Dofinansowanie in vitro w Suwałkach

Dofinansowanie in vitro w Suwałkach. Program „Kajtek” ruszy już w 2022 roku!

Nawet 8 tys. zł otrzyma każda para zakwalifikowana do programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego! Suwalscy radni większością głosów przyjęli program „Kajtek” – dofinansowanie in vitro w Suwałkach da niepłodnym parom szansę na upragnione potomstwo! Przewidziany na najbliższe 3 lata, ma zacząć funkcjonować już w tym roku.

Dofinansowanie in vitro w Suwałkach w 2022 r.

Pomysł finansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego spotkał się z aprobatą większości radnych suwalskiego samorządu! Za przyjęciem programu polityki zdrowotnej „Kajtek – program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Suwałki w latach 2022–2024” głosowało 13 radnych. Przeciw wystąpiło 9 z nich, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Jak podkreślił Kamil Klimek z klubu „Łączą nas Suwałki”, inicjatywa samorządu stanowi odpowiedź na liczne apele mieszkańców miasta, którzy widzą pilną potrzebę wsparcia par od wielu miesięcy bezskutecznie zmagających się z niepłodnością. Zwrócił uwagę na problem starzenia się społeczeństwa oraz brak zastępowalności pokoleń.

Na spotkanie radnych zaproszony został Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, prof. Rafał Kurzawa.

To jest ważna dyskusja i ważny temat, wiele miast w Polsce ma to za sobą i bardzo wiele uchwał, tego typu zostało podjętych. Szkoda, że muszą być podejmowane, ponieważ to finansowanie powinno płynąć z funduszy centralnych, tak jak jest w większości krajów na świecie – mówi profesor Kurzawa.

Bon do realizowania w klinice leczenia niepłodności

W ramach dofinansowania in vitro w Suwałkach 60 wybranych par spełniających określone kryteria otrzyma bon do zrealizowania w wybranej przez miasto klinice leczenia niepłodności. Wartość takiego bonu ma wynosić nawet 8 tys. zł. Kwota ma objąć nie tylko kompleksowe badania diagnostyczne, takie jak np. badanie nasienia, badania hormonalne, genetyczne czy sprawdzenie drożności jajowodów, ale też m.in. wsparcie psychologa czy dietetyka.

Podejmujemy to wyzwanie, by zawalczyć o marzenia naszych mieszkańców, tymi marzeniami jest posiadanie potomstwa – powiedział radny Kamil Klimek

Na dofinansowanie in vitro w Suwałkach miasto przeznaczy około 480 tys. zł.

 

Źródło:
https://suwalki.naszemiasto.pl/suwalki-kajtek-min-o-tym-programie-dofinansowania-leczenia/ar/c1-8650373

https://kuriersuwalski.pl/suwalki/wiadomosci/6583-wiekszosc-suwalskich-radnych-za-programem-kajtek-dofinansowanie-do-in-vitro-otrzyma-60-par

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: 

Pierwsza wizyta w klinice niepłodności – co przyspiesza diagnozę i leczenie?

Pierwsza wizyta w klinice niepłodności – co przyspiesza diagnozę i leczenie??

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji - miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *