Fioletowy motyl przy łóżeczku oszczędza rodzicom bólu. Wiesz, co to oznacza?

Coraz więcej szpitali przyłącza się do nowej akcji. Przy niektórych łóżeczkach przyczepiają dzieciom fioletowego motyla. Wiesz, co oznacza ten symbol? To tylko ozdoba, czy może znaczy coś więcej? 

Przewrotne życie

Czasami w życiu zdarzają się sytuacje, których się nie spodziewamy. Niepłodność jest jedną z nich, dlatego gdy udaje się wam wreszcie zajść w ciążę, szalejecie z radości. Później 9-miesięczne oczekiwanie i ogromna radość. Nierzadko zdarzają się również ciąże bliźniacze – radość jest tym większa! I niestety tym większy smutek, gdy okazuje się, że jedno z bliźniąt umiera. Serce napełnia ogromny smutek, do oczu cisną się łzy, ciężko wypowiedzieć jakiekolwiek słowa. Jak zakomunikować innym to, co was spotkało? Czy da się wyrazić bez słów ogromną tragedię?

Fioletowy motyl – symbol pamięci

Inicjatorką akcji i pomysłodawczynią jest Mille Smith, która z mężem Lewisem oczekiwała przyjścia na świat bliźniaczek. Rozwiązanie ciąży nastąpiło jednak przed terminem. Jedna z dziewczynek urodziła się silna i zdrowa, druga natomiast nie miała znacznej części mózgu, dlatego po trzygodzinnej walce na oddziale intensywnej terapii, dziewczynka zmarła. 

Lewis i ja przytulaliśmy Skye… i mówiliśmy jej o naszej rodzinie i o tym, jak bardzo chcieliśmy, żeby dorastała razem ze swoją siostrą. Powiedzieliśmy jej, jak bardzo ją kochamy. Przeprosiłam, że nie stworzyłam jej, jak trzeba. Czułam się tak, jakby to była moja wina. Wiedziałam, że tak nie jest, ale czułam się winna. Powiedzieliśmy jej, że nigdy jej nie zapomnimy.

Te trudne przeżycie spotęgował fakt spotkania na szpitalnym korytarzu pary, która opiekowała się bliźniakami. Świeżo upieczeni, zmęczeni rodzice mimo chodem rzucili Mille, aby cieszyła się, że nie jest mamą bliźniaków. Kobieta wybiegła z płaczem. Ta sytuacja była dla niej ogromnym ciosem.

Aby zapobiec takim sytuacjom wymyśliła symbol fioletowego motyla, który przyczepiony do inkubatora bądź łóżeczka dziecka ma świadczyć o tym, że leżące w nim dziecko, jest jednym z bliźniaków. Fioletowy motyl to znak, który informuje, że para straciła jedno z dwójki dzieci. Ma być informacją, która zapobiegnie nietaktownym rozmowom i poruszania tego delikatnego tematu.

Mille i Lewis Smith prowadzą fundację The Skye High Foundation, która pomaga uporać się z żałobą.

 

Polecamy także:

Nasza akcja: świąteczna mobilizacja. Nic i nikt nie zepsuje nam tych Świąt!

Dopraw nimi święta i płodność: 10 wyjątkowych przypraw i pyszne przepisy

Spotkać się z rodziną i przetrwać. Koszmarne święta niepłodnych? Już nie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *