Polsce. Na co może liczyć rodząca?

20 września 2012 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rozporządzenie... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *