Chłopiec czy dziewczynka? Na odpowiedź na to pytanie przyszli rodzice czekają z niecierpliwością. O tym, kogo powitają na świecie, dowiadują się dzięki badaniu USG – mniej więcej w połowie ciąży. Czasami zdarza się jednak, że para, która oczekuje narodzin dziewczynki, niespodziewanie dowiaduje się, że będzie miała syna. Skąd biorą się takie pomyłki? Odpowiadamy, jak rozwija się płeć dziecka i kiedy można ją rozpoznać.
Kiedy można poznać płeć dziecka?
Płeć dziecka przyszli rodzice poznają najczęściej podczas badania USG, które odbywa się między 20. a 22. tygodniem ciąży. Wówczas maluszek jest już wystarczająco duży, aby można było zobaczyć jego szczegóły anatomiczne. Ponadto w tym czasie wykształcone są już zewnętrzne narządy płciowe męskie – w badaniu ultrasonograficznym żeńskie narządy płciowe widać wyraźnie dopiero pod koniec II trymestru. Zatem dziewczynkę najczęściej rozpoznaje się, ponieważ nie stwierdza się cech chłopięcych.
Zdarza się jednak, że płeć dziecka trudno jest rozpoznać nawet po 20. tygodniu ciąży. Jest to spowodowane ułożeniem płodu. Niekiedy jest on obrócony tak niefortunnie (podkurcza nóżki, obraca się plecami), że nawet wprawny w robieniu USG lekarz nie jest w stanie zobaczyć okolic narządów płciowych.
Czy można poznać płeć dziecka w I trymestrze ciąży?
Wielu przyszłych rodziców zastanawia się, czy można poznać płeć dziecka w I trymestrze ciąży. Najczęściej pytania tego typu pojawiają się przy okazji USG genetycznego, które odbywa się między 11. a 14. tygodniem ciąży. Niestety, mimo że lekarz dokładnie ogląda maluszka i ocenia jego anatomię, stwierdzenie płci nie jest jeszcze możliwe (nawet jeżeli pojawią się jakiekolwiek przypuszczenia, ich skuteczność ocenia się na około 50–60%).
Bardziej wprawni lekarze podczas określania płci dziecka podczas USG genetycznego posługują się protokołem zaproponowanym w książce do diagnostyki ultrasonograficznej Woodwarda (Diagnostic Imaging: Obstetrics) znanym także pod nazwą „the nub theory”. Konieczne jest uwidocznienie dziecka w płaszczyźnie strzałkowej (takiej, jak do pomiaru CRL). Wówczas w okolicy spojenia łonowego widoczny jest guzek płciowy. Gdy:
- jest on skierowany ku górze – urodzi się chłopiec,
- jest ułożony równolegle do kręgosłupa – urodzi się dziewczynka.
Warto jednak pamiętać, że nie jest to wiarygodny test i nie zawsze się sprawdza.
Płeć dziecka w I trymestrze ciąży można poznać wyłącznie dzięki badaniom genetycznym. Wykonuje się je z krwi matki, nawet już w 10. tygodniu ciąży. Dają one niemal 100-procentową pewność, ponieważ polegają na dokładnej analizie DNA płodu (a dokładniej wolnego płodowego DNA krążącego we krwi ciężarnej). Obecność chromosomu XX oznacza, że urodzi się dziewczynka. Natomiast XY oznacza, że przyszli rodzice powitają na świecie syna. Najbardziej znane badania genetyczne pozwalające określić płeć dziecka to: test SANCO, test HARMONY, test IONA.
Miał być chłopiec, a urodziła się dziewczynka – czyli skąd biorą się pomyłki w rozpoznawaniu płci dziecka?
Zdarzają się sytuacje, w których podczas USG lekarz określił płeć dziecka, ale w późniejszych badaniach (a niekiedy dopiero po narodzinach) okazywała się ona całkiem inna. Takie pomyłki najczęściej są efektem niekorzystnej pozycji dziecka lub też ułożenia się pętli pępowiny w okolicy narządów płciowych.
Niekiedy nietrafione określenie płci dziecka wynika ze zbyt wcześnie postawionej diagnozy. Warto pamiętać, że przez długi czas (prawie cały I trymestr) płód żeński i męski wyglądają identycznie. Dopiero w 17. tygodniu ciąży obecne są już prącie, prostata, wargi sromowe i łechtaczka. Różnice są tym bardziej widoczne, im większy jest płód.
Płeć dziecka jest zdeterminowana już w momencie zapłodnienia. Wszystko zależy od tego, czy plemnik posiada chromosom X czy Y. Do 7. tygodnia ciąży zarodki męskie i żeńskie rozwijają się tak samo. Dopiero po tym czasie płeć zaczyna się różnicować pod wpływem testosteronu. W 9. tygodniu ciąży pojawiają się jądra, natomiast jajniki nieco później, bo między 10. a 11. tygodniem. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić płeć. W badaniu USG dziewczynka i chłopiec wyglądają tak samo. Pierwszą, wyraźną różnicę można zobaczyć dopiero po 17. tygodniu ciąży.
Zobacz także: Jak spłodzić chłopca? Oto sposób na urodzenie syna
POLECAMY TAKŻE: Położenie dziecka w brzuchu. Która pozycja płodu wymaga cesarskiego cięcia?
Dodaj komentarz