Ile trwa leczenie niepłodności

Efektywne leczenie niepłodności – po jakim czasie spodziewać się ciąży?

Niepłodność dotyka nawet 1,5 miliona polskich par rocznie. Zmęczeni wielomiesięcznymi staraniami, po rozpoczęciu leczenia chcemy jak najszybciej zobaczyć na teście ciążowym upragnione dwie kreski. Leczenie niepłodności nie zawsze jednak przynosi natychmiastowy efekt. Przeciwnie – wymaga cierpliwości, wzajemnego wsparcia, ale często też znaczących zmian w życiu, np. modyfikacji diety, wprowadzenia ruchu i suplementacji czy redukcji wagi.

 Przyczyna niepłodności

Jeśli staracie się o ciążę 12 miesięcy lub dłużej – regularnie współżyjecie bez stosowania antykoncepcji, lecz wciąż nie dochodzi do zapłodnienia, czas wybrać się do lekarza. Kobiety powyżej 35. roku życia powinny zrobić to wcześniej – już po 6 miesiącach bezowocnych starań. Podstawą sukcesu leczenia niepłodności jest rozpoznanie jej przyczyny. Wymaga to przeprowadzenia różnych badań – nie tylko ginekologicznych, ale też innych badań pozwalających skontrolować parametry ogólnoustrojowe.

Najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet to:

  • Zaburzenia owulacji
  • Zaburzenia hormonalne
  • Zespół policystycznych jajników (PCOS)
  • Endometrioza
  • Niska rezerwa jajnikowa
  • Niedrożność jajowodów
  • Wady anatomiczne
  • Choroba Hashimoto
  • Insulinooporność

U mężczyzn natomiast są to nieprawidłowe parametry nasienia. Nie oznacza to wcale, iż przyczyna problemów z zajściem w ciążę częściej leży po stronie kobiety niż mężczyzny. Pod tym względem zostaliśmy potraktowani przez naturę „sprawiedliwie”. Według różnych badań, niepłodność w 35% przypadków dotyczy kobiety, w 35% mężczyzny, w 10% leży po obu stronach, a w 20% nie da się jej jednoznacznie określić.¹

Leczenie niepłodności – jak przebiega

Samo ustalenie przyczyny problemów z zapłodnieniem może zająć sporo czasu. Często wymaga konsultacji z wieloma specjalistami – nie tylko ginekologiem czy urologiem, ale też m.in. endokrynologiem czy diabetologiem. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje narzędziami, dzięki którym leczenie niepłodności jest wysoce skuteczne. Skuteczne, choć nie zawsze szybkie, za to często wymagające.

Nie zawsze badania pozwalają wykryć przyczynę problemu. Mamy wtedy do czynienia z tzw. niepłodnością idiopatyczną, czyli niewiadomego pochodzenia. Wtedy lekarze skupiają się nie na zdiagnozowaniu i rozwiązaniu problemu, ale na zapewnieniu parze pomocy w zajściu w ciążę.

Podstawą leczenia niepłodności jest stworzenie optymalnych warunków do zapłodnienia. W zakres tych starań wchodzi zdrowy styl życia – rzucenie palenia, odstawienie alkoholu i innych używek, ograniczenie stresu, wprowadzenie zdrowej diety bogatej w niezbędne składniki odżywcze, aktywność fizyczna, a gdy zachodzi taka potrzeba – redukcja masy ciała.

To wbrew pozorom bardzo ważne czynniki, które mają ogromny wpływ na skuteczność starań o ciążę.

Oczywiście, zmiana stylu życia to nie wszystko. Po wstępnej diagnozie, dokonuje się wyboru terapii. Wyróżniamy:

  • Leczenie farmakologiczne – najczęściej polega na przyjmowaniu preparatów hormonalnych: antyestrogenów, gonadotropiny, hormonów steroidowych, hormonów wydzielanych przez przysadkę mózgową, ale też m.in. hormonów tarczycy, a nawet antybiotyków.
  • Leczenie operacyjne – stosowana przy nieprawidłowościach w obrębie jajowodów, tkanek okołojajowodowych czy macicy (mięśniaki, zrosty itp.) interwencja chirurgiczna ma na celu przygotowanie środowiska sprzyjającego zapłodnieniu.
  • Techniki rozrodu wspomaganego medycznie – stosuje się je jako leczenie ostatniej szansy w przypadku, gdy metody mniej inwazyjne okazują się nieskuteczne. To m.in. inseminacje domaciczne oraz IVF (in vitro).

Ile trwa leczenie niepłodności – kiedy mogę spodziewać się ciąży?

 

Leczenie niepłodności może trwać kilka miesięcy lub kilka lat. W przypadku zabiegów chirurgicznych z samą próbą zapłodnienia zwykle trzeba poczekać około 3 miesięcy. Okres ten w każdym wypadku lekarz ustala indywidualnie.

Czas oczekiwania na ciążę może się wydłużyć, jeśli leczenie wymaga od kobiety lub mężczyzny zmiany stylu życia. Wprowadzenie zdrowej diety, rzucenie nałogów czy redukcja wagi bywają procesem długotrwałym. Nie jest to też „recepta” tylko do stosowania na czas starań na ciążę. Jeśli decydujemy się na założenie rodziny, zdrowe nawyki muszą na stałe zagościć w naszym życiu.

Najczęstszym sposobem leczenia niepłodności jest przyjmowanie leków hormonalnych regulujących pracę jajników, ale też nadnerczy, przysadki mózgowej czy podwzgórza. Wielu parom udaje się zajść w ciążę już po kilku miesiącach farmakoterapii, a czasem nawet po miesiącu! Należy jednak pamiętać, iż każda kobieta i każdy mężczyzna reaguje inaczej na dany lek. W przypadku braku skuteczności lekarz może zadecydować o zmianie dawki, a nawet zmianie leku. Niestety, leczenie niepłodności prawie zawsze odbywa się metodą prób i błędów – nawet najbardziej doświadczony lekarz nie jest bowiem w stanie przewidzieć, jak na lek zareaguje dany organizm.

Gdy leczenie farmakologiczne długo nie daje oczekiwanego rezultatu, lekarz może zadecydować o wprowadzeniu inseminacji lub in vitro. Nie zaleca się jednak wykonywania tych zabiegów więcej niż 6 razy. Przy tego typu leczeniu często konieczne jest zrobienie przerwy w kolejnych próbach – ma to związek nie tyle z reakcjami organizmu, co ze stanem psychicznym i emocjonalnym starającej się pary. Nierzadko kilka miesięcy wytchnienia od kolejnych prób znacznie zwiększa szansę na upragnioną ciążę.

Pary podejmujące starania muszą uzbroić się w cierpliwość. Leczenie niepłodności rzadko przynosi efekt natychmiast. Kluczem do sukcesu jest wspieranie swojego organizmu na wszystkich polach, czyli zarówno leczenie, jak i ogóle dbanie o swoją formę i zdrowie, a także kondycję emocjonalną.

Pomoc w efektywnym leczeniu niepłodności

Czas leczenia niepłodności często udaje się znacząco skrócić poprzez zastosowanie preparatów uzupełniających składniki odżywcze niezbędne dla organizmu w okresie starań o ciążę. Nie chodzi jednak o to, by łykać każdy suplement reklamowany w telewizji czy w internecie, zwłaszcza że preparatów wspomagających płodność jest na rynku już całkiem sporo, co często powoduje wątpliwości u samych pacjentów, czy rzeczywiście dany produkt będzie skuteczny.

Aby suplementacja była naprawdę efektywna, warto wybrać produkt o wysokiej przyswajalności, posiadający również odpowiednie badania.

„Czysty skład” i odpowiednia ilość składników zawarta w preparacie, dopełniająca zapotrzebowanie organizmu, a także uwzględniająca zapotrzebowanie w konkretnej przypadłości, to bardzo istotne wskaźniki podczas wyboru danego produktu.

Przykładem produktów, na które warto zwrócić uwagę, jest nowa linia PRENACAPS – wspierająca kobiety od momentu starania się o dziecko do karmienia piersią. Wszystkie produkty wchodzące w skład tej linii znajdują się w Rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz w Bazie Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS- BLOZ.

Produkty z serii PRENACAPS dostępne są w różnych wariantach i zostały przygotowane z myślą o uzupełnianiu konkretnych składników odżywczych, np. biologicznie aktywnej formy kwasu foliowego (składnik ten jest niezbędny nie tylko w ciąży, ale także na etapie starań o dziecko!), wysoko przyswajalnego magnezu, naturalnej witaminy D (niedobory tej witaminy zauważalnie obniżają zdolność do zajścia w ciążę!), żelaza czy kwasów tłuszczowych DHA.

Dodatkowo zostały one pozbawione chemicznych substancji dodatkowych, takich jak wypełniacze, konserwanty, zagęstniki, barwniki czy przeciwzbrylacze, które obciążałyby organizm kobiety starającej się o ciążę.

Jednym z produktów wartym uwagi, szczególnie przez kobiety starające się o dziecko, jest PRENACAPS multiPLAN – zawierający 7 składników, w tym m.in. aktywną formę kwasu foliowego o udowodnionej badaniami 9 razy wyższej całkowitej przyswajalności niż kwas foliowy.  Suplementy na ciążę


Wszystkie warianty produktów PRENACAPS znajdziesz na stronie: prenacaps.com.pl 

 


W zakresie wyboru suplementu diety wspomagającego leczenie niepłodności najlepiej polegać na wiedzy i doświadczeniu ginekologa. Eksperymentowanie z suplementacją na własną rękę nie zawsze musi przynieść oczekiwany efekt, a wręcz przeciwnie. Jeśli więc zastanawiasz się, czy suplementacja w ogóle jest potrzebna i jak stosować ją w bezpieczny sposób, po prostu zapytaj o to swojego lekarza.

 


Artykuł przygotowany we współpracy z


 

¹Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Warszawa 2007, s. 737, 741.
* Jarosz M., Normy żywienia dla populacji Polski 2017, Instytut Żywności i Żywienia; Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, Ginekol Pol. 5/2014, 85, 395-399; Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu.Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologówi Położników, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017tom 2, nr 5, strony 210–214, materiały producenta.

POLECAMY TAKŻE:

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *