Odpowiedz do: Na kawie z prof. Rafałem Kurzawą

AgnieszkaF
Participant

Dzień dobry Panie Profesorze.

Jesteśmy z mężem po 2 nieudanych procedurach IVF metodą IMSI. Z 1 procedury – 4 komórki, wszystkie dojrzałe, do 3 doby przetrwały 2 zarodki, 2 transfery, oba bez powodzenia. Z 2 procedury – 7 komórek, 6 dojrzałych, wszystkie się zapłodniły, ale tym razem była decyzja o hodowli do stadium blastocysty. Przetrwał 1 zarodeczek, również bez efektu ciąży. U męża jest słabe nasienie (pojedyncze plemniki klasy 3) u mnie wiek (40 lat) i immunologia zbadana po niepowodzeniach. Inne wyniki prawidłowe. Moje AMH z lipca 2019 roku to 1,7 ng/ml, FSH 7,8 mlU/ml. Chcielibyśmy podejść do kolejnej procedury, w związku z czym w lutym tego roku badania zostały powtórzone: AMH 1,47 ng/ml, FSH 9,80 mlU/ml. W czerwcu jeszcze raz zostało powtórzone FSH, które jest na poziomie 23,6 mlU/ml. Cykle mam regularne. Dodam, ze to badanie było robione w stanie “silnego wzburzenia”. Czy taki wysoki wynik (który, do tej pory zawsze był w normie) może być tym spowodowany? Czy jednak po 4 miesiącach od ostatniego dobrego wyniku nagle weszłam w stan menopauzy? Czy powtórzyć to badanie? Jeśli tak, to branie estrofemu, które lada moment rozpocznę nie sfałszuje wyniku? Czy istnieje szansa na stymulację w takiej sytuacji, czy już musimy pogodzić się z tym, że nie będziemy mieli dzieci?
Z góry dziękuję za odpowiedź.