Jak odróżnić, czy to Covid-19 czy grypa

Covid-19 czy zwykła grypa? Co musi wiedzieć kobieta w ciąży

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Jesień przynosi nowe zachorowania, a  dodatkowo przed nami sezon grypowy. Objawy Covid-19 i grypy są podobne, a obie choroby mogą okazać się bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością i osłabionych, wśród których są kobiety w ciąży. Jak rozróżnić Covid-19 od grypy i jak leczyć chorobę wirusową w ciąży? Czy koronawirus u kobiet ciężarnych zagraża ciąży?

Ciąża to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Niestety, 2020 rok zasiał panikę wśród przyszłych mam i zaskoczył wszystkich pandemią koronawirusa i kwarantanną. Zamknięte zostały różnego rodzaju placówki, w tym gabinety lekarskie i laboratoria, co znacznie utrudniło kobietom w ciąży przeprowadzenie niektórych badań. Chociaż rząd poluzował już większość bardziej restrykcyjnych zaostrzeń, zagrożenie zakażeniem nadal istnieje. W związku z tym wiele kobiet w ciąży obawia się o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz dziecka. Dodatkowy problem stanowi rozpoczynający się sezon grypowy, wszak wiadomo, że obie choroby mają podobne objawy i można je pomylić. Co na temat koronawirusa i grypy powinna wiedzieć przyszła mama? Jak ustrzec się przed zakażeniem?

Grypa w ciąży – objawy i leczenie

Ciąża to okres, kiedy organizm kobiety jest osłabiony, a przez to szczególnie podatny na infekcje. O ile zwykłe przeziębienie nie stanowi wielkiego zagrożenia dla zdrowia kobiety i dziecka, o tyle nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet przedwczesnego porodu czy obumarcia płodu. Właśnie dlatego bardzo istotne jest, by uważnie obserwować swój organizm. Do objawów, które powinny skłonić przyszłą mamę do konsultacji z lekarzem, należą:

  • wysoka temperatura
  • ból głowy i karku
  • bóle mięśniowe i stawowe
  • kaszel, katar
  • problemy żołądkowe i jelitowe
  • ogólne osłabienie organizmu i złe samopoczucie

Podobne objawy wykazuje również przeziębienie, trwa ono jednak zazwyczaj tylko kilka dni i można je wyleczyć domowymi sposobami. Mimo wszystko należy pamiętać o tym, że ciąża to okres, kiedy powinno się dmuchać na zimne, dlatego warto zwrócić się do lekarza, który postawi diagnozę.

W żadnym wypadku nie wolno próbować leczyć się na własną rękę i sięgać po jakiekolwiek środki farmaceutyczne bez uzgodnienia tego ze specjalistą. Wiele leków, w tym te dostępne bez recepty, może negatywnie wpłynąć na rozwój organów dziecka.

Po konsultacji specjalista dobierze odpowiednie leki, które mogą być stosowane podczas ciąży. Dodatkowo należy pamiętać o odpowiedniej ilości odpoczynku, nawilżaniu powietrza i piciu naparów napotnych. Ulgę w bólu gardła może przynieść płukanie go mieszanką soku z cytryny z miodem, z kolei katar skutecznie złagodzi maść majerankowa.

Sprawdź, jak leczyć przeziębienie w ciąży: KLIK

COVID-19 w ciąży – objawy i leczenie

Bieżący rok pokazał kobietom w ciąży, że nie tylko przeziębienie łatwo pomylić z grypą. Obecnie drugą chorobą, wykazującą podobne symptomy, jest COVID-19. Do typowych objawów, na które uskarżają się zakażeni, w tym kobiety ciężarne, należą:

  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C)
  • suchy kaszel
  • duszności
  • intensywne uczucie zmęczenia i osłabienia organizmu (nie lekceważ tego objawu!)
  • utrata węchu i smaku (to jedyny charakterystyczny objaw odróżniający początkowy przebieg Covid-19 od grypy czy przeziębienia, ale symptom ten nie musi wystąpić, by test na koronawirusa okazał się pozytywny!)

Każda przyszła mama, która zaobserwuje u siebie jakiekolwiek z wymienionych objawów, powinna skonsultować się z lekarzem lub zadzwonić na infolinię  800  190  590 i postępować według udzielonych instrukcji (bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu).

Kategorycznie odradza się próby leczenia choroby na własną rękę, ponadto kobieta w ciąży, która podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, nie powinna samodzielnie udawać się do szpitala, tylko stosować się do wskazania lekarza lub urzędnika sanepidu. W poważnym stanie (przede wszystkim problemy z oddychaniem) – można zadzwonić na pogotowie.

Warto wiedzieć: Koronawirus a cukrzyca – najważniejsze informacje dla pacjentów chorych na cukrzycę

COVID-19 – jak zachować zasady bezpieczeństwa w ciąży?

Chociaż badania, które zostały dotychczas przeprowadzone, wykazały, że nawet jeżeli kobieta w ciąży zarazi się koronawirusem, prawdopodobieństwo, że zakazi swoje dziecko jest praktycznie niemożliwe, warto pamiętać o profilaktyce i zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa, ponieważ nawet podwyższona temperatura u przyszłej mamy może powodować poważne krwawienia z dróg rodnych zagrażające ciąży.

Przeczytaj także: Covid-19 w Polsce: Urodziło się dziecko, którego oboje rodzice są zakażeni! To był szczególny poród

Oto reguły, o których musi pamiętać każda ciężarna w czasie pandemii:

  1.  Unikaj miejsc publicznych, w których zbiera się większa ilość osób. Najlepiej, jeżeli nie będziesz wychodzić z domu, kiedy nie jest to potrzebne.
  2. Pamiętaj o zasłanianiu ust i nosa, kiedy znajdujesz się w miejscu, gdzie przebywają inni ludzie.
  3. Jak najczęściej myj i dezynfekuj dłonie. Pamiętaj o tym, przy wejściu i wyjściu ze sklepu oraz po powrocie do domu.
  4. W przestrzeni publicznej pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego dystansu – co najmniej 2 metry.
  5. Staraj się unikać dotykania twarzy rękami.
  6. Dezynfekuj przedmioty, których dotykasz, szczególnie ważny jest telefon.
  7. Unikaj podawania dłoni innym ludziom, w obecnych czasach nie jest to wyraz braku szacunku, a zdrowy rozsądek.
  8. Zachowaj higienę podczas kichania i kaszlania. Pamiętaj o tym, by zasłonić usta i nos zgięciem łokcia lub jednorazowa chusteczką higieniczną, którą wyrzucisz po użyciu.
  9. Podczas szukania informacji na temat COVID-19 korzystaj jedynie z rzetelnych źródeł. Niepotwierdzone i niepewne informacje mogą wprowadzić cię w błąd i zagrozić twojemu zdrowiu i bezpieczeństwu.

Zakażenie koronawirusem w ciąży – jakie podjąć kroki?

Każda kobieta w ciąży zakażona koronawirusem powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Być może konieczne będzie przeprowadzenie kwarantanny w warunkach szpitalnych. Najlepiej, jeżeli będzie to specjalna placówka, której zadaniem jest opieka nad zakażonymi COVID-19. Znajdują się tam oddziały przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży, posiadające odpowiednią aparaturę do przeprowadzenia rutynowych badań i monitorowania płodu podczas porodu.

 

POLECAMY: „Poród nie poczeka…” – ciąża w czasie epidemii koronawirusa. Kobiety pytają, lekarz odpowiada

„Poród nie poczeka…” – ciąża w czasie epidemii koronawirusa. Kobiety pytają, lekarz odpowiada

 

Autor: Justyna Nesterowicz

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *