krwawienie w ciazy a miesiaczka nieplodnirazem

Czy miesiączka występuje w ciąży? Czy krwawienie w ciąży to zły znak?

Za pierwszy objaw ciąży uznaje się zatrzymanie miesiączki.  Jednak często zdarza się tak, że krwawienie pojawia się w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach ciąży. Czy miesiączka w ciąży faktycznie występuje? Czy krwawienie powinno być niepokojącym sygnałem?

Miesiączka a ciąża: krwawienie w pierwszym trymestrze

Należy podkreślić, że miesiączka w ciąży nie występuje. Może występować jedynie krwawienie lub plamienie, które nierzadko są z nią utożsamiane. Miesiączka to złuszczania się błony śluzowej macicy, która zostaje usunięta na skutek braku zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli jednak do zapłodnienia dojdzie, to pod wpływem progesteronu oraz estrogenów w macicy następują zmiany – jej ściany stają się grubsze, a ilość naczyń włosowatych zwiększa się, w konsekwencji ułatwia to przyjęcie zarodka.

Dlatego też proces złuszczania się błony śluzowej macicy uniemożliwiłby rozwój ciąży. Zatem jedyną odpowiedzią na pytanie: Czy miesiączka występuje w ciąży? Odpowiedź brzmi NIE.

Wiele kobiet myli zatem regularną miesiączkę z krwawieniem fizjologicznym, czyli krwawieniem, które nie jest sygnałem ostrzegawczym i nie powinno niepokoić przyszłej mamy. Ten rodzaj krwawienia, nazywany także krwawieniem implantacyjnym, występuje kilka dni po owulacji – od 6. do 12. dnia. Wynika z implantacji zarodka, czyli skutecznego zagnieżdżenia zapłodnionego jaja w błonie śluzowej macicy ok. 5-7 dni po zapłodnieniu. Ten objaw wynika ze znacznego przekrwienia błony śluzowej macicy – zarodek podczas zagnieżdżenia może wybrać miejsce, w którym znajduje się naczynie krwionośne i poprzez implantacje, uszkodzić je. Warto jednak podkreślić, że krwawienie implantacyjne nie występuje u każdej kobiety. 

“Mam krwawienia w terminie miesiączki, a jestem w ciąży”

Na forach znajdziemy wiele wpisów typu: “Byłam w ciąży, a miesiączkę miałam do 3. miesiąca” albo “Nie wiedziałam o ciąży, bo miałam okres do 11. tygodnia“. Jak wiadomo, nie jest to regularna miesiączka, a krwawienie. U niektórych kobiet krwawienie może wystąpić w pierwszych tygodniach ciąży w terminach spodziewanych miesiączek. Tego typu krwawienie jest słabsze, krótsze i może towarzyszyć mu lekki ból w okolicy podbrzusza. 

Krwawienie w pierwszych miesiącach może wynikać z faktu, że jajo płodowe jest małe i nie wypełnia całkowicie jamy macicy. W konsekwencji złuszcza się fragment dostępnej części błony śluzowej macicy.  Nie stanowi jednak zagrożenia dla rozwijającej się ciąży. 


Warto pamiętać, że każdorazowe krwawienie z dróg rodnych w ciąży powinno być skonsultowane z lekarzem! 


Niepokojące krwawienia w ciąży – inne przyczyny:

  • poronienie

Poronienie to stan, który objawia się krwawieniem z dróg rodnych. Często towarzyszy mu również ból brzucha, co sprawia, że nierzadko jest mylony z miesiączką. Niestety, nawet niewielka ilość krwi może wskazywać na poronienie bądź stan zagrażający nim. Najczęstsze przyczyny poronienia to: zbyt szeroki kanał szyjki macicy, niedobór progesteronu (jasnoczerwone), stany zapalne oraz zakażenia szyjki macicy i układu moczowego.

Krwawienie związane z poronieniem trwa ok. 3 dni i towarzyszą mu bóle podbrzusza i kręgosłupa, a także skurcze macicy.  

  • ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna, nazywana także ciążą ektopową, to taka, w której zapłodniona komórka zagnieżdża się w nieodpowiednim miejscu, np. w jajniku, jajowodzie bądź jamie otrzewnowej. Stanowi zagrożenie dla kobiety, gdyż może doprowadzić m.in. do rozerwania jajowodu i krwotoku wewnętrznego. Nierzadko, ciąża pozamaciczna uszkadza trwale tkanki, co uniemożliwia ponowne zajście w ciążę. Oprócz krwawienia występuje także, ostry i kłujący ból.

Do ciąży pozamacicznej częściej dochodzi w wyniku: wad w budowie jajowodu i macicy, endometriozy, torbieli jajnika oraz innych, patologicznych zmian w jajnikach i jajowodach. 

  •  choroby szyjki macicy

Krwawienie w ciąży może wynikać ze zmian chorobowych w pochwie takich jak: polipy, nadżerka, żylaki pochwy. Oprócz krwawienia, w którym można zauważyć skrzepy, mogą pojawiać się żółte lub zielonkawe upławy, a także bóle podbrzusza i kręgosłupa. Konieczna jest diagnostyka i wykluczenie zmian nowotworowych, które mogłyby zagrażać kobiecie w ciąży i dziecku. Jeśli badania nie potwierdzą ich, leczenie zwykle odkłada się na czas po porodzie. 

Krwawienie w ciąży może być również wynikiem niezłośliwej postać ciążowej choroby trofoblastycznej, którą najczęściej nazywa się zaśniadem groniastym. Powstaje z nieprawidłowo zapłodnionej komórki jajowej, która rozrasta się w jamie macicy. Zarodek może nie powstać w ogóle bądź być uszkodzony genetycznie, przez co nie będzie rozwijał się prawidłowo. Powstała ciąża – ciąża zaśniadowa – jest nieprawidłowa i zagraża życiu kobiety. Zazwyczaj kończy się samoistnym poronieniem lub jest usuwana mechanicznie poprzez zabieg łyżeczkowania jamy i szyjki macicy. 

Zaśniad groniasty wymaga leczenia chirurgicznego, gdyż od 2,5 proc. do 4 proc. zaśniadów ulega transformacji złośliwej do postaci raka kosmówki.


Polecamy także:

https://plodnosc.pl/seks-podczas-miesiaczki-okres-to-czas-infekcji-i-wiekszej-szansy-na-ciaze/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *