Odpowiedz do: Pokój zwierzeń – pomoc psychologiczna – o emocjach na spokojnie

#31075

Daria Terlikowska
Participant

Dzień dobry
W moim odczuciu starania o dziecko przez okres 4 lat mogą skutkować narastającym lękiem oraz zwiększającą się presją. Dodatkowo w Waszym przypadku Pani lęk potęguje przypadłość męża. Obawia się Pani, że dziecko mogłoby odziedziczyć po mężu “utratę owłosienia” w pewnym wieku i wzbudza to w Pani trudne emocje.
Ujawnia Pani, że bardzo chciałaby zostać mamą , jednak towarzyszy temu niezwykle wysoki poziom lęku. Odczuwa Pani, że brak upragnionej ciąży może wynikać właśnie z psychologicznych aspektów Pani funkcjonowania.
Prawdą jest, iż zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne podczas starań o dziecko. Lęk, obawy czy poczucie winy to często utrudnienia stojące na drodze do upragnionego potomka. Każdy stan psychiczny znajduje swoje odzwierciedlenie w gospodarce hormonalnej kobiety. Wielce prawdopodobne jest, że przewlekły stres oraz poczucie braku bezpieczeństwa mogą stanowić blokadę uniemożliwiającą zajście w ciąże.
Warto skorzystać ze wsparcia w tym trudnym okresie. Zrozumienie swoich emocji oraz ich genezy a także obniżenie poziomu lęku pozwoli Pani poczuć się bezpieczniej i tym samym wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie Pani organizmu.

Pozdrawiam