Dofinansowanie in vitro w Pyskowicach

Dofinansowanie in vitro w Pyskowicach – już w 2022 roku!

Nie tylko największe polskie metropolie, ale też mniejsze miejscowości wspierają niepłodne pary w staraniach o upragnione dziecko! Przez cztery najbliższe lata ma być realizowany program dofinansowania in vitro w Pyskowicach. To odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców, dla których komercyjne leczenie wiąże się z kosztami, na jakie nie mogą sobie pozwolić.

Będzie dofinansowanie in vitro w Pyskowicach na Śląsku

Program Polityki Zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Pyskowic” ruszy już w 2022 r. W budżecie miasta zabezpieczono już środki na jego realizację w wysokości 40 tys. zł. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę wielkość miejscowości (niecałe 17 tys. mieszkańców).

Pierwsze pary będą mogły skorzystać z dofinansowania in vitro w Pyskowicach już w tym roku. Samorząd miasta przewiduje realizację programu przez 4 lata. Działania w tym kierunku podjęto już w ubiegłym roku. To odpowiedź na potrzeby mieszkańców zmagających się z niepłodnością, którzy są zainteresowani wsparciem finansowym leczenia.

Pierwsze sygnały od mieszkańców Urząd Miejski w Pyskowicach otrzymał już w lipcu 2020 roku. Wpłynęła wtedy petycja jednego z pyskowiczan o rozpoczęcie prac nad opracowaniem i uchwaleniem programu „Dofinansowanie przez Miasto Pyskowice, kosztów leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”.

Zwrócono uwagę m.in. na niski przyrost naturalny, ale też problemy zdrowotne i społeczne, z jakimi musi zmagać się wiele niepłodnych par – mniejszą produktywność w pracy, zaburzenia lękowe czy depresję. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego dla wielu z nich jest jedną szansą na spełnienie marzenia o dziecku.

Czekamy na realizatora

Program określa m.in. standardy postępowania i procedury medyczne, które obowiązywać mają osoby zakwalifikowane do skorzystania z refundacji.

Aktualnie program dofinansowania in vitro w Pyskowicach musi zostać zaopiniowany przez Agencję Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. Kolejnym krokiem będzie uchwała rady miejskiej. Na koniec miasto wyłoni wykonawcę – klinikę leczenia niepłodności lub szpital – który zajmie się procedurami medycznymi. Placówka ta będzie odpowiedzialna za zbieranie zgłoszeń i kwalifikację pacjentów, wykonywanie badań, a na końcu przeprowadzenie czynności związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym.

 

Źródło:
https://www.nowiny.gliwice.pl/w-pyskowicach-beda-finansowac-in-vitro
https://www.pyskowice.pl/pyskowice-z-programem-doplat-do-in-vitro,2020-09-25,s.html

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

12 dzieci, ponad 130 ciąż – mamy pierwsze efekty dofinansowania in vitro w Wielkopolsce!

12 dzieci, ponad 130 ciąż – mamy pierwsze efekty dofinansowania in vitro w Wielkopolsce!

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *