Do kiedy mogę zrealizować bon turystyczny?

Bon turystyczny 2022 – kiedy traci ważność? Nie przegap terminu!

Nowy termin na wykorzystanie bonu turystycznego

Bon turystyczny to jednorazowe świadczenie na dziecko przyznane w 2020 r. jako forma wsparcia zarówno polskich rodzin, jak i branży turystycznej w trudnym okresie pandemii koronawirusa. Początkowo miał być ważny do końca marca 2022 r. ZUS poinformował jednak o przedłużeniu terminu na realizację bonu.

Z wykorzystaniem bonu turystycznego rodzice mogą pokryć koszty wyjazdu z dzieckiem, opłacić kolnie, obóz czy jednodniową wycieczkę. Bonem można też płacić w parkach rozrywki, aquaparkach, a pełna lista miejsc, które honorują bon, znajduje się tu: Wyszukiwarka Podmiotów Akceptujących Bony Turystyczne. Bon można podzielić na kilka płatności i płacić nim wielokrotnie. Nie podlega wymianie na gotówkę lub inne środki płatnicze. 

Bon turystyczny 2022 – kto jest uprawniony?

Świadczenie przysługuje każdemu dziecku, na które rodzice otrzymują 500 + lub świadczenie rodzinne. Dziecko nie może mieć skończonego 18. roku życia. Przyznanie bonu turystycznego jest niezależne od kryterium dochodowego.

Na 1 dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł.
Na dziecko z niepełnosprawnością – 1000 zł.

Bon turystyczny jest świadczeniem jednorazowym.

Bon turystyczny z przedłużoną ważnością

Decyzją rządu termin na wykorzystanie bonu turystycznego został wydłużony, aby wszyscy rodzice mogli swobodnie wykorzystać świadczenie. Zgodnie z początkowymi ustaleniami terminem wiążącym na aktywowanie bonu i jego użycie był 31 marca 2022 r.

Nowy wydłużony termin na wykorzystanie bonu turystycznego to 30 września 2022 r.

Jak aktywować bon turystyczny?

  1. Zarejestruj się Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)
  2. Wejdź w zakładkę „Bon Turystyczny” – „Mój bon”
  3. Na ekranie zobaczysz dane bonu i dzieci. Kliknij „Aktywuj bon”.
  4. Uzupełnij swój numer telefonu i adres mailowy.
  5. Kliknij „Aktywuj bon”

Gotowe! Bon jest już aktywny. 16-cyfrowy kod należy podać w podmiotach turystycznych, noclegowych, u organizatora wyjazdu dla dziecka itp. Dopiero po przekazaniu numeru bonu, możliwe jest wykorzystanie środków.

 
fot. pixaby.com/165106

POLECAMY TAKŻE:

Świadczenia i ulgi na dziecko 2022r. Sprawdź, co Ci przysługuje

 


Redaktorka i korektorka językowa. Pisze od kiedy pamięta, a w międzyczasie zajmuje się tropieniem zagubionych przecinków i poprawianiem błędów ortograficznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.