in vitro Polska

Leczenie niepłodności – Polska

 


 

Mam WIELKĄ nadzieję, iż przedstawione informacje, posłużą za drogowskaz i wsparcie, bądź inspirację w drodze do celu, jakim jest zostanie rodzicem.

Postaram się poruszyć wszystkie wątki tematyczne, które w moim odczuciu, przybliżą Cię  do tego szczęśliwego dnia.


 

Od czego to się właściwie zaczyna…?

 

Myślę, że w większości przypadków, para sama się domyśla,  że coś jest nie tak z ich płodnością. Po paru nieudanych miesiącach (definicje o niepłodności mówią o rocznym regularnym współżyciu bez zabezpieczenia) w staraniu się o Potomka, myśli same zaczynają krążyć w gąszczu pytań: ale co jest nie tak????? gdzie tkwi błąd??? co jeszcze możemy zrobić, żeby się w końcu udało??? Jeszcze trochę wody upłynie, zanim „dojdzie” do nas, że mamy „problem” i potrzebna jest nam pomoc, aby uzyskać odpowiedzi na nasze pytania.

Trudno jest podjąć decyzję, aby wykonać ten pierwszy krok i umówić się na wizytę do Lekarza. Odsuwamy „spotkanie się” z rzeczywistością, czasami ze strachu przed tym, co usłyszymy, a czasami po prostu, nie chcemy się przyznać przed samym sobą, że nas to może dotyczyć (często męska duma na to nie pozwala “To nie mój problem, mnie to nie dotyczy”)… Nie osądzam, ale czy nie warto schować tę dumę w kieszeń, żeby przez resztę życia, było dla kogo żyć??? W każdym razie, jeśli macie problem z podjęciem decyzji, aby coś z tym „tematem” dalej zrobić, UCZULAM! – Czas, który bardzo szybko płynie, działa na naszą niekorzyść. Z dnia na dzień jesteśmy coraz starsi, a wiek biologiczny nie zawsze jest taki sam, jak wiek metrykalny. Para, która stara się o Potomstwo, powinna jak najszybciej rozpocząć diagnozę i ewentualne leczenie. Jeżeli marzycie o Dziecku i będziecie do tego dążyć, aby zostać rodzicem, to prędzej czy później będzie potrzebna Wam pomoc medyczna i lepiej, żeby to było prędzej. Nie ma co odwlekać!  

Lekarz

Pierwszy milowy krok, czyli wybór Lekarza

Jak wybrać Lekarza- niepłodnośćW Waszej kwestii jest wybór lekarza tzn. czy będzie to lekarz z przychodni obok, czy raczej z Kliniki, która jest wyspecjalizowana w tematyce niepłodności (nierzadko oddalona o setki kilometrów). W jednym i drugim przypadku nie ma potrzeby przedstawiania skierowania. Natomiast przy wyborze Lekarza warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 

                                              Jeśli wybieracie się do Lekarza NFZ:

1) Wizyta u Lekarza z NFZ jest nieodpłatna (co jak wiemy przy leczeniu niepłodności ma duże znacznie).

2) Nie każdy Lekarz z NFZ (mam tu na myśli ginekologa z przychodni bądź prywatne gabinety) będzie specjalizował się i miał dostateczną wiedzę nt. niepłodności, aby rozpocząć i prowadzić nasze leczenie (należy dogłębnie zapoznać się z opiniami nt. Lekarza, do którego chcemy się udać, jego stażem pracy, osiągnięciami, karierą… Informacje te zapewne znajdziemy w internecie bądź uzyskamy w recepcji od sympatycznej Pielęgniarki), aby nie marnować czasu na wizyty, które niczego nie poprawią w naszym zdrowiu ani nie leczyć się lekami, które mogą okazać się zupełnie zbędne, a odbiją się na naszym portfelu i zdrowiu.

3) Zwróć uwagę czy dany Lekarz pracuje lub współpracuje z innymi placówkami medycznymi i Lekarzami (gdyby była potrzeba przebywania w szpitalu, co często się zdarza w przypadku niepłodności, aby nie zakłócać ciągłości leczenia. Lekarze muszą ze sobą współpracować, np: Lekarz z przychodni ze szpitalem, czyli tworzyć zespół, a nie odrębne jednostki).

 

Jeśli wybieracie Klinikę prywatną:

1) Wszystkie wizyty są odpłatne.

2) Zapoznaj się (na stronach lub dzwoniąc do Kliniki), kiedy powstała placówka (aby nikt na nas nie testował) i jaką ma renomę wśród Pacjentów.

3) Na stronach Kliniki poczytaj o pracujących tam lekarzach (ich stażu pracy w danej placówce, w czym się specjalizują, jakie mają osiągnięcia, jakie posiadają certyfikaty czy należą do stowarzyszeń, a także jakie mają hobby, szukaj wszelkich opinii wśród Pacjentów (na forach internetowych) – to wiele mówi o człowieku i pomoże zbudować nam zaufanie do lekarza.

4) Poczytaj o pracującym tam personelu (czy ma kwalifikacje czy tworzą miłą, serdeczną atmosfera, czy zwracają się do Pacjenta ściszonym głosem, który zapewnia poczucie intymności i anonimowości dla leczących się par. Czy przekazywanie ważnych informacji przez personel wspomagający Lekarza nie odbywa się na korytarzu przy wszystkich. Ma to duże znaczenie).

Takie informacje możecie znaleźć również na forach internetowych.

5) Mocnym atutem jest wyposażenie placówki w dobry, nowoczesny sprzęt medyczny, jak również fakt, że placówka na swoim terenie posiada własne laboratorium i badania są wykonywane szybko, a wyniki otrzymujemy w krótkim czasie. >>FORUM-jaką wybrać Klinikę?

6) Sprawdźcie czy możecie skorzystać jeszcze z innych usług w pobliży np. Apteka lub Bank komórek macierzystych. Kompleksowa obsługa bardzo ułatwia współpracę.

 

W obu przypadkach wybór tego jedynego właściwego lekarza nie jest prostą drogą. Z własnego doświadczenia wiem, iż oprócz kompetencji, profesjonalizmu, doświadczenia i wiedzy lekarza, również ważny jest aspekt czysto ludzki, czyli: czy jest sympatyczny, kontaktowy, czy nas słucha i rozmawia z nami, a nie tylko komunikuje, czy czujemy, iż dokłada wszelkich starań, aby nam pomóc. Czy oprócz tego, że nosi tytuł lekarza, jako człowiek, wykazuje empatię i dobrze nam się z nim współpracuje. Te wszystkie czynniki składają się na fundament jakim jest zaufanie. To bardzo ważne, aby mieć poczucie, że jesteśmy w „dobrych rękach”. Szukajcie takowych. Zasięgajcie opinii gdziekolwiek się da, aby wybrać tą właściwą osobę. W razie wątpliwości co do osoby lub jej sposobu diagnostyki w stosunku do Was, pozostańcie otwarci na zmianę i lekarza i metody leczenia.

 

 

Przed pierwszą wizytą…

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Każdy Lekarz bądź Klinika, mają swoje wytyczne.  

Pierwsza wizyta, zazwyczaj służy zebraniu wywiadu lekarskiego i trwa około godziny.

Lekarz, zapewne poprosi Was o podanie następujących informacji:

– data pierwszej miesiączki

– długość, bolesność, częstotliwość i obfitość krwawień

– przebyte infekcje narządów rodnych

– zabiegi i operacje ginekologiczne (dobrze mieć ze sobą dokumentację)

– czy pacjentka była w ciąży (nawet jeśli zakończyło się niepowodzeniem)

– czy są dzieci z innych związków (para)

– przebyte lub trwające choroby (para)

– grupa krwi (można przynieść zaświadczenie, gdyż będzie potrzebne przy potencjalnych zabiegach – para)

– czy są stosowane jakież używki (alkohol, papierosy – para)

– jaki wykonujecie zawód.

W zależności od zaleceń, Lekarza/Kliniki (zapewne powiadomią Was o tym,  podczas umawiania się na wizytę), Pacjentka powinna być, między 2-5 dniem cyklu, bądź w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Podczas wizyty, Lekarz bada Pacjentkę ginekologicznie. Ponadto, jeśli posiadacie już jakiś bagaż doświadczeń z inną Kliniką bądź Lekarzem w tematyce niepłodności, należy wziąć ze sobą całą dokumentacje medyczną (wyniki badań, opis zabiegów, opis dotychczasowych procedur, przyjmowanych leków). Jeśli jesteście z daleka i podróżujecie własnym środkiem lokomocji, proponuję również przygotować sobie trasę dojazdu. Sprawdzicie również co czeka Was na miejscu, a mianowicie czy macie gdzie zaparkować samochód pod Kliniką/Gabinetem Lekarskim (zapytajcie o to umawiając się na wizytę)? Czy w razie dłuższych pobytów (punkcja oraz transfer itp. zabiegi) znajdziecie jakieś przytulne, przyzwoite w dobrej cenie, lokum: >>nocowanie.pl – FORUM- gdzie nocować,  oraz co można zjeść w pobliżu: >>restauracje –FORUM- gdzie zjeść w pobliżuWarto się wcześniej również i do tych kwestii przygotować, ponieważ w chwili dużych emocji i stresu, jakim jest wizyta u Lekarza, człowiek „traci” głowę i zapomina, że po odbytej wizycie też trzeba jakoś funkcjonować. A w wolnej chwili oczekiwania na kolejną wizytę, żeby nie siedzieć i nie rozmyślać zbytnio w pokoju hotelowym, proponuję rozejrzeć się co można ciekawego zwiedzić w miejscowości, w której właśnie jesteś: >> zumi.pl.  

 

 

W trakcie pierwszej wizyty dowiecie się:

BADANIA

Badania, które Para będzie musiała wykonać, określi Lekarz na pierwszej wizycie. Nie ma przymusu, aby były one wykonane w danej Klinice, w której się leczycie bądź w danym gabinecie prywatnym Waszego Lekarza prowadzącego. To od Was zależy, w którym laboratorium wykonacie badania. Sugeruję, rozpocząć od sprawdzenia cennika w najbliższej Wam, przydomowej przychodni. Uczulam, że jeśli zależy Wam na czasie, to Kliniki niepłodności, które posiadają swoje laboratorium, mogą wykonać badanie na cito.

Poniżej wypiszę orientacyjnie badania/zabiegi, z którymi możecie się spotkać. W moim osobistym odczuciu, są to badania podstawowe, które są potrzebne do diagnozy i ewentualnego leczenia. Proszę się nimi zbytnio nie sugerować i nie wpadać w panikę, kiedy dostaniecie znacznie dłuższą, bądź krótszą, listę badań do wykonania (życzę Wam tej drugiej wersji, czyli krótszej,  gdyż każdy przypadek leczenia Pary jest inny.

ONAONOBOJE
FSHPosiew nasieniaHIV Combo
LHBadanie ogólne nasieniaHBsAg
EstradiolSeminogramVDRL
Testosteron Test fragmentacji DNA plemnikówAnty Hcv
ProlaktynaPotasAnty HBs
TSH Anty HBc total
FT3 Badanie cytogenetyczne (kariotyp)
FT4 Glukoza
Anty TPO Morfologia
Anty TG Test Friberga -ASA
AMH   
Cytologia  
Badania w kierunku chlamydii   
Stopień czystości pochwy  
Posiew z kanału szyjki  
USG piersi  
EKG  
Przeciwciała w kierunku różyczki  
Przeciwciała w kierunku toxoplazmozy IgG, IgM CMV IgG CMV IgM  
Wykonane szczepienie Engerix- szeczpienie przeciwko żółtaczce typu B przed HSG  
HSG – drożność jajowodów  
Histeroskopia zabiegowa  
Scratching  

Zachęcam Was do podzielenia się swoją listą badań/zabiegów, które musieliście wykonać. Wasze sugestie na pewno będą cenną informacją i wsparciem dla innych par. Warto orientować się, jakich badań od Lekarza oczekiwać i o jakie dopytać jeśli ich nie zleci. Pamiętajcie, za każdą wizytę płacicie, więc macie prawo aktywnie uczestniczyć w leczeniu, dopytywać się i razem z Lekarzem szukać rozwiązań. 

 

 

W trakcie pierwszej wizyty dowiecie się:

CZAS LECZENIA

Trudno określić ile czasu zajmie leczenie. Każdy przypadek różni się od siebie. Leczenie zaczyna się od wykonania badań, zleconych przez Lekarza. Na podstawie wyników, Lekarz dobiera odpowiednie leki i określa sposób leczenia. Każda kobieta i każdy mężczyzna różnie reaguje na podany lek. Często, dobór dawki leku, odbywa się metodą prób i błędów (nie wynika to z niewiedzy lekarza nt leku, lecz niewiedzy, nt reakcji Waszego organizmu na lek. Taka sama dawka podanego leku, wywołuje u różnych osób inną odpowiedź organizmu), aż do uzyskania odpowiedniego, wyznaczonego przez Lekarza skutku. Również trudno określić, z jakimi zabiegami para będzie musiała się zmierzyć w trakcie leczenia (decyzje takie zapadną podczas kolejnych wizyt).

Często Lekarz oprócz farmakologicznych środków (jeśli okażą się mało skuteczne i nie przynoszą oczekiwanych efektów) włącza również bardziej inwazyjne środki, takie jak Histeroskopie czy HSG. Wszystko to dla naszego dobra, aby uzyskać jak najwięcej informacji o stanie naszego zdrowia i zdiagnozować „przeszkodę”, która uniemożliwia nam zostanie rodzicem. Również sposób leczenia, jaki wybierzemy dla siebie, ma przełożenie na długość jego trwania. Możemy starać się o naturalne poczęcie z pomocą leków. Możemy wybrać drogę inseminacji (Towarzystwo naukowe rekomenduje wykonanie tego zabiegu do max. 6 razy, później szanse maleją) lub in vitro. W każdym z wyżej wymienionych przypadków może udać nam się zajść w ciążę za pierwszym lub dopiero, aż dziesiątym razem. Nie należy też zapominać w trakcie leczenia, o wytchnieniu dla samych siebie. Czasami krótki odpoczynek, czyli parę miesięcy przerwy między „próbami”, przynosi dużo korzyści. Regeneruje siły, uwalnia umysł od napięcia i stresu co może nam pomóc w przybliżeniu się do upragnionego stanu błogosławionego. Jednym zdaniem: trzeba uzbroić się mocno w cierpliwość.

Tutaj możecie opisać Waszą drogę z leczenia niepłodności. Śmiało! Często opisanie swoich doświadczeń pomaga innym.  Jeśli nie w praktyce, to chociaż uświadomi, że nie jesteśmy jedynymi osobami, które zmagają się z leczeniem. Odwagi.  To właśnie Twoja historia może Komuś pomóc!! >>FORUM  

 

 

W trakcie pierwszej wizyty dowiecie się:

CENA

Trudno pisać o finansach… Jest to temat, który dla sporej liczby Par, ogranicza podjęcie leczenia. Każdy z nas wie, że są to niemałe pieniądze. Nie będę rozpisywać się co ile kosztuje, ponieważ każda Klinika/gabinet prywatny, ma swój cennik (ceny są rozbieżne), z którym można zapoznać się przez telefon, bądzą wchodząc na stronę www. Natomiast koszty, jakie poniesiecie w trakcie leczenia, będą zależeć od tego:

* jakie i ile badań będziecie mieli do wykonania i gdzie je wykonacie

* ile wizyt będziecie musieli odbyć (czyli jak długo trwa leczenie)

* jakie, ile i jak długo będziecie musieli przyjmować leki

* jakie będziecie mieli zlecone dodatkowe zabiegi (HSG, biopsja jąder itp.)

* czy podchodzicie do inseminacji czy in vitro , kriotransfer itd.

* czy zamrozicie pozostałe zarodki

* czy dojeżdżacie z daleka (koszt dojazdu, hotel, wyżywienie)

* i inne, których nie wymieniłam, a mogą się pojawić.

Może powyższa lista wygląda „groźnie”, lecz nie zrażajcie się. Przypominam iż:

*  badania można wykonać w dogodnej dla nas placówce, czyli najlepszej cenowo dla nas

* szukajcie również Aptek, które nierzadko bardzo różnią się cenowo. Sugeruje sprawdzić również Apteki Internetowe. Pamiętajcie również, że Aptekarz powinien poinformować Pacjenta o możliwości zakupu tańszego odpowiednika  leku, przepisanego przez Lekarza, który nie powoduje żadnej różnicy terapeutycznej. Warto skorzystać z prawa  informacji.

* jeśli jesteście z daleka, szukajcie wcześniej dobrych, tanich noclegów, jak i również dobrych cenowo i jakościowo restauracji.  

 

 

Psycholog

Kolejny krok, jaki proponuję wykonać w drodze do leczenia, to…

 

Psycholog w niepłodności Według badań, stres jaki nam towarzyszy w trakcie leczenia niepłodności, jest porównywalny do tego, odczuwanego po stracie bliskiej osoby, czy w sytuacji diagnozy medycznej, wskazującej na chorobę nowotworową. Dlatego, duże znaczenie w leczeniu niepłodności, odgrywają nasze emocje. W większym stopniu, są to niestety negatywne emocje, które mocno przekładają się na relacje z partnerem, bliskimi, ale również na jakość i postrzeganie swojego życia w danym momencie (niestety, jest to naturalna kolej rzeczy z jaką borykają się osoby walczące z niepłodnością i nie ma się tu czego wstydzić). Ta sinusoida emocji, może przybrać kolosalne wymiary i być kołem napędowym do destrukcji związku (Niepłodność źródłem kryzysu w związku), relacji i samego siebie (Zadanie na ten tydzień: zrób coś dla siebie-wybacz sobie!). Pomimo tego, iż często sami potrafmy poradzić sobie z przeciwnościami losu, gorąco zachęcam wszystkich, aby poza pomocą lekarza ginekologa, zwrócić się również o pomoc do psychologa.

Uwierzcie, naprawdę warto!

W trakcie leczenia, oprócz stresu, niepokoju, jaki wywołuje w nas cała procedura, którą mamy do przebycia, również nierzadko, dużym czynnikiem stresogennym jest praca. Często nasza odpowiedzialność względem powierzonych nam przez pracodawcę obowiązków, spędza nam sen z powiek, zabiera czas osobisty. Angażujemy się ponad swoje siły, zapominając o swoim zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Również zamartwianie się, co następnym razem powiem pracodawcy, jeśli będę musiała wyjść w godzinach pracy na badania (przecież nie przyznam się, że staram się o Dziecko – tak niestety bywa), przyprawia nas o ból żołądka. Z przykrością muszę stwierdzić, że nie ma tutaj złotego środka. Niewielu z nas ma ten luksus, że może zrezygnować z pracy i utrzymywać się ze środków zebranych na koncie oszczędnościowym. Rozmowa z Psychologiem bądź Coachem, pomoże Wam ustalić priorytety i spojrzeć na problem „chłodnym” okiem. Tak, abyście uzyskali spokój i harmonię chociaż w tym temacie. Nie wstydźcie się tego, zdrowie jest najważniejsze!!).

I znowu napiszę: Uwierzcie, naprawdę warto!

Przy wyborze psychologa kierujcie się jego doświadczeniem, przede wszystkim doświadczeniem w tematyce par starających się o potomstwo.

Na nasze szczęście stale poszerza się grono psychologów specjalizujących się w tej tematyce.

Bądźcie czujni i uważni przy wyborze takiej osoby, gdyż niedoświadczony psycholog, coach jak i ginekolog, może narobić większych szkód niż pożytku. Często profesjonalne Kliniki niepłodności zatrudniają na stałe psychologów, gdyż mają świadomość, że terapeutyczna siła dobrych myśli, zwiększa szanse na zajście w ciążę. Warto skorzystać z ich oferty. Jeśli nie poczujecie chemii z danym psychologiem,  po prostu poszukajcie innego, aż znajdziecie wsparcie, zrozumienie, a przede wszystkim wyciszenie i otuchę.

 

Stomatolog

stomatolog a niepłodność

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę jak ważna jest higiena jamy ustnej.

Według statystyk, zapalenie dziąseł z obrzękiem i zaczerwienieniem ma bezpośredni wpływ na obniżenie płodności. Badania te dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jeśli chodzi o mężczyzn, stan zdrowia dziąseł i jamy ustnej, znacznie obniża ich jakość nasienia. Natomiast ,organizm kobiety jest tak stworzony, aby zapewnić rozwijającemu się dziecku w łonie, jak najlepsze środowisko i warunku. Wykryty przez system immunologiczny stan zapalny, informuje organizm, że to zły moment na ciąże. Chodzi tu o instynktowną ochronę płodu. Pamiętajmy, iż z chorego zęba bakterie mogą rozprzestrzenić się wraz z krwią po całym organizmie i przez łożysko dotrzeć do dziecka. Nieleczona infekcja dziąseł, odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu. Może przyczynić się do zawału serca, jak i do rozwoju cukrzycy typu II. Jeśli zatem stomatolog wykryje stan zapalny dziąseł lub zmiany próchnicze w zębach, należy bez zbędnej zwłoki, koniecznie podjąć leczenie. Na nic zda się odpowiednia dieta, dbałość o kondycję, rzucenie używek, jeśli nie zadbamy o higienę jamy ustnej. >>Artykuł: Higiena jamy ustnej a nieplodność  

 

 

Endokrynolog

endokrynolog a niepłodność

Lekarze endokrynolodzy sprawują opiekę nad osobami mającymi rozmaite zaburzenia hormonalne. Chorobami układu endokrynnego, które „wyrównuje” endokrynolog poprzez różne terapie, są:

  • niedoczynność tarczycy
  • nadczynność tarczycy
  • niedoczynność przysadki mózgowej
  • nadczynność przysadki mózgowej
  • nadczynność kory nadnerczy
  • zaburzenia funkcji hormonalnej jajników
  • uporczywy trądzik o podłożu hormonalnym
  • bezpłodność
  • zaburzenia popędu płciowego
  • cukrzyca
  • otyłość
  • osteoporoza
  • menopauza i andropauza

Osobiście spotkałam się z Parami, które miały problemy z niepłodnością i z chorobą tarczycy, przysadki mózgowej, cukrzycy, otyłości. Już sam przypadek choroby tarczycy, może powodować u kobiety problem z regularnym miesiączkowaniem, brakiem owulacji, która jest niezbędna w procesie zapłodnienia i której brak powoduje niepłodność.

Jeśli chodzi o przysadkę mózgową, warto wiedzieć, że składa się z dwóch części: przedniej i tylnej. Obie z nich, odpowiedzialne są za produkcję hormonów. W części przedniej wytwarzane są: hormon wzrostu, prolaktyna, FSH, TSH, hormon luteinizujący. Hormony te odpowiedzialne są, za przyrost masy kostnej i mięśniowej, reakcji organizmu na stres, poziom glukozy we krwi, płodność, laktację oraz wskaźnik przemiany materii. Tylna część przysadki mózgowej wytwarza oksytocynę, która stymuluje skurcze macicy w trakcie porodu, natomiast w okresie karmienia odpowiada za uwalnianie mleka.

Cukrzyca natomiast u mężczyzn powoduje zmiany w ilości i jakości plemników. Chyba nie muszę dodawać, w którą stronę „idą” te zmiany. Mogą mieć również problem z tzw. wsteczną ejakulacją. Podczas wytrysku nasienie kieruje się do pęcherza moczowego, a nie tak jak powinno, czyli na zewnątrz.

Otyłość to częsty temat w przypadku niepłodności. U kobiet zbyt duża masa ciała zakłóca gospodarkę hormonalną. Zaburza gospodarkę węglowodanową, która odpowiada za prawidłową pracę jajników (nieregularne owulacje, cykle bezowulacyjne, zanik miesiączki, wzmożona produkcja testosteronu. Również podwyższa ryzyko policystycznych jajników. U mężczyzn zmniejsza się stężenie plemników, są one również mniej ruchliwe. Ponadto w tkance tłuszczowej zachodzi przemiana testosteronu w estrogeny. Może to mieć negatywny wpływ na libido oraz sprawność seksualną. Również nadwaga u mężczyzn powoduje podwyższenie temperatury jąder, która może wpłynąć na proces wytwarzania nasienia. Odpowiednia temperatura jąder pozwala na produkcję zdrowych plemników.

Jak zapewne widać z opisanych powyżej przypadków, lekarz endokrynolog ma również ogromne znaczenie w leczeniu niepłodności. W praktyce bywa i tak, że lekarz ginekolog, który Was prowadził, sam zleci badania hormonalne, aby sprawdzić czy istnieją jakieś zaburzenia ze strony hormonów, które koniecznie trzeba ustabilizować do odpowiednich norm.  

 

 

Dieta

dieta a płodność

Prawidłowo zbilansowana dieta pozwala uniknąć zarówno nadwagi, jak i niedowagi, które w obu przypadkach niekorzystnie wpływają na płodność. Jadłospis przyszłych rodziców powinien być bogaty w wartościowe produkty, zawierające dużą ilość składników odżywczych. Zróżnicowana dieta zapewnia dobry stan zdrowia i właściwe funkcjonowanie narządów płciowych. To, co jecie pośrednio wpływa też na gospodarkę hormonalną, a także jakość produkowanych komórek jajowych i plemników, tym bardziej więc postarajcie się zadbać, by były to wartościowe produkty. Ważne jest też nie tylko co jecie, ale również jak będziecie jeść. Regularne spożywanie 4 lub optymalnie 5 posiłków dziennie jest zdrowym rozwiązaniem. Taki sposób odżywiania pozwala dostarczyć organizmowi witaminy i składniki mineralne, jak również będzie pomagać w prawidłowej przemianie materii. Koniecznie należy odstawić wysoko przetworzoną żywność. Zwracaj uwagę na konserwanty i sztuczne barwniki w produktach. Unikaj ich, jak i również szybkich dań typu gorący kubek, chińska zupka. Unikaj słodyczy, chipsów, potraw smażonych, napojów słodkich, gazowanych. Wyeliminuj mocną kawę, papierosy oraz alkohol.  Polecam, zagłębić się w temat.

 

 

Aktywność fizyczna i odpoczynek

ćwiczenia a niepłodność

Regularne uprawianie sportu, pozwala przede wszystkim eliminować stres, który bywa jedną z największych przeszkód w staraniach o dziecko w dzisiejszych czasach, a także odbiera wielu parom ochotę na miłość. Ponadto aktywność fizyczna chroni nas przed otyłością, która również może być wrogiem płodności u obojga rodziców. Regularne treningi, w przypadku mężczyzn, zwiększają poziom testosteronu, co w rezultacie poprawia jakość spermy. Zwiększają także wydolność organizmu oraz pozytywnie wpływają na naczynia krwionośne, przeciwdziałając miażdżycy, która może być jedną z przyczyn kłopotów z erekcją.

U pań sport rekreacyjny reguluje wydzielanie się insuliny, która poprawia gospodarkę hormonalną. Również niewielka aktywność fizyczna przyczynia się do spalania tłuszczu, a 30% estrogenu pochodzi z komórek tłuszczowych. Jednakże trzeba koniecznie rozróżnić kwestię aktywności fizycznej od zbytniego przemęczania organizmu dużym wysiłkiem. Zbyt intensywne ćwiczenia mogą przynieść odwrotny do zamierzonego skutek i pozbawić kobietę energii oraz naruszyć właściwą gospodarkę hormonalną. Drastyczne odchudzanie się może być powodem rozregulowania cykli i przyczyną niepłodności. Patrz – sportsmenki, które trudniej zachodzą w ciążę ze względu na problemy hormonalne (np. wzrost testosteronu), duże osłabienie organizmu i  znaczący spadek tkanki tłuszczowej, która pośrednio wpływa również na pracę jajników. Z tego powodu wszystkim starającym się o dziecko zaleca się przede wszystkim umiar, umiar i jeszcze raz umiar w tej kwestii, a osobom zawodowo uprawiającym sport – rozważne podejście do treningów.  

 

 

A po treningu czas na odpoczynek…

sen a niepłodność

Nie od dzisiaj wiadomo, że najlepszą regeneracją naszych sił i umysłu jest sen. Naukowcy uważają, że ilość snu wpływa na poziom niektórych hormonów związanych z płodnością. Dr Daniel Park ze współpracownikami z Inje University w Korei Południowej odkrył, że kobiety poddane in vitro, śpiące od siedmiu do ośmiu godzin na dobę, miały o 53% większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę Natomiast Dr Hayn Shim, prowadzący klinikę płodności w Hwasung w Korei Południowej, uważa, że zbyt duża ilość snu podnosi poziom prolaktyny w organizmie – hormonu, który w nadmiarze uniemożliwia zapłodnienie. Z kolei kobiety, które cierpią na niedobór snu, mogą mieć wyższy poziom niektórych hormonów stresu (jak np. Kortyzol), który także negatywnie wpływa na płodność. Zbyt krótki sen dotyczy również i mężczyzn.  Jeśli chcesz zwiększyć jakość swego nasienia i tym samym podnieść płodność, powinieneś spać dłużej niż sześć godzin – dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii, o czym poinformowali na łamach “American Journal of Epidemiology”. Okazuje się, że panowie, którzy śpią za mało, mogą mieć osłabioną płodność. Dotyczy to także młodych, sprawnych, zdrowych mężczyzn. Zaobserwowano u nich jakość nasienia niższą o 29 proc. w porównaniu z nasieniem mężczyzn, którzy śpią wystarczająco długo.

To pewnie najprzyjemniejsze zalecenie lekarskie, jakie można usłyszeć, więc praktykujcie je NA ZDROWIE!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *