Odpowiedz do: Na kawie z prof. Rafałem Kurzawą

MagdalenaBZ
Participant

Dzień Dobry Panie Profesorze,
Jesteśmy świeżo po nieudanej procedurze in vitro i stoimy przed decyzja – co dalej. Pobrano 3 pecherzyki, w nich 3 dojrzałe komórki lecz (jak powiedział embriolog) słabej jakości, o nieprawidłowej morfologi; jedna obumarła od razu, jedna się nie zapłodniła, powstał jeden zarodek, który przestał się rozwijać na etapie podziału na 10.
Od początku lekarza i nas zaskoczyła niemile kiepska odpowiedz na stymulację wysokimi dawkami Menopuru (225-300 przez 14 dni) – były tylko 3 pecherzyki po jednej stronie. Długi protokół. Wcześniej 2 krotna stymulacja Clostybegyt – raz jeden pęcherzyk, raz 9.
Ja: 34 lata, AMH 1,4-1,89; inhibina b badana kilkukrotnie zawsze poniżej 7. Reszta hormonów w normie, cykle regularne 28 dni, zawsze owulacyjne; niedrożny jeden jajowod. Miesiączkuje od 8 r.z. Zastanawia nas dysproporcja pomiędzy AMH a inhibina b – czy można interpretować ze rezerwa nie jest najgorsza ale komórki są kiepskiej jakości? Co może wpływać na uszkadzanie komórek poza czynnikami środowiskowymi (raczej nie w moim przypadku: jestem szczupła, zdrowy tryb życia, dieta, sport, suplementacja, sporo antyoksydantów)? W trakcie stymulacji przez ponad 3 tyg stosowałam naskornie Androtop. Czy jest jeszcze coś, co można zrobić żeby poprawić jakość komórek – stosowanie dhea, hormon wzrostu w trakcie stymulacji, NAC od 3dc, kwas alfaliponowy)? Dodam, ze mam diagnozę niezróżnicowanego zapalenia tkanki łącznej, leczonego 2 lata Immuranem i Arychina, obecnie klinicznie w remisji. P-ciała p-jądrowe 1:2560, znacznie podwyższone p-ciała przeciwko srodblonkom naczyń. Konsultacje i badania immunologiczne W tym momencie prawidłowe, lekarz nie widzi wskazań do dalszej diagnozy czy leczenia w tym kierunku. Nasienie partnera b dobre (również fragmentacja i SCD), kariotypy prawidłowe.
Lekarz rozważa czy od razu podjąć następna stymulację – jeśli tak to czym?
Czy sugerowałby Pan jeszcze jakaś diagnozę?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie, Magda