Odpowiedz do: Pokój zwierzeń – pomoc psychologiczna – o emocjach na spokojnie

#31822

Daria Terlikowska
Participant

Dzień dobry
Odnoszę wrażenie, że odczuwa Pani poczucie niesprawiedliwości i krzywdy związane z faktem, iż wiele osób niedbających o siebie zachodzi w ciążę bez problemów.Pojawia się pytanie; “Skoro styl życia jest tak ważny w staraniach o dziecko dlaczego im się udaje?”.
Tym samym porusza Pani kwestię fundamentalną wyrażającą się w zdaniu: Niepłodność jest niesprawiedliwa!
Akceptacja tego faktu (z pozoru jakże oczywistego) przyczyni się do Pani lepszego radzenia sobie z trudnymi emocjami w procesie leczenia niepłodności. Pierwszym krokiem jest przekierowanie uwagi. Wiem, że nie jest to łatwe, ale zamiast koncentrować się na porównaniach z innymi warto dostrzec i docenić własne zasoby.
Prawdą jest, że każdy przypadek z punktu widzenia medycznego oraz psychologicznego jest inny. Sytuacja, którą obecnie odczuwa Pani jako ogromnie frustrującą i przykrą, jest także sposobnością do rozwoju osobistego. Pisze Pani, że rodzicielstwo jest tak ważną rzeczą, że powinny dostąpić go osoby, które tego pragną z całego serca. Rozumiem, że tak właśnie jest w Pani przypadku; od 3 lat pomimo trudności i przeszkód angażuje się Pani w proces leczenia i robi wszystko, aby zostać mamą. Świadczy to o determinacji i ogromnym zaangażowaniu. Trudne emocje (żal, smutek, poczucie niesprawiedliwości) wydają się być nieodzownym elementem tej drogi. Proszę pozwolić sobie na tego typu odczucia. W celu lepszego zrozumienia własnych procesów wewnętrznych oraz związków przyczynowo skutkowych charakterystycznych dla Pani zapraszam na konsultację psychologiczną.

Serdecznie pozdrawiam