Intymność eko - czy ekologiczne podpaski są zdrowe

Eko intymność. Czy higiena intymna w stylu eko służy zdrowiu kobiet?

Eko podpaski, kubeczki menstruacyjne, wkładki – ten rodzaj higieny stosuj z głową

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów ekologicznych przeznaczonych do higieny intymnej kobiet. Wśród nich są kubeczki menstruacyjne, dziergane tampony, czy materiałowe podpaski. „Eko” odpowiedniki tradycyjnych środków higieny osobistej mają korzystny wpływ na środowisko. Można je stosować, pod warunkiem, że będziemy przestrzegali pewnych zasad.

Produkty ekologiczne są modne w różnych sferach życia. Dla osób, którym bliskie jest dobro ziemi, takie „eko” alternatywy są rozwiązaniem na wiele trosk. Najczęściej są one wielorazowe, biodegradowalne, wykonane z materiałów przyjaznych środowisku.

Ekomoda przyjęła się również w obszarze higieny intymnej kobiet. Nic dziwnego, jeśli wyobrazimy sobie, że przeciętna kobieta w swoim życiu przeżywa ok. 400 miesiączek, zużywając przyjemniej drugie tyle paczek podpasek lub tamponów. Taka ilość odpadów przeraża.

Kubeczek menstruacyjny

Od jakiegoś czasu na rynku produktów „eko” dla kobiet nabyć można tzw. kubeczek menstruacyjny.  Zastępuje on tradycyjną podpaskę lub tampon. Wyglądem przypomina mały pojemniczek w kształcie dzwonka, którą umieszcza się wewnątrz szyjki macicy. Jego zadaniem jest zebranie krwi menstruacyjnej jeszcze wewnątrz ciała. Prawidło umieszczony kubeczek powinien być praktycznie niewyczuwalny. Według zapewnień producentów, silikonowy gadżet może służyć nawet 10 lat.

jaki kubeczek menstruacyjny wybrać

Kubeczek menstruacyjny zastępuje tradycyjną podpaskę lub tampon.

– Kubeczki menstruacyjne nie są jeszcze tak popularną metodą dbania o higienę jak podpaski, czy tampony, ale jak najbardziej stanowią dla nich bezpieczną alternatywę – wyjaśnia lek. med. Blanka Malczewska, ginekolog-położnik z kliniki InviMed Gdynia. – Aby ich używanie było bezpieczne, należy prawidłowo zadbać o higienę. Kubeczek menstruacyjny w zależności od indywidualnych potrzeb powinien być opróżniany co 4-12 h. Gdy wypełni się krwią należy go opróżnić, przemyć pod bieżącą wodą, a następnie ponowne włożyć do pochwy. Po zakończeniu miesiączki pojemnik wygotowujemy kilka minut i chowamy do specjalnego pojemniczka – wyjaśnia lek. med. Malczewska.

Przed pierwszym użyciem produkt należy dokładnie wysterylizować zalewając go wrzątkiem. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego rozmiaru kubeczka.

– W drogeriach dostępne są różne rozmiary: S/M/L/XL. Najmniejsze, z reguły, są odpowiednie dla kobiet, które nie współżyły. Należy jednak zaznaczyć, iż każda z nas jest inna, ma inną długość i budowę pochwy. Jeśli nie wiesz jak dopasować kubeczek menstruacyjny, zawsze warto zasięgnąć porady lekarza, który po badaniu zasugeruje odpowiedni rozmiar – tłumaczy ginekolog.

Wielorazowe podpaski i tampony

Kolejną ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych środków higieny osobistej są ich wielorazowe odpowiedniki. Takie produkty wykonuje się z bawełny organicznej, bambusa, czy innych biodegradowalnych materiałów. Tradycyjne podpaski produkowane są z bawełny uprawianej konwencjonalnie, do której używa się pestycydów. Te z kolei są  bardzo szkodliwe dla gleby i wody. Tradycyjne podpaski mogą się rozkładać na wysypisku nawet setki lat. Dla planety lepszym rozwiązaniem są podpaski wielorazowe, które można zwyczajnie prać w pralce.

Ekologiczne tampony, podpaski wielokrotnego użytku

Podpaski wielorazowe i tampony ekologiczne.

– Jest to rozwiązanie zdrowe, pod warunkiem odpowiedniego dbania o tego typu produkty, częstego ich wymieniania podczas miesiączki. Należy zaznaczyć, iż pomimo tego, że są to produkty wielorazowe, po jakimś czasie użytkowania tkanina może się zbijać i być trudniejsza do odpowiedniego uprania. Jeśli widzimy, że materiał, z którego wykonana jest podpaska lub tampon staje się „zbita” należy ją wymienić na nową – wyjaśnia lek. med. Malczewska.

Jako że podpaski wielorazowe są pozbawione substancji zapachowych, mogą być alternatywą dla pań o bardzo delikatnej skórze, które mają skłonność do alergii i podrażnień.

Produkty „eko” tylko z rozsądkiem

Ginekolog przyznaje, że z reguły pacjentki korzystające z eko nowinek dbają o ich prawidłowe użytkowanie.

– Nigdy nie spotkałam w gabinecie pacjentki skarżącej się na infekcje intymne podczas używania wielorazowych produktów higienicznych. Myślę, iż może być to spowodowane dwoma przyczynami: pacjentki wybierające produkty wielorazowe są z reguły bardzo świadome jak odpowiednio z nich korzystać i utrzymywać w czystości, a drugą sprawą jest to, że materiały wielorazowe są z reguły bardziej przewiewne i zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, co zapobiega infekcjom intymnym – mówi.

Wybierając produkt ekologiczny, sprawdzajmy skąd dokładnie pochodzi. Czy producent zdradza, jaki jest skład produktu, czy posiada on odpowiednie certyfikaty?  Nie dajmy się nabrać na niesprawdzone nowości, takie jak np. tampony samodzielnie zrobione z włóczki.

O takich wynalazkach pisze kanadyjska ginekolog dr Jen Gunter w wydanej niedawno książce „The Vagina Bible” (z ang. „Biblia waginy”). Opisuje w niej samodzielnie robione tampony, które stanowią zagrożenie dla zdrowia kobiet. Niewysterylizowany materiał, dotykany przez wiele rąk, może wprowadzić w kobiecy organizm bakterie. A to już prosta droga do  groźnych infekcji i stanów zapalnych. 

Jak uniknąć infekcji intymnej?

Tradycyjne podpaski i tampony, niewłaściwie użytkowane, również mogą przysporzyć kłopotów natury intymnej.

– Stosowanie podpasek nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nawracających infekcji intymnych, pod warunkiem, iż są one odpowiednio często wymieniane, dobrane i odpowiednio często dbamy o higienę miejsc intymnych. Perfumowane podpaski mogą powodować podrażnienia skóry i reakcję alergiczne. Jeśli więc zauważamy, że podczas stosowania zapachowych środków higienicznych nasza skóra staje się swędząca i zaczerwieniona powinnyśmy zacząć używać wersji bezzapachowej. Jeśli mimo wszystko nasza skóra jest podrażniona zaleca się częstsze wymienianie wkładek oraz używanie bawełnianej bielizny – wyjaśnia lek. med. Malczewska.

Jak dodaje ginekolog z kliniki InviMed Gdynia, w trakcie okresu powinno się szczególnie dbać o higienę intymną i podmywać 2-3 razy dziennie, co pozwoli czuć się komfortowo i bezpiecznie.

–  Należy pamiętać, iż krew jest doskonałą pożywką dla bakterii i przez to znacznie szybciej mogą pojawiać się nieprzyjemny zapach oraz infekcje intymne. Zarówno prysznic, jak i kąpiel w wannie są dopuszczalne. Mitem jest, iż ciepłe kąpiele mogą powodować rozrzedzenie krwi i w konsekwencji krwotok. Jeśli używamy podpasek, pierwszego dnia miesiączki (kiedy z reguły krwawienie jest najobfitsze) powinnyśmy je wymieniać co 3-4 h, a w następnych dniach co około 6-7 h. Rodzaj podpasek zależy od indywidualnych preferencji, jeśli miesiączki są obfitsze dobrze jest wybrać te bardziej chłonne. Na noc można wybrać specjalnie podpaski przeznaczone do spania, które są dłuższe, aby krew miesiączkowa nie zaplamiła bielizny. Podobnie jak podpaski również tampony mają różną chłonność. Ważne jest, aby dopasować środki higieniczne do indywidualnych preferencji. Ważnym aspektem stosowania tamponów jest to, że musimy je wymieniać co maksymalnie 8 h (najlepiej co 3-4 h) – wyjaśnia.

W trosce o zdrowie intymne nie należy również przesadzać z wkładkami higienicznymi. Nie jest to rozwiązanie ani ekologiczne, ani zdrowe.

– Wkładki higieniczne – o ile nie są stosowane codziennie – również nie są przyczyną zwiększonej ilości infekcji intymnych, należy jednak pamiętać, iż nie należy używać wkładek higienicznych każdego dnia, gdyż nie zapewniają one odpowiedniej przewiewności bielizny – mówi lek. med. Malczewska.

 

Tekst: Agata Panas

 

POLECAMY TAKŻE:  Przyczyną niepłodności może być ZUM. Sprawdź objawy i leczenie

Przyczyną niepłodności może być ZUM. Sprawdź objawy i leczenie

 

Komentarze: 2

Dożo jest już na rynku tego i ja akurat kilka już wypróbowanym eko podpasek i najlepsze okazały się Masmi przede wszystkim są tańsze w stosunku do konkurencji i najlepsze bardzo dobrze chłoną , dobrze trzymają się bielizny,nie podrażniają skóry, są cieniutkie i komfortowe .

No zdecydowanie tak:) Ja sama przerzuciłam się na produkty eko od masmi, juz jakiś czas temu i zdecydowanie czuję różnicę. W końcu pozbyłam się nawracających infekcji. Podpaski są cienkie, delikatne, chłonne i dobrze trzymają się bielizny:) a przy tym w pełni ulegają biodegradacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *