Odpowiedz do: Laboratorium in vitro – porozmawiaj z embriologiem

#31558

Anna Petri
Participant

Dzień dobry,

Bardzo trudno jest mówić o parze po pierwszej nieudanej próbie in vitro. Jest to procedura, która nie zawsze kończy się sukcesem przy pierwszym podejściu a przyczyn braku zapłodnień jest bardzo dużo. Z doświadczenia wiem, że kolejna próba może zupełnie odbiegać od poprzedniej zarówno pod kątem ilości i dojrzałości pobranych komórek jajowych, zapłodnień i rozwoju zarodków.
Metoda PICSI teoretycznie pozwala na wybranie dojrzałego plemnika jednak według aktualnych badań w porównaniu do standardowej procedury ICSI, użycie techniki PICSI statystycznie nie zwiększa szansy na uzyskanie ciąży. Powtórzyłabym badanie nasienia poszerzone o integralność chromatyny i raz jeszcze test HBA ( wyniki mogą się różnić).
Zaproponowałabym standardową procedurę i monitorowaną hodowlę celem stworzenia jak najlepszych warunków hodowlanych dla zarodków.
Pobrano u Pani dojrzałe komórki, uzyskano blastocystę co świadczy o realnej szansie na ciąże. Może podczas kolejnej stymulacji uda się uzyskać u Pani większą liczbę dojrzałych komórek jajowych co może również znacząco wpłynąć na liczbę zapłodnień i tym samym na uzyskanie optymalnego zarodka do transferu. Poleciłabym Państwu możliwie jak najszybszy powrót do kolejnej procedury.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Petri