Czego kobiety w ciąży boją się najbardziej

„Boję się, że…” – 18 największych lęków kobiet w ciąży. Rozwiej swoje obawy!

  1. Boję się, że poronię


Ten strach mnie paraliżuje – ciągle słyszę, że ktoś roni ciążę albo rodzi martwe dziecko. Te historie nie dają mi spokoju… Agnieszka, 14 tc.


Odpowiada dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog-położnik, Wielospecjalistyczny Szpital Medicover:

Po 14 tc. ryzyko poronienia jest niemalże znikome. Często doradzam pacjentkom, by informacją o ciąży dzieliły się z rodziną i znajomymi właśnie po USG 11-14 tc. Wcześniej rzeczywiście istnieje większe ryzyko utraty ciąży, ale przyczyn poronień jest bardzo wiele.

Najczęstszą są błędy w strukturze DNA płodu, które powstały na bardzo wczesnym etapie: w trakcie połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, czyli w trakcie zapłodnienia. Rodzaj błędu będzie warunkował możliwość rozwoju ciąży i tym samym czas poronienia: im większy błąd w genomie, tym wcześniej dojdzie do poronienia. Innym przyczynami poronień są infekcje. Najczęściej są to pierwotne infekcje wirusowe, czyli takie, z którymi przyszła mama spotyka się po raz pierwszy w życiu i w dodatku na początku ciąży. Taka pacjentka nie ma jeszcze wytworzonych przeciwciał – czyli bariery ochronnej przeciwko danemu wirusowi i – pomimo braku czy niewielkich tylko symptomów infekcji – konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Szczęśliwie z większością patogenów dorosła kobieta już w swoim życiu miała styczność i w związku z tym ryzyko poronienia z tego powodu jest bardzo niewielkie. Ryzyko poronienia jest największe w trakcie pierwszego trymestru. Trwa on 13 tygodni, 2 dni i 8 godzin, ale ryzyko poronienia jest tym większe im ciąża jest młodsza.

Niestety w większości przypadków nie mamy większego wpływu na rozwój ciąży na tak wczesnym etapie. Oczywiście unikanie sytuacji mogących stanowić zagrożenie, jak np. ekspozycja na promienie rtg, alkohol, przegrzewanie organizmu to jak najbardziej pro-ciążowe zachowanie.

Nie warto jednak bać się „na zapas”. Natura wyposażyła nas w genialne mechanizmy, które pozwalają większości pacjentek bezpiecznie donosić ciążę.

 

Warto przeczytać: „Boję się, że ją stracę.” Jak radzić sobie ze stresem w ciąży po długich staraniach

Inni czytali również

Urlop macierzyński 2018 – komu przysługuje i jaka jest wysokość zasiłku

Czy urlop macierzyński w 2018 roku obowiązuje na takich samych zasadach, co... więcej

Dlaczego dziecko płacze w brzuchu mamy – niesamowite fakty o ciąży

Nareszcie jesteś w ciąży! Ten wspaniały czas skrywa także wiele... więcej

Dylematy ciężarnej: Z kim rodzić i czy partner powinien być przy porodzie?

Poród to najważniejszy czas w życiu ciężarnej. Kto powinien towarzyszyć... więcej

Standardy opieki okołoporodowej w Polsce. Na co może liczyć rodząca?

20 września 2012 r. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło rozporządzenie... więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *