Odpowiedz do: Gość specjalny prof. Kurzawy – dr Marta Sikora-Polaczek, Dyrektor Laboratoriów IVF TFP Polska.

Ethy
Participant

Mam 29 lat – od 11 lat żyje z diagnozą PCOS. Od sierpnia 2020 roku biorę metformine w dawce 2000 na dobe (Glucophage xr). Mam regularne cykle około 31-33 dni. W 16 dniu cyklu poszłam na monitoring owulacji do innego ginekologa niż dotychczas – stwierdził, że moje Jajniki wyglądają prawidłowo, bez śladu PCOS. Czy to możliwe, że metformina wpłynęła na praiwdlowy obraz jajnikow?
Podczas tego USG lekarz stwierdził, że jest pęcherzyk dominujący i może mam owulację tego dnia albo będę mieć za kilka dni. Wynik estradiolu tego dnia to 94. Czy jest jakaś metoda konkretnego stwierdzenia kiedy dokładnie owulacja nastąpiła? Myślałam,że taka metodą jest monitoring USG, ale dostałam właśnie takie niezbyt konkretne informacje.
Pomimo tego, że ten ginekolog stwierdził, że mam swoje owulacje to wypisał mi lek na stymulację jajeczkowania – Closytibegyt. Czy w moim przypadku powinnam starać się naturalnie czy zacząć brać Clo od kolejnego cyklu? Moje starania o ciążę trwają drugi cykl.