Stres oksydacyjny a męska niepłodność

Co o męskim stylu życia mówi badanie nasienia z potencjałem REDOX?

Jakość nasienia często zależy od stylu życia mężczyzny, również tego zawodowego. Co na ten temat mówi badanie nasienia z potencjałem REDOX? 

Jakość nasienia jest jednym z wyznaczników męskiej płodności. Nieodpowiedni styl życia oraz narażenie na intensywny stres, także z racji wykonywanego zawodu, mogą powodować wystąpienie tzw. stresu oksydacyjnego, który negatywnie wpływa na płodność mężczyzny. Badanie nasienia z potencjałem REDOX umożliwia diagnostykę męskiej niepłodności.

Warto wiedzieć: Niepłodność czy bezpłodność?

Czym jest stres oksydacyjny?

Codzienny stres, szybkie tempo życia i niewłaściwa dieta często prowadzą do wystąpienia stresu oksydacyjnego. Nie jest to zwyczajny stres, którego doświadczamy na co dzień w wyniku trudnych sytuacji.  Jego pojawienie się wiąże się z utratą zdolności organizmu do utrzymania równowagi między reaktywnymi formami tlenu a antyoksydantami.

Reaktywne formy tlenu, nazywane wolnymi rodnikami (cząsteczki zawierające przynajmniej jeden niesparowany elektron na zewnętrznej powłoce elektronowej, który dąży do sparowania elektronów przez odebranie lub oddanie ich innym cząsteczkom), powstają na skutek procesów przemiany materii w organizmie. Antyoksydanty to przeciwutleniacze, których zadanie polega na neutralizowaniu wolnych rodników i oczyszczaniu organizmu z toksyn. Kiedy liczba oksydantów w organizmie zaczyna przeważać nad utleniaczami, pojawia się stres oksydacyjny. 

Kiedy pojawia się stres oksydacyjny?

Za występowanie stresu oksydacyjnego winą można obarczyć stres i związane z nim silne napięcie nerwowe, jakiego doświadczają mężczyźni. Presja czasu i funkcjonowanie z intensywnym i nieustępliwym poczuciem stresu, spadek jakości i czasu snu negatywnie wpływają na organizm.

Za występowanie stresu oksydacyjnego odpowiada w dużej mierze styl życia. Życie w biegu i poświęcanie się pracy nie łączą się tylko z codziennym stresem i koniecznością dotrzymania wiążących terminów, ale również brakiem czasu na zaspokajanie własnych potrzeb z myślą o zdrowiu.

Można w tym miejscu wyszczególnić zbyt niską aktywność fizyczną, palenie papierosów, alkohol i złe nawyki żywieniowe (nieregularne posiłki) oraz wysoko przetworzone produkty spożywcze (fast food).

Praca w korporacji czy dużej firmie niejednokrotnie wiąże się z koniecznością uczestniczenia w spotkaniach biznesowych, których integralną częścią jest często spożywanie alkoholu. Oddzielając sferę zawodową od prywatnej, zapominamy wielokrotnie, że zachowania, jakie podejmujemy zawodowo, także kształtują styl życia i mają wpływ na zdrowie. Stres oksydacyjny to także skutek szkodliwych warunków środowiskowych (takich jak smog) i kontaktu z substancjami toksycznymi.

Również mężczyźni, którzy regularnie i intensywnie uprawiają sport są narażeni na stres oksydacyjny. Dzieje się tak dlatego, że organizm nie radzi sobie z usuwaniem tak dużej liczby powstałych wolnych rodników, które uwalniają się w procesach metabolicznych. 

Kiedy warto wykonać badanie nasienia z potencjałem REDOX?

Badanie nasienia określającego potencjał oksydacyjno-redukcyjny powinny rozważyć pary borykające się z niepłodnością o niewyjaśnionej przyczynie, czyli tzw. niepłodności idiopatycznej.

Badanie nasienia jest zalecane również w sytuacji:

  • Wystąpienia żylaków powrózka nasiennego
  • Zakażeń i stanów zapalnych
  • Obniżonych parametrów nasienia
  • Nieudanych prób in vitro

Jednak stres oksydacyjny może utrudniać starania o dziecko nawet u mężczyzn z prawidłowymi parametrami nasienia.

Czy stresu oksydacyjnego da się uniknąć?

Aby przeciwdziałać pojawieniu się stresu oksydacyjnego, należy zadbać o równowagę między reaktywnymi formami tlenu a antyoksydantami. Wykonanie badania nasienia z potencjałem Redox pozwoli określić, czy prowadzony styl życia powoduje występowanie stresu oksydacyjnego.

Przestrzeganie zasad zdrowego żywienia, aktywność fizyczna, umiejętność radzenia sobie z sytuacjami stresowymi oraz rezygnacja z papierosów i alkoholu zapobiegną podwyższaniu się poziomu wolnych rodników w organizmie. Równowagę pomagają zachować antyoksydanty, a większość z nich możemy pozyskać z pożywienia. Wprowadzenie zmian w codziennym funkcjonowaniu i wykonanie powtórnego badania nasienia z potencjałem Redox daje informację, czy jakość nasienia uległa poprawie.

 


Dr Marcin Radko – specjalista urolog FEBU

Dr Marcin Radko – specjalista urolog FEBU, androlog kliniczny EAA Salve Medica R Warszawa.


 

 

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *