dieta przeciwzapalna przy endometriozie

Dieta przeciwzapalna przy endometriozie pokona ból! Sprawdź, co jeść, a co natychmiast odstawić

Leczenie endometriozy to temat, który wciąż żywo interesuje lekarzy i naukowców. Obecnie większy niż dawniej nacisk kładzie się na terapię żywieniową – spożywanie produktów działających przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i przeciwbólowo, a także zmniejszających poziom estrogenów we krwi. Dieta przeciwzapalna przy endometriozie zakłada wyeliminowanie niektórych produktów na rzecz innych, a także naturalną suplementację.

Diagnostyka i leczenie endometriozy

Endometrioza to jedna z najczęstszych przyczyn kobiecej niepłodności. Szacuje się, iż z tym trudnym do zdiagnozowania schorzeniem boryka się nawet co 10. kobieta w wieku reprodukcyjnym. Choroba ta charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy (endometrium) poza macicą. Taka nieprawidłowość wywołuje szereg niespecyficznych objawów, takich jak bolesne miesiączki, dolegliwości brzuszne, skłonność do infekcji, ale też niepłodność.

Leczenie endometriozy może obejmować podawanie pacjentce hormonalnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwbólowych, ale też operacyjne usuwanie ognisk zapalnych.

Obecnie specjaliści coraz większą wagę przykładają także do leczenia endometriozy „u podstaw”. Okazuje się bowiem, iż na rozwój tej choroby duży wpływ ma dieta, stosowana suplementacja, ale też m.in. środowisko, w którym funkcjonujemy.  

Dieta przeciwzapalna przy endometriozie

Endometrioza jest chorobą hormonozależną o tle zapalnym. Pogłębia się przy nadmiarze estrogenów. Celem diety stosowanej przy endometriozie jest zniwelowanie toczącego się w organizmie stanu zapalnego, a także zwiększenie eliminacji estrogenów i oczywiście zmniejszenie dolegliwości bólowych. Najlepiej, aby dieta przeciwzapalna przy endometriozie została opracowana indywidualnie dla każdej pacjentki. Trzeba jednak przyznać, iż tak skomponowany jadłospis w znacznej mierze pokrywa się z zasadami zdrowego żywienia.

Podstawą diety przeciwzapalnej przy endometriozie jest takie dobieranie produktów, aby wpłynęły one wzmacniająco na odporność, oczyściły organizm ze stanów zapalnych dzięki zawartości antyoksydantów i błonnika, a także dostarczyły mu odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych.

Leczenie endometriozy: produkty zabronione

Dieta przeciwzapalna przy endometriozie zakłada wyeliminowanie wszelkiego rodzaju żywności wysokoprzetworzonej. Żegnamy się więc z fast-foodami, słodkimi napojami i gotowymi daniami. Podstawa to czytanie etykiet – obecność sztucznych barwników, konserwantów i syntetycznych dodatków (wszelkich „E”) wyklucza zakup takiego produkty przy diecie przeciwzapalnej.

Unikamy też czerwonego mięsa (wołowiny, baraniny, tłustej wieprzowiny itp.), mleka krowiego i mięs smażonych. Niewskazane są też tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, czyli m.in. margaryny i masło roślinne. Najlepiej spożywać produkty sezonowe, a zamiast kupować gotowe – samodzielnie w domu przygotowywać zdrowe posiłki.

Z oczywistych względów leczenie endometriozy zakłada odstawienie wszystkiego, co toksyczne. Absolutnie wykluczone jest palenie papierosów – nie tylko przy endometriozie, ale i w leczeniu niepłodności niezależnie od jej przyczyny.

Produkty zabronione w diecie przeciwzapalnej:

  • Czerwone mięso
  • Masło roślinne, margaryna
  • Białe pieczywo
  • Biały ryż
  • Produkty na bazie mąki pszennej
  • Nowalijki – rośliny zbierane poza okresem wegetacyjnym
  • Kawa
  • Czarna herbata
  • Alkohol
  • Papierosy
  • Słodzone, gazowane napoje

U pacjentek z endometriozą często stwierdza się zaburzenia funkcjonowania jelit i ich mikrobiomu. Objawy jelitowe nierzadko udaje się uspokoić poprzez eliminację z diety glutenu. Oczywiście nie każda kobieta z endometriozą ma nietolerancję tego związku, jednak warto spróbować z niego zrezygnować – wprowadzić eliminację i obserwację.

Leczenie endometriozy: produkty zalecane

Dieta przeciwzapalna powinna zawierać dużą ilość produktów bogatych w kwasy Omega-3 i Omega-6. Znajdziesz je w tłustych rybach morskich, orzechach, oleju lnianym, oleju z wiesiołka i ogórecznika, a także oleju z konopi. Związki te wspomagają produkcję prostaglandyn typu 1 i 3, które łagodzą ból towarzyszący endometriozie.

Działanie przeciwzapalne uzyskujemy poprzez zwiększenie spożycia warzyw i owoców – zawierają one cenne antyoksydanty, witaminy C i E, karoten, a także bioflawonoidy, lipoken, kurkumin i luteinę.

Przeciwutleniaczami są też aminokwasy, m.in. cysteina i glutation – zwiększają one produkcję peroksydazy glutationowej. Znajdziesz je m.in. w fasoli, soczewicy, tuńczyku i białym mięsie.

Dieta przeciwzapalna przy endometriozie zakłada zwiększone spożycie produktów roślinnych obniżających poziom estrogenów we krwi. Ogromną rolę odrywają tu sterole roślinne obecne m.in. w selerze, groszku czy czosnku. Podobne właściwości wykazuje też związek o nazwie indolo-3-karabinol I3C, obecny m.in. w brukselce i gorczycy.

Terapia żywieniowa przy endometriozie zakłada spożycie minimum 25-30g błonnika dziennie. Znajdziemy go przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych. Błonnik oczyszcza jelita, poprawia trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Ponadto reguluje pracę gruczołów tarczycowych i usuwa nadmiar estrogenów z organizmu. Związek ten pomaga zniwelować objawy dysbiozy jelitowej.

 

Produkty wskazane przy diecie przeciwzapalnej:

  • Tłuste ryby morskie
  • Białe mięso
  • Orzechy
  • Oleje roślinne: lniany, konopny, olej z wiesiołka, ogórecznika itp.
  • Owoce jagodowe
  • Winogrona
  • Śliwka
  • Brokuły, brukselka, kapusta
  • Pomidory
  • Owoce dzikiej róży
  • Papaja
  • Owoce cytrusowe
  • Melon
  • Gryka
  • Kukurydza
  • Żółta papryka
  • Kurkuma, gorczyca
  • Fasola, soczewica
  • Kasze: gryczana, jaglana, amarantus
  • Bataty
  • Mąka kukurydziana, kaszka kukurydziana
  • Tapioka

Leczenie endometriozy wspomagają też zioła. Pomagają one utrzymać równowagę hormonalną, poprawiają krążenie w miednicy mniejszej, niwelują stany zapalne i dolegliwości bólowe. Przy czym w kwestii stosowania ziół lepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym i ściśle trzymać jego zaleceń.

Zioła zalecane przy terapii endometriozy:

Zmiana codziennych nawyków przy endometriozie powinna stanowić raczej terapię żywieniową, a nie okazyjną dietę, którą stosuje się tylko przez jakiś czas. Skuteczność leczenia wymaga bowiem wprowadzenia na stałe dobrego systemu żywieniowego. Zmiana taka nie tylko pomoże w terapii endometriozy, ale też podniesie jakość życia pacjentki.

Rola suplementacji w leczeniu endometriozy

Dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników z diety nie zawsze jest możliwe. Nawet najlepiej skonstruowany jadłospis może zawierać niedobór niektórych witamin i związków mineralnych, np. witaminy D. Właśnie dlatego w terapii endometriozy szczególną rolę odgrywa suplementacja.

Zadaniem suplementacji jest uzupełnienie przede wszystkim witamin C, E, A, żelaza, magnezu, cynku, wapnia, selenu i potasu. W leczeniu endometriozy szczególne znaczenie ma unikanie wszelkich toksyn, dlatego zamiast kupować pierwszy lepszy produkt, najlepiej sięgnąć po preparaty takie jak PRENACAPS – opracowane z myślą m.in. o wspomaganiu leczenia niepłodności, ale przede wszystkim pozbawione wszelkich sztucznych dodatków takich jak słodziki, barwniki, przeciwzbrylacze i wypełniacze.

Dodatkowo wszystkie produkty z linii PRENACAPS są przebadane na zawartość zanieczyszczeń i wpisane do Rejestru Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz w Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS- BLOZ. 

 

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że linia PRENACAPS to szeroka gama produktów dostarczających witamin, związków mineralnych i innych substancji w wysoko przyswajalnych i metylowanych formach. Daje to lekarzowi szerokie możliwości w zakresie dopasowania suplementacji optymalnie do stanu zdrowia i potrzeb konkretnej pacjentki.

Wszystkie warianty produktów PRENACAPS znajdziesz na stronie: prenacaps.com.pl

 

Program leczenia endometriozy powinien obejmować nie tylko zmianę diety i suplementację, ale też m.in. analizę stanu emocjonalnego pacjentki, jej relacji w rodzinie i pracy. Okazuje się bowiem, iż stan psychiczny jest w tej chorobie równie istotny, co zdrowie organizmu. Kompleksowe leczenie pod okiem specjalisty przynosi bardzo korzystne rezultaty.


Artykuł przygotowany we współpracy z


Źródła:
leczymyendometrioze.pl/dieta-przy-endometriozie
www.miracolo.clinic/pl_PL/blog/blog-o-endometriozie-1/post/meetup-1-ilona-cichecka-terapia-zywieniowa-w-endometriozie-12
www.nice.org.uk/guidance/ng73/chapter/Recommendations#pharmacological-pain-management
Gier D., Leczenie żywieniowe w endometriozie, Nowe trendy w dietetyce, Warszawa 2019, 33-38
[dostępny na:  https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/nowe_trendy_w_dietetyce.pdf]
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5737931/

WARTO WIEDZIEĆ: O roli żywienia w leczeniu endometriozy mówi dr Jan Olek z Miracolo Clinic. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

 

 

POLECAMY TAKŻE:  Efektywne leczenie niepłodności – po jakim czasie spodziewać się ciąży?

Efektywne leczenie niepłodności – po jakim czasie spodziewać się ciąży?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *