badanie nasienia

Dlaczego warto wykonywać profilaktyczne badanie nasienia?

Wielu mężczyzn postrzega kwestie własnej płodności przez pryzmat sprawności seksualnej i jakości współżycia. Czy słusznie? Niestety nie – bo o męskiej płodności świadczy jakość nasienia. Jakie korzyści przynosi badanie nasienia?

W życiu każdej pary na pewnym etapie życia pojawia się temat starań o dziecko. Nie trzeba nikogo przekonywać, że to kobiety są bardziej zaangażowane w przygotowania do ciąży – w końcu to one będą nosić dziecko pod sercem przez kolejne 9 miesięcy. Rezygnacja z alkoholu papierosów, zdrowa dieta, suplementacja kwasem foliowym i bardziej oszczędzający tryb życia to podstawowe kroki jakie podejmuje przyszła mama. Mężczyźni są na tym etapie bardziej bierni, nie zmieniają swoich nawyków przygotowując się do roli ojca. Skupiają się na akcie zbliżenia, podczas którego ma dojść do zapłodnienia. Czy słusznie? W końcu wiele przyczyn niepłodności leży po ich stronie.

Przyczyny niepłodności

Wyeliminowanie najczęstszych przyczyn niepłodności nie tylko poprawi stan zdrowia, ale też skróci czas starań o dziecko.

— Nieprawidłowa dieta i fast foody powinny być zastąpione przez pełnowartościowe i zbilansowane posiłki.

— Należy unikać leków opartych na estrogenach i całkowicie zrezygnować z suplementacji jakimikolwiek preparatami zawierającymi testosteron, których nadmiar wpływa niekorzystnie na układ hormonalny mężczyzny.

— O ile to możliwe, należy unikać siedzącego trybu życia, pracy po godzinach i stresujących sytuacji.

— Alkohol i papierosy – zmniejszają żywotność oraz ilość produkowanych plemników oraz powodują problemy z erekcją.

— Zbyt wyczerpująca aktywność fizyczna.

— Zbyt niska lub zbyt duża waga – powodują ograniczenie produkcji plemników i wpływają na niską jakość nasienia.

Dlaczego warto badać nasienie?

Po pierwsze dlatego, by mieć pełną świadomość o stanie swojego zdrowia – płodność to jeden z jego aspektów. Prawidłowe funkcjonowanie układu płciowego jest tak samo ważne jak układu oddechowego, krwionośnego czy nerwowego. Po drugie, w sytuacji, gdy partnerzy podejmują starania o dziecko, wiedzą, w jakiej znajdują się sytuacji. W przypadku gdy wyniki badań odbiegają od normy, są oni w stanie podjąć odpowiednie kroki mające na celu zwiększenie szans na ciążę, oszczędzając przy tym czas na bezowocne próby mogące trwać miesiącami.

Ale badanie nasienia przynosi też inne korzyści – pomaga wykryć stan zapalny (świadczy o nim obecność leukocytów, wysokie pH, wzmożona lepkość nasienia, przedłużone upłynnienie nasienia, niska ruchliwość plemników) jak również schorzenia autoimmunizacyjne (wówczas więcej niż 20 proc. plemników jest pokrytych przeciwciałami, które działają plemnikobójczo).

Co musisz wiedzieć o badaniu nasienia?

To podstawowe badanie służące diagnostyce męskiej niepłodności. Określa ilość i jakość plemników oraz ich aktywność. Dzięki badaniu można opisać ogólne parametry nasienia takie jak: czas upłynnienia, objętość, lepkość, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczbę plemników w 1 ml nasienia, ogólną liczbę plemników w ejakulacie, obecność i ewentualnie stopień aglutynacji (zgrupowania) plemników, nieprawidłowości w budowie strukturalnej plemnika (główki, wstawki lub witki).

Jak przygotować się do badania nasienia?

Przed badaniem wymagana jest absencja seksualna (powstrzymanie się od wytrysku) przez 3 do 5 dni. W tym czasie należy też nie spożywać alkoholu. Warto również poinformować lekarza o wszelkich infekcjach i chorobach oraz przyjmowanych lekach w ostatnich 3 miesiącach, by wyniki badania nasienia były prawidłowo przeanalizowane i zinterpretowane.

Jak wygląda badanie nasienia?

Próbkę można oddać w domu do sterylnego pojemnika dbając przy tym o higieniczne warunki. W takim wypadku należy dostarczyć oddaną próbkę do laboratorium najdalej w ciągu godziny chroniąc przed światłem i przechowując pojemnik w temp. ok. 37 stopni. Dlatego zalecane jest oddanie próbki nasienia bezpośrednio w klinice korzystając z specjalnie przygotowanego pokoju, który zapewnia panom komfortowe warunki.


Dr Marcin Radko, specjalista urolog FEBU, androlog kliniczny EAA Salve Medica Warszawa.


 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *