Gdy chcesz kolejne dziecko, a nie możesz – czym jest niepłodność wtórna?

Macie już dzieci, a wcześniejsze ciąże przebiegały bezproblemowo. Zastanawiasz się, dlaczego właśnie teraz, mimo starań, nie udaje się. Niepłodność wtórna dotyka już ok. 20 proc. par leczących się na niepłodność. Dotyczy osób, które mimo starań nie mogą mieć kolejnego dziecka. Dlaczego tak się dzieje?

Już co 4 osoba w Polsce cierpi na niepłodność. Wśród tych osób znajdują się również osoby, które mają już dzieci. Może wydawać się to dziwne, jednak niepłodność wtórna jest chorobą nabytą i dotyka wiele par starających się o rodzeństwo dla swoich pociech. Osoby te bardzo często nie przypuszczają nawet, że skoro już mają dziecko (bądź dzieci), to problem niepłodności może dotyczyć również ich.

Z medycznego punktu widzenia niepłodność wtórną stwierdza się u par, które przez 6 miesięcy regularnego współżycia nie mogą począć dziecka.

Jeszcze do niedawna WHO zalecało diagnostykę w kierunku niepłodności dopiero po roku starań, jednak ze względu na wiek pacjentów, często już niemogących sobie pozwolić na czekanie, UK Royal College of Obstericians and Gynaecologists zaleca badania już po półrocznym, bezowocnym okresie starań bez używania antykoncepcji. Zwlekanie może być w tym przypadku przekreśleniem szans na potomstwo.

Model 2+1. Nie zawsze z wyboru… Czy to również wasz problem?

Według danych GUS-u od lat 90. walczymy z niżem demograficznym. Po niewielkim wzroście urodzeń w 2009 roku, od 2010 roku liczba urodzeń znowu spada. W świetle badań z 2014 roku, najwięcej gospodarstw domowych stanowią rodziny z jednym dzieckiem. Większość osób taki stan rzeczy argumentuje względami ekonomicznymi. Ponadto, par często nie decydują się na kolejne dziecko, gdyż oczekują od życia stabilizacji, chcą się rozwijać zawodowo. Z tych samych względów również decyzja o powiększeniu rodziny często odkładana jest na dalszy plan.

Należy pamiętać, eksperci alarmują, że już po 25. roku życia płodność kobiety powoli spada, po czym po 33. roku życia nabiera tempa i obniża się dużo szybciej. U mężczyzn jakość nasienia również spada wraz z wiekiem – najnowsze badania WHO wykazują, że niepłodność u 51 proc. par wywołana jest anomaliami nasienia.

Niepłodność wtórna u kobiet

Jedną z przyczyn niepłodności wtórnej u kobiet jest wiek. Im później staracie się o potomstwo, tym trudniej. U kobiet wraz z postępującym wiekiem zmniejsza się liczbą i jakość komórek jajowych. Ponadto, wraz z wiekiem również zwiększa się ryzyko poronień we wczesnych stadiach rozwoju płodu. Kolejnym ważnym czynnikiem mogą być zrosty i blizny powstałe podczas cesarskiego cięcia przy wcześniejszej ciąży. U kobiet, które rodziły naturalnie mogło dojść do uszkodzenia szyjki macicy. Przyczyną niepłodności wtórnej mogą być również stany zapalne po urodzeniu dziecka, a także zabiegi narządów rodnych, endometrioza czy zaburzenia hormonalne (w tym Hashimoto i PCOS – zespół policystycznych jajników), a także choroby cywilizacyjne tj. cukrzyca czy nadciśnienie.

Niepłodność wtórna u mężczyzn

Mężczyźni, którzy już mają potomstwo mogą również borykać się z problemem niepłodności wtórnej. Główną przyczyną jest wiek partnera – wraz z upływem lat obniża się również jego płodność. Dotyczy to zarówno jakości, jak i ilości nasienia. Z badań wynika, że liczba plemników u 33 proc. mężczyzn jest poniżej normy przyjętej przez WHO (poniżej 15 mln w 1 ml ejakulatu). Zdrowy mężczyzna ma od 15 do 300 mln plemników w 1 ml. Ponadto, u 49 proc. mężczyzn pojawiły się także zaburzenia ruchliwości plemników.

>>> czytaj więcej o badaniu – 54 proc. mężczyzn ma słabą jakość nasienia

Niemożność poczęcia dziecka może być również spowodowana infekcjami i zapaleniami np. zapaleniem powrózka nasiennego. Na męską niepłodność wtórną ogromny wpływ ma również styl życia m. in.: zła dieta, przegrzewanie jąder czy używki. 

Jak leczyć niepłodność wtórną?

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie macie już czasu, aby próbować dwa, trzy lata i w nieskończoność odwlekać podjęcie decyzji o leczeniu. Wystarczy pół roku bezowocnych starań, aby udać się do kliniki w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych. Należy podkreślić, że takie badania powinna wykonać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Nawet gdy jedno z was ma już wynik stwierdzający niepłodność, to należy także potwierdzić stan zdrowia drugiej osoby. To właśnie na etapie diagnozy możliwe jest odnalezienie przyczyny, która sprawia, że nie możecie mieć kolejnego dziecka. I to od niej zależy podjęcie kolejnych kroków.

Nie bójcie się diagnozy – przyczyny czasami są błahe i można je szybko wyleczyć.

Czasami wystarczy zmiana stylu życia – zwolnienie tempa, odpowiednia dieta, redukcja stresu – to kroki, które mogą przyczynić się do zajścia w ciążę. Warto również pamiętać, że sfrustrowany organizm nękany pytaniami otoczenia typu: „Kiedy postaracie się o drugie dziecko?” bądź wzrok znajomych, z którego z łatwością odczytasz, że jesteście wygodnickimi egoistami mogą oddalać was od założonego celu. Jeśli nie możecie sobie z tym poradzić warto również skorzystać z pomocy psychologa. Zawalczcie o wasze dziecko!

Polecamy także: 

Źle dopasowani – czym jest niepłodność immunologiczna i jak ją leczyć

Witamina D – bez niej trudno zajść w ciążę. Gdzie jej szukać i jak uzupełniać?

Wstyd towarzyszy niepłodności. Historia o tym, jak nie bać się o niej mówić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *