Czego kobiety w ciąży boją się najbardziej

„Boję się, że…” – 18 największych lęków kobiet w ciąży. Rozwiej swoje obawy!

  1. Boję się, że stanę się oziębła w łóżku


Wiem, że po porodzie poziom libido spada, ale wiem też, że wiele kobiet straciła po ciąży ochotę na seks w ogóle. Nie chcę tego i boję się ewentualnej oziębłości. Basia, 34 tc.


Odpowiada Anka Grzywacz, coach, trenerka i edukatorka seksualna. Ekspertka w sprawach seksualności, edukacji seksualnej, związków i rozwoju osobistego, absolwentka studiów podyplomowych w zakresie seksuologii klinicznej:

To naturalne, że martwisz się, jak przebieg porodu i późniejsza opieka nad dzieckiem wpłyną na Twoje libido. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość – to, że już teraz zastanawiasz się, jak będzie wyglądało twoje życie seksualne po ciąży, to dobry znak! Pokazuje to, że ta sfera Twojego życia i związku jest dla Ciebie ważna. Przemyślenie sobie tematu już teraz daje Ci dużą szansę na uniknięcie problemów w przyszłości.

Bo seks po dziecku zaczyna się… jeszcze w ciąży a nawet przed zapłodnieniem. Powiem więcej – ze swojej pracy z młodymi mamami wiem, że dla wielu kobiet seks po dziecku jest nawet lepszy niż przed ciążą!

Więc głowa do góry i podejmij kroki zaradcze. Dowiedz się, jak możesz zmniejszyć ryzyko urazów krocza podczas porodu – masaż intymny może być przyjemnym wstępem do seksu z partnerem. Znajdź dobrą fizjoterapeutkę lub osteopatkę ginekologiczną, która pomoże Ci przygotować się na porodowy wysiłek oraz zajmie się twoim ciałem jak najszybciej po porodzie.

Teraz jest też czas na długie i szczere rozmowy z partnerem o waszych potrzebach seksualnych i na odpowiedź na pytanie, jak macie zamiar pielęgnować bliskość i intymność w tych pierwszych miesiącach po urodzeniu dziecka. Zwróćcie szczególną uwagę na dwie trudności, które dotykają prawie wszystkich – brak czasu i brak energii na miłosne igraszki. Może na początek trzeba będzie pożegnać długie, romantyczne wieczory przy świecach i nauczyć się czerpać radość z przytulania lub „szybkiego numerka” podczas drzemki dziecka? Kreatywność to klucz do dobrego seksu, szczególnie dla młodych rodziców!

Warto przeczytać: Niepłodność, poród i macierzyństwo obniżają libido. Jak je zwiększyć?

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *