Odpowiedz do: Pokój zwierzeń – pomoc psychologiczna – o emocjach na spokojnie

Daria Terlikowska
Daria Terlikowska
Participant

Dzień dobry

Rozumiem, że odczuwa Pan niepokój w związku z sytuacją, kiedy wyniki badań potwierdzą konieczność skorzystania z nasienia dawcy. Wnioskuję, iż na ten moment nie ma Pan pewności, że będzie to konieczne (badania w toku). Odczuwam jednak, że ma Pan w sobie dużą akceptacje i otwartość na tego typu rozwiązanie a obawy dotyczą wizualności dziecka a dokładnie “zbyt dużego podobieństwa do dawcy”.
Zastanawiam się co to dla Pana oznacza? Kiedy i w jaki sposób byłby Pan w stanie stwierdzić, że podobieństwo o którym mowa jest “zbyt duże”.
Wiem z doświadczenia, że dla wielu par ważne jest, aby anonimowy dawca miał cechy fizyczne zbliżone do mężczyzny, który zostanie tatą (kolor oczu, włosów, wzrost). Biorąc pod uwagę ten fakt, pewien rodzaj “podobieństwa” jest często pożądany.

Trudno mi podzielić się wrażeniami z doświadczeń z parami korzystającymi z nasienia dawcy, ponieważ jest to kwestia niezwykle indywidualna i subiektywna.
Z tego względu, warto znaleźć czas i odpowiedni moment na konsultację psychologiczną podczas której będzie miał Pan sposobność wyrazić swoje obawy, poruszyć kluczowe dla Pana kwestie i omówić wszystkie aspekty związane z decyzją. Jestem przekonana, że taka rozmowa rozwieje wiele Pana wątpliwości a przede wszystkim zredukuje poziom stresu związanego z procedurą.

W Klinice Vitrolive wszystkim parom korzystającym z procedury in vitro przysługuje bezpłatana konsultacja psychologiczna.

Serdecznie pozdrawiam