Laboratorium in vitro – porozmawiaj z embriologiem

Zarejestruj się

Witaj w Kawiarence Płodności. W czym możemy Ci pomóc?

W naszej Kawiarence dostaniesz wszystko, czego potrzebujesz, by spełnić marzenie o Dziecku. Rozgość się i znajdź „stolik” dla siebie. Serwujemy wiedzę najlepszych ekspertów, wsparcie psychologów, pomoc na każdym etapie starań o ciążę. U nas poczujesz się swobodnie i bezpiecznie – bez oceniania i hejtu. Poznasz tu ludzi, którzy w pełni Cię zrozumieją. Pamiętaj, u nas nie ma złych pytań na temat (nie)płodności – wszystkie są ważne i na wszystkie dostaniesz odpowiedź. Zadawaj je naszym Ekspertom śmiało! Zapraszamy do środka – zawsze, kiedy potrzebujesz.

Partnerzy merytoryczni

Zapraszam

prof. Rafał Kurzawa
Dyrektor Medyczny TFP Fertility Poland

Viewing 41 reply threads
 • Autor
  Wpisy
  • #30633

   Anna Petri
   Participant

   Zapraszam do zadawania pytań i rozmowy.
   Najbliższe spotkanie już  23 czerwca o godzinie 13:00

  • #30799

   Ana
   Participant

   Dzień dobry Pani Doktor!
   co i kto decyduje o transferze w 3 lub 5 dobie?
   lepiej transferować w świeżym cyklu czy dać pacjentce odpocząć po stymulacji?
   jak ocenia się endometrium przed transferem?
   Pozdrawiam serdecznie

   • #30851

    Anna Petri
    Participant

    Dzień dobry Pani Alisto,

    Pani Alisto, w naszej klinice decyzję dotyczącą dnia transferu zarodków podejmuje embriolog w porozumieniu z lekarzem prowadzącym i oczywiście pacjentką.
    Jeżeli jest to możliwe, wszystkie transfery wykonujemy w 5 dobie kiedy zarodki osiągną stadium blastocysty.
    O ewentualnym odroczeniu transferu decyduje lekarz prowadzący. Zarodki są w takim wypadku mrożone i przenoszone w kolejnym cyklu.

    Serdecznie pozdrawiam

  • #30800

   Ana
   Participant

   Proszę o zadanie pytań na spotkaniu 😉

  • #30812

   Marynia Konieczna
   Participant

   Pani Doktor, prosze o informacje co to jest embryoglue?

   • #30813

    Anna Petri
    Participant

    Pani Mario, jest to podłoże stosowane do transferu zarodków.

  • #30814

   Marynia Konieczna
   Participant

   A jeszcze jedno pytanko, czy w Państwa laboratorium wykonywane są procedury metodą ICSI?

   • #30815

    Anna Petri
    Participant

    Tak, procedury wykonujemy metodą ICSI.

  • #30825

   Ana
   Participant

   Proszę o zadanie pytania podczas webinaru: Czy mrozić nadliczbowe komórki jajowe? Czy nie tracą one na jakości?
   Pozdrawiam

  • #30852

   Wisnia
   Participant

   Witam serdecznie,

   niestety ale chyba w livie można brać udział tylko na facebooku, którego nie mam 🙂 Ale może zostanie nagranie udostępnione później na youtube?

   Chciałbym podpytać o dawce nasienia:

   Jak wygląda procedura wybrania dawcy?
   Jaki jest czas oczekiwania na nasienie?
   Na ile inseminacji wystarczy nasienie od jednego dawcy?
   Jakie cechy można wybrać?

   z góry dziękuje i pozdrawiam,
   miłego dnia,

   • #30855

    Anna Petri
    Participant

    Dzień dobry,

    Cała procedura rozpoczyna się od wizyty lekarskiej na której będziecie Państwo zakwalifikowani do inseminacji.

    Zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności dawcę nasienia wybiera lekarz.
    Wybierając dawcę brane są pod uwagę cechy fenotypowe oraz grupa krwi.
    Do inseminacji wykorzystujemy 1 słomkę z zamrożonym nasieniem dawcy.
    Jeżeli w Banku Komórek Rozrodczych i Zarodków jest dawca odpowiedni dla Państwa – zabieg wykonujemy po otrzymaniu zlecenia lekarza prowadzącego.

    Pozdrawiam serdecznie

  • #30853

   Anna Petri
   Participant

   Dzień dobry Pani Alisto,

   Jeżeli w przebiegu procedury zapłodnienia pozaustrojowego mamy nadliczbowe komórki jajowe – zamroźmy je. Istnieje ryzyko, że któryś z oocytów może ulec degeneracji podczas procesu mrożenia /rozmrażania i nie kwalifikować się do procedury zapłodnienia metodą ICSI.
   Jednak zamrożone komórki jajowe pozwolą Państwu na ewentualne podejście do kolejnej procedury bez konieczności stymulacji.Mamy wysoki odsetek zapłodnień i ciąż po procedurach z mrożonych komórek jajowych.

   Pozdrawiam serdecznie

  • #30854

   KarolinaGL
   Participant

   Dzień dobry, ja podobne pytanie jak powyżej. Jak wygląda procedura adopcji komórki? Zastanawiam się nad tym gdyz jestem po 3 stymulacjach (4 procedury gdyż jeden cykl naturalny). Tylko raz udlao się pobrać 2 komórki ale po zapłodnieniu przestały się rozwijać. W pozostałych sytuacjach puste pęcherzyki. Lekarz wspominał o komórce dawczyni. Kiedy należy zaprzestać stymulacje i próby z własnymi komórkami a skorzytac z komórek dawczyni?

   • #30859

    Anna Petri
    Participant

    Dzień dobry Pani Karolino,

    Pani Karolino, gdybym znała pani proces leczenia/wiek – myślę, że mogłabym bardziej pomóc. Biorąc jednak pod uwagę fakt,że jest Pani po 3 nieudanych próbach – warto rozważyć dawstwo komórki jajowej.W klinice wykonujemy procedury z komórką dawczyni Cały proces rozpoczyna się od kwalifikacji Państwa do tego typu procedury/wyboru dawczyni/przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam.

   • #30860

    KarolinaGL
    Participant

    Przepraszam, faktycznie te informacje są istotne. Mam 33 lata, wyniki ok, jedynie co to mam endometrioze i w tym lekarz widzi powód, że moje komórki są słabej jakości. Dodam, że męża wyniki są bardzo dobre.

   • #30892

    Anna Petri
    Participant

    Dobry wieczór Pani Karolino,

    Pani Karolino, pani wiek zmienia obraz sytuacji, jest Pani młodą kobietą, wyniki męża prawidłowe – jeżeli Państwo możecie i jesteście gotowi, podejmijcie próbę leczenia z zastosowaniem własnych gamet.

    Pozdrawiam
    Anna Petri

  • #30856

   Anulkaa
   Participant

   Dzień dobry!

   Zastanawiamy się z mężem, dlaczego nasze zarodki padają w 3 dobie. Oboje jesteśmy zdrowi, wysportowani, dbamy o dietę.

   Moje wyniki są wszystkie dobre – a jestem przebadana holistycznie. Mam brać tylko witaminy.

   Męża wynika hormonalne – super, usg nie wykazuje żadnych zmian, nasienie średnio (duża ilość, ruch ok, fragmentacja 11%, morfologia od 0% do 3% – robiliśmy już z 5 badań nasienia). Mąż się suplementuje, uprawia sport, jest wyjątkowo zdrowym i zadbanym mężczyzną.

   Nigdy nie udało nam sie uzyskać ciąży, procedury in-vitro kończą się zastojem rozwoju zarodków. Nie wiemy co robić 🙁

   • #30891

    Anna Petri
    Participant

    Dzień dobry Pani Aniu,

    Pani Aniu, w przebiegu procedury in vitro nie wszystkie zarodki osiągają stadium blastocysty ( stadium, które zarodek osiąga w 5/6 dobie).
    Liczba uzyskanych blastocyst zależy od kompetencji/jakości Państwa gamet, ale również od liczby uzyskanych komórek jajowych w przebiegu procedury in vitro,liczby uzyskanych zapłodnień, warunków hodowlanych. Może warto podejść do kolejnej próby i zastosować dodatkowe procedury jak IMSI ( ocena morfologii plemnika pod bardzo dużym powiększeniem, hodowla w systemie Time – Lapse ( całodobowa ocena rozwoju zarodka bez konieczności wyciągania z inkubatora celem oceny).

    Pozdrawiam,

   • #30894

    Anulkaa
    Participant

    Wszystkie nasze procedury były IMSI. Pobierano u mnie po 12-19 komórek, zapladniano 6 – zazwyczaj 5 zatrzymywalo się na etapie 3 doby, a z tych podanych w 5/6 dobie nie uzyskaliśmy ciąży. Raz hodowla zatrzymała się pomiędzy 5 a 6 dobą. Lekarze rozkładają ręce 🙁

   • #30897

    Anna Petri
    Participant

    Pani Aniu, mam jeszcze mało informacji, Państwa wiek/która próba in vitro.

    Pozdrawiam
    Anna Petri

  • #30857

   Kkarolina203
   Participant

   Dzień dobry, mam pytanie nt obumarcia zarodka, braku dalszego rozwoju…dlaczego tak się dzieje że zarodek implantuje się ,beta rośnie,a nagle nieznacznie wzrasta i spada…czy to jest wina dalszych podziałów zarodka o którym nie wiem bo nie robiłam badań przedinplantacyjnych?

   • #30896

    Anna Petri
    Participant

    Dobry wieczór Pani Karolino,

    Przyczyn poronień jest bardzo dużo,jednym z nich na tak wczesnym etapie mogą być nieprawidłowości genetyczne zarodka.Jednym ze wskazań do wykonania diagnostyki przedimlantacyjnej są nawracające poronienia. Jeżeli sytuacja się powtórzy, może Pani wymaga diagnostyki ?

    Z doświadczenia :jeżeli jesteście Państwo po procedurze in vitro i macie zamrożone zarodki, proces leczenia może się zakończyć pozytywnie.

    Pozdrawiam
    Anna Petri

  • #30858

   natka89
   Participant

   Podobne pytanie.

   Zatrzymanie rozwoju zarodków po 3 dobie. Pierwsza procedura z 5 prawidłowych komórek 4 się zapłodnili i rozwijały b. Dobrze. W 3 dobie ocenione na „top quality” a po 3 dobie nagle rozwój spowalniał, dzieliły się nadal prawidłowo, ale wolno. Ostatecznie stanęły i nie stworzyły nawet moruli. Ja mam Amh 1,9, podwyższone Fsh (8 przy normie 9) wiec byłam głównym powodem podejścia do procedury. Mąż z kolei ma lekko obniżona formologie 3%, ale b. Dużo nasienia ja androlog mówił ze znajdziemy dobrego plemnika. Zapłodnienie było wykonane metoda ICSI. Czy Jakaś bardziej zaawansowana metoda może mieć tutaj sens? Czy to słaba jakość komórek? Kariotypy mamy prawidłowe. Lekarz niestety nie umie nic pwoiedziec, nawet nie kazał robić fragmentacji Dna. Dodam ze klinika nie ma tego badania i nie ma innych metod niż icsi. Bardzo proszę o podzielenie się doświadczeniem gdzie może leżeć problem.

   • #30895

    Anna Petri
    Participant

    Dobry wieczór Pani Natalio,

    Zacznę od tego,że jesteście Państwo po pierwszej procedurze in vitro i z doświadczenia wiem, że kolejna może się okazać zupełnie inna.
    Na rozwój zarodka wpływa wiele czynników, jakość komórki jajowej, plemnika ( w tym wypadku morfologia 3% – to dobra morfologia), warunki hodowlane.
    W Państwa przypadku, przed kolejną procedurą warto wykonać badanie integralności chromatyny czy badanie MSOME( ocena morfologiczna plemnika pod bardzo dużym powiększeniem). Trudno jednak jednoznacznie określić, co jest przyczyną zatrzymania się zarodka w rozwoju.

    Jeżeli Państwo możecie – podejdźcie do kolejnej próby,dopóki można pozyskać komórki jajowe/plemniki – procedura ma szansę zakończyć się urodzeniem dziecka.

    Pozdrawiam
    Anna Petri

  • #30861

   menkaa88
   Participant

   W jakim stopniu insulinooporność wpływa na jakość komórek jajowych i implantację zarodka?
   Co warto zastosować dodatkowo, aby próba się udała?

   • #30893

    Anna Petri
    Participant

    Dobry wieczór,

    Proszę o skierowanie pytania do klinicysty.

    Pozdrawiam
    Anna Petri

  • #30889

   Dziękujemy za zadane pytania 🙂

  • #31016

   Ela
   Participant

   Witam w pierwszej procedurze in vitro zarodki 3.2.2,3.1.2. Zarodki badane Pgs nie nadające się do transferu. W drugiej procedurze 5 blastocyst najwyższej jakości 5.1.1 bez badania pgs 2 transfery nie udane jeden była ciąża ale obumarła w 6 tygodniu. Czy to świadczy o złej jakości plemników i w tym jest problem mąż morfologia 2% w drugim badaniu w pierwszym 0%

   • #31019

    Dzień dobry.
    Dziękujemy za pytanie.
    Pani Anna Petri (embriolog) odpowie na zapytanie już w najbliższy czwartek tj. 16.07.2020 r.
    Pozdrawiamy

  • #31078

   Anna Petri
   Participant

   Dzień dobry Pani Elu,
   Niewykluczone, że skoro w pierwszej procedurze zarodki po diagnostyce nie kwalifikowały się do transferu, zarodki powstałe z procedury drugiej – transferowane – mogły być nieprawidłowe genetycznie stąd brak ciąży. Rozumiem, że zostały jeszcze Państwu zarodki do transferu i jest szansa, że w przypadku 5 uzyskanych blastocyst jedna może okazać się prawidłowa genetycznie. Nie pisze Pani z jakiego powodu w ogóle była wykonywana diagnostyka przedimplantacyjna dlatego tym trudniej odpowiedzieć na pytanie. Jakość gamet może mieć wpływ na jakość i rozwój zarodków, ale w przypadku plemników pod uwagę brane są również inne parametry i trudno jednoznacznie odpowiedzieć, że w Państwa przypadku morfologia plemnika zadecydowała o braku ciąży. Nie można też wykluczyć innych dodatkowych przyczyn klinicznych.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31081

   Ela
   Participant

   Diagnostykę pgs zasugerował lekarz bez żadnych przyczyn nawet pani embriolog przy spotkaniu z nią przed punkcją bardzo się dziwiła że wogóle ją robimy. Proszę odpowiedzieć czy jakby to nasienie było by naprawdę takie złe to zarodki były by najlepszej klasy 5.1.1?

  • #31086

   Anna Petri
   Participant

   Pani Elu,jaka była koncentracja i ruchliwość plemników w podstawowym badaniu?

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31088

   Ela
   Participant

   W pierwszym badaniu koncentracja 17,6 żywotność 66 w drugim koncentracja 46,5 żywotność 57%

  • #31089

   Anna Petri
   Participant

   Pani Elu, wartości dobre.
   Uzyskujecie Państwo blastocysty bardzo wysokiej klasy, które powstają z połączenia Państwa gamet : komórki jajowej i plemnika. Trudno rozpatrywać brak ciąży tylko z powodu obniżonej/nieprawidłowej morfologii plemnika ( z tego właśnie powodu wykonujemy procedury ICSI). Przyczyn jest bardzo dużo, czasami czynniki te współistnieją razem.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31170

   megi
   Participant

   Dzień dobry Pani Doktor!
   Chciałabym zapytać, jakie jest Pani zdanie na temat procedury IVM? Czy jej efekty są porównywalne z efektami klasycznej procedury, w której komórki jajowe dojrzewają w ciele kobiety (INV, ICSI, IMSI, PICSI itp.)? Czy w Polsce wykonuje się dużo takich zabiegów i czy mamy doświadczenie w tej kwestii? Czy mogłaby Pani Doktor powiedzieć z własnego doświadczenia, jaki mniej więcej procent pobranych komórek dojrzewa i jest zdolny do “stworzenia” zarodka? I czy ta procedura nie kończy się częściej niż klasyczna urodzeniem dziecka chorego?

   • #31291

    Dzień dobry.
    Pani Anna Petri obecnie przebywa na urlopie wypoczynkowym do 14.08.2020 r

    Pani Anna będzie ponownie do Państwa dyspozycji dnia 20.08.2020 r.(czwartek)

    ZAPRASZAMY!

   • #31432

    Anna Petri
    Participant

    Dzień dobry,
    Procedury IVM wykonywane są w uzasadnionych przypadkach więc jeżeli może Pani zostać poddana standardowej procedurze – proszę wybrać tę opcję.
    W Polsce nieliczne kliniki wykonują tego typu procedury, ok 40% – 70 % komórek uzyskuje stadium dojrzałości i może zostać poddane procedurze zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI jednak szanse na ciąże są zdecydowanie niższe. IVM nie jest procedurą stosowaną rutynowo z tego względu trudno jednoznacznie ocenić jaki ma wpływ na przebieg ciąży.

    Pozdrawiam
    Anna Petri

   • #31502

    megi
    Participant

    Bardzo, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź!

  • #31405

   Natalia
   Participant

   Witam, stwierdzona niepolodnosc idiopatyczna. Dwa transfery nie udane (drugi z emryoglue),chce podejsc do kolejnego i cos zmienic.Zostały mi 2 zarodki 3.11 oraz wczesna blaszka Kiedy jest wskazanie do nacięcia otoczki albo na scratching?
   Co można zrobić przy kolejnej procedurze aby poszerzyć diagnostykę?
   Pozdrawiam

  • #31411

   Agnieszka516
   Participant

   Witam,
   Co by Pani poleciał, wiek 33 lata, amh 1,41. ja mam podwyższony cukier ale w granicy 93 zażywam medformine 500 dwa razy dziennie (nasienie z banku)
   przy pierwszej procedurze pobrano 6 komórek z czego 5 dojrzałych, zapłodniła się 1 – transfer w 3 dobie i się nie udało

   Jak poprawić jakość komórek? co zrobić aby było dobrze ?

  • #31413

   Agnieszka516
   Participant

   Co Pani sądzi o podawaniu testosteronu w jednym miesiącu na skórę następnie stymulacja, uszkodzenie endometrium -ponieważ jest grube a następnie transfer z przeciętą błoną ? czy to wszystko może pomóc ? (przepraszam za nieprofesjonalne słownictwo ale nie pamiętam jak to się dokładnie wszystko nazywa)

  • #31425

   PaUla
   Participant

   Witam serdecznie Panią Doktor,
   Ja 29 lat, mąż 31, jesteśmy po pierwszej nieudanej próbie in vitro. 8 pęcherzyków, z czego 3 były puste i jedna komórka niedojrzała. W efekcie powstały 4 zarodki. 3 zatrzymały się w 3 dobie, a 4ty w 5 dobie jako morula. Transfer odwołano. Krótko napiszę co zdiagnozowano u nas jako nieprawidłowości: ja – endometrioza (torbiel na lewym jajniku i mięśniak), mąż fragmentacja 1 badanie na poziomie 34%, 2 badanie po suplementacji 27%, morfologia w różnych badaniach: 5%, 9% i 9%, ale mąż ma bardzo dużą ilość plemników, na poziomie 380 mln w ejakulacie. W procedurze była zastosowana separacja plemników. Podczas konsultacji telefonicznej z embriologiem powiedziano mi, że nasienie było super i najprawdopodobniej to moje komórki były złej jakości. Czy w takim przypadku jest dla nas jeszcze jakaś nadzieja? Jaką ścieżkę należałoby obrać, aby doprowadzić do powstania zarodków prawidłowych, które dadzą szansę na transfer?

  • #31426

   PaUla
   Participant

   Jeszcze podam moje amh, bo to też może być istotne, wyniki z tego samego laboratorium, rok temu: 1,91, w tym roku: 2,90.

  • #31433

   Anna Petri
   Participant

   Dobry wieczór Pani Natalio,

   Pani Natalio, Assisted hatching wykonuje się w przypadku stwierdzenia grubszych osłonek przejrzystych zarodka. Celem procedury jest ułatwienie procesu wylęgania i implantacji jednak brak istotnych danych dotyczących skuteczności tej metody.
   Odnośnie biopsji endometrium – proszę się skonsultować z lekarzem prowadzącym.
   Jeżeli jest to Państwa pierwsza procedura, być może właśnie te zarodki mają najwyższy potencjał rozwojowy i szansę na uzyskanie ciąży.
   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31434

   Anna Petri
   Participant

   Dobry wieczór Pani Agnieszko,
   Pani Agnieszko, na jakość komórek jajowych ma wpływ wiele czynników.
   Z tego co Pani pisze wynika, że na 6 pobranych oocytów 5 było dojrzałych ( to bardzo dobry wynik). Niepokoi niski odsetek zapłodnień. Z doświadczenia jednak wiem, że kolejna procedura może mieć zupełnie inny przebieg. Może warto rozważyć innego dawcę przy kolejnej próbie i w przypadku uzyskania zapłodnień – hodowlę poprowadzić do 5 doby celem obserwacji rozwoju zarodków i wyboru do transferu zarodka, który osiągnął stadium blastocysty i rzeczywiście rokuje na ciąże.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31435

   Anna Petri
   Participant

   Dobry wieczór Pani Agnieszko,

   Pani Agnieszko, odnośnie stymulacji i biopsji endometrium proszę się skonsultować z lekarzem prowadzącym.
   Nacięcie osłonki przejrzystej – Assisted hatching wykonuje się w przypadku stwierdzenia grubszych osłonek przejrzystych zarodka. Celem procedury jest ułatwienie procesu wylęgania i implantacji jednak brak istotnych danych dotyczących skuteczności tej metody.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31436

   Anna Petri
   Participant

   Dobry wieczór Pani Paulo,

   Pani Paulo, po pierwsze byłabym bardzo ostrożna w ocenie Państwa sytuacji i przyczyny braku zarodka do transferu po pierwszej nieudanej próbie. Kompetencja gamet wpływa na powstanie i rozwój zarodka ale przyczyn odstąpienia od transferu jest bardzo dużo.
   Z doświadczenia wiem,że kolejna procedura in vitro w Państwa przypadku może zakończyć się urodzeniem zdrowego dziecka.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31441

   irish19
   Participant

   Dzień dobry.
   Lekarz w cyklu transferowym przepisał mi lek agapurin 2×1 od 7dc. Nie wyjaśnił jednak dlatego. Czytałam o różnych powikłaniach i krwotokach po transferze oraz złym wpływie na endometrium.
   Czy ten lek jest bezpieczny czy może acard i heparyna w zupełności wystarczy. Mam mthr, Pai i podwyższone
   p.ciala antykardiolipinowe IGg.

  • #31446

   Ginger
   Participant

   Dzień dobry.
   Czy ICSI ma dużo większą skuteczność niż klasyczne ivf przy umiarkowanym czynniku męskim (obniżona ilość plemnikow)? Czy są jakieś wady ICSI w porównaniu do klasycznego ivf?
   Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

  • #31465

   Anna Petri
   Participant

   Dzień dobry,

   Proszę o skierowanie pytania do klinicysty.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31466

   Anna Petri
   Participant

   Dzień dobry,

   W przypadku ICSI obserwujemy wyższy odsetek zapłodnień co związane jest z wyższą skutecznością leczenia.
   Przy umiarkowanym czynniku męskim zaproponowałabym Państwu właśnie procedurę ICSI.
   Pozwala ona na bezpośrednie podanie plemnika do komórki jajowej, embriolog wykonujący procedurę ma możliwość wyboru plemnika najbardziej prawidłowego morfologicznie, optymalnego i pewność , że do oocytu został podany jeden plemnik. W przypadku ICSI możemy mówić o pozytywach tej metody gdyż to właśnie dzięki niej, pary między innymi z ciężkim czynnikiem męskim z plemnikami pozyskiwanymi z jąder/najądrzy mają realną szansę zostać rodzicami.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31475

   Agnieszka516
   Participant

   Czy ahm 1,71, wiek 33 lata to dobre amh(biore tabkerki na cukier ponieważ mam podwyższony ale tylko 93, i podwyższoną prolaktyna chodz jak biore leki to spada). 1 procedura nieudana. 6 pobranych komórek, i tylko jedna zaplodniona komorka podana w 3 dobie. A i jeszcze jedno jakies pół roku temu amh 1,41. (nasienie z banku)

  • #31476

   Agata
   Participant

   Dzień dobry Pani Doktor.
   1.Czy zarodki u Państwa mrożone są tylko w 5 dobie? Co o tym decyduje?
   2.Czy warto transfer wykonac z embryoglue?
   3.Dlaczego po punkcji niektóre komorki jajowe, ktore były dobrej jakości nie zapłodniły się?
   Dziekuje serdecznie za odpowiedz.
   Pozdrawiam
   Agata

  • #31477

   Agata
   Participant

   I jeszcze jedno pytanie Pani Doktor czy przy nieudanym procesie ICSI (niskie AMH i morfologia nasienia 1%, zarodek przestał się rozwijać w 4 dobie) warto zastosować IMSI?

  • #31494

   Anna Petri
   Participant

   Dzień dobry,

   W Państwa przypadku wzięłabym pod uwagę podejście do kolejnej procedury w wyniku której być może zostanie uzyskana większa liczba oocytów ( ilość uzyskanych komórek jajowych zależy również od procesu stymulacji).

   Zastanawiający jest niski odsetek zapłodnień. Powodem tego może być jakość gamet, ale na ten proces wpływ mogą mieć również inne czynniki.
   Rozważyłabym na pewno prowadzenie hodowli do 5 doby, która pozwoli na możliwość oceny rozwoju zarodka i jego realną szansę na ciąże.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31496

   Anna Petri
   Participant

   Dzień dobry,

   W naszej klinice zarodki mrozimy tylko w 5 lub 6 dobie. Zarodki w 5/6 dobie osiągają stadium blastocysty, niezbędne do implantacji. Zarodki zamrożone właśnie na tym etapie mają realną szansę na ciąże. Mrożąc zarodki wcześniej nie wiemy czy są zdolne rozwinąć się do blastocysty tym samym czy rokują na ciąże.
   Podłoże EmbryoGlue powoduje wzrost wskaźnika urodzeń o około 10%, jeżeli wcześniejsze transfery przy zastosowaniu standardowych podłoży nie zakończyły się pozytywnie, warto spróbować transfer właśnie z tym podłożem.

   Odnośnie zapłodnień po procedurze zapłodnienia pozaustrojowego metodą docytoplazmatycznej iniekcji plemnika do komórki jajowej ICSI, nie wszystkie dojrzałe oocyty ulegają zapłodnieniu. Proces ten zależy od wielu czynników, między innymi jakości gamet, ich kompetencji.

   Metoda IMSI – według aktualnych badań nie ma udowodnionej skuteczności i nie zwiększa szansy na uzyskanie ciąży. Polecana parom, u których kolejne próby zapłodnienia pozaustrojowego metodą ICSI zakończyły się niepowodzeniem, oraz parą z obniżonymi/nieprawidłowymi parametry nasienia.

   Jeżeli będzie to Państwa druga procedura, proponuję standardowe zapłodnienie ICSI i prowadzenie hodowli do 5 doby z możliwością całodobowej obserwacji rozwoju – hodowla w Embryoscopie, który zapewnia optymalne, stałe warunki prowadzenia hodowli , bez konieczności wyjmowania zarodków z inkubatora. Daje możliwość wykluczenia nieprawidłowych zapłodnień i wybrać do transferu najbardziej optymalny i rokujący na ciążę zarodek.

   Pozdrawiam
   Anna Petri

   • #31522

    Agata
    Participant

    Dziękuję Pani bardzo za odpowiedz.

  • #31542

   Oliskra
   Participant

   Dzień dobry,

   mamy po 37 lat i jesteśmy po pierwszym nieudanym in vitro metodą PICSI (z uwagi na zły wynik HBA u męża tj. 20%). W pierwszej procedurze (krótki protokół na Gonalu 265) miałam 12 pęcherzyków, z czego pobrano 7, a tylko 6 było dojrzałych. Niestety zapłodniła się tylko jedna komórka, która finalnie przetrwała do 6 doby (4 BB). Moje AMH 2,2 FSH 9,2, endometrioza 1 st. (1 małe ognisko w Zatoce Douglasa).

   Czy można coś zrobić, a jeśli tak to co, aby w nowej procedurze więcej komórek się zapłodniło oraz aby była szansa na przetrwanie większej liczby zarodków (np. inna metoda, jakieś dodatkowe opcje przy zapłodnieniu)? Wg. embriologów mógł na to wpłynąć słaby wynika HBA męża (choć tego nie rozumiem, skoro była metoda PICSI rozwiązująca ten problem) oraz moje komórki, które były ponoć dobre, ale nie do końca dojrzałe (ciałka kierunkowe nie do końca były odczepione, jądro komórkowe nie do końca było dojrzałe, przy czym nie było anomalii cytoplazmy).

   Serdecznie dziękuję, pozdrawiam!

  • #31558

   Anna Petri
   Participant

   Dzień dobry,

   Bardzo trudno jest mówić o parze po pierwszej nieudanej próbie in vitro. Jest to procedura, która nie zawsze kończy się sukcesem przy pierwszym podejściu a przyczyn braku zapłodnień jest bardzo dużo. Z doświadczenia wiem, że kolejna próba może zupełnie odbiegać od poprzedniej zarówno pod kątem ilości i dojrzałości pobranych komórek jajowych, zapłodnień i rozwoju zarodków.
   Metoda PICSI teoretycznie pozwala na wybranie dojrzałego plemnika jednak według aktualnych badań w porównaniu do standardowej procedury ICSI, użycie techniki PICSI statystycznie nie zwiększa szansy na uzyskanie ciąży. Powtórzyłabym badanie nasienia poszerzone o integralność chromatyny i raz jeszcze test HBA ( wyniki mogą się różnić).
   Zaproponowałabym standardową procedurę i monitorowaną hodowlę celem stworzenia jak najlepszych warunków hodowlanych dla zarodków.
   Pobrano u Pani dojrzałe komórki, uzyskano blastocystę co świadczy o realnej szansie na ciąże. Może podczas kolejnej stymulacji uda się uzyskać u Pani większą liczbę dojrzałych komórek jajowych co może również znacząco wpłynąć na liczbę zapłodnień i tym samym na uzyskanie optymalnego zarodka do transferu. Poleciłabym Państwu możliwie jak najszybszy powrót do kolejnej procedury.

   Serdecznie pozdrawiam
   Anna Petri

  • #31831

   Ginger
   Participant

   Dzień dobry, o ile mniej rokujący jest kriotransfer zarodka, który stadium blastocysty osiągnął dopiero 7.dnia po zapłodnieniu, w porównaniu do blastocyst z 5.doby?

   Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Viewing 41 reply threads

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.