Odpowiedz do: Na kawie z prof. Rafałem Kurzawą

Kamila031
Participant

Witam Panie Profesorze

Staramy sie o dziecko od 2 lat ( ja 31 partner 39) U mnie choroba hashimoto (letrox 50) wyniki unormowane, tsh obecnie na poziomie 1, regularne miesiączki, owulacje są . U partnera rok temu pierwsze wyniki badania nasienia nas załamały : morfologia 0, ruch postępowy 26%, koncentracja 66 mln, całkowita liczba 132. Wizyta u androloga , stwierdzone żylaki powrózka nasiennego 1 stopnia – pan doktor nie zaleca w tym przypadku zabiegu operacyjnego , stwierdził, że żylaki są małe, nie koniecznie one są odpowiedzialne za morfologie 0 a operacja nie daje gwarancji polepszenia . W międzyczasie zrobilismy poziomy hormonów partnera- wszystko w normie. Zalecono profertil- wyniki po dwóch miesiącach zdecydowanie lepsze : morfologia 2, ruch postępowy 45%, koncentracja 42 , całkowita liczba 105 mln .
Wyniki na integralność chromatyny : SDF- 12. Dalsze przyjmowanie profertilu i starania naturalne. Niestety bez rezultatu , nigdy nie udało nam się uzyskac ciąży , obecne wyniki pod względem morfologi dalej załamujące z 2% które osiągneliśmy spadło do 1% , ruch postepowy 52 % , koncentrcja 68 , całkowita liczba 136 mln. Partner nie pije i nie pali, hormony w normie, co jeszcze może być przyczyną tej nieszczęsnej morfologii? czy rzeczywiście żylaki 1 stopnia nie wpływają na to i operacja mogłaby nie tyko nie pomóc na morfologie , ale i spowodować obniżenie innych parametrów? Czy inseminacja w naszym przypadku ma jakikolwiek sens czy od razu lepiej nastawiać się na invitro?