kobieta w ciąży

Gminny Ośrodek Zdrowia pomaga niepłodnym

Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie (woj. opolskie) uruchomił właśnie program pomocy niepłodnym parom. Bezpłatnie z konsultacji ginekologicznej w ramach poradni w Gogolinie może skorzystać każdy, nie ma bowiem żadnych konkretnych wymagań, ani rejonizacji. Wystarczy umówić się telefonicznie na wizytę z lekarzem. O więcej szczegółów spytałam dr. n. med. W. Guzikowskiego.

 

Paulina Ryglowska-Stopka: Proszę powiedzieć, na czym dokładnie polega Państwa program pomocy niepłodnym parom. Jaki zakres usług będzie on obejmował?

Dr n. med. W Guzikowski:
Zasięg przychodni jest bardzo szeroki, zgłaszają się pacjentki nie tylko z najbliższych okolic, ale także sąsiednich miast, w tym także z Opola. Wynika to z wysokiego poziomu opieki nad ciężarną i pacjentką ginekologiczną, zatrudnienia wysoko specjalistycznej kadry, z nowoczesnej aparatury (USG, kolposkop, KTG), a także działań profilaktycznych (profilaktyka raka piersi, raka szyjki macicy).

Program ma za zadanie przygotowywać pacjentki do prokreacji z punktu widzenia zdrowotnego, uczulać na zagrożenia, mające wpływ na płodność kobiet i prawidłowy przebieg pierwszych tygodni ciąży.

Dla pacjentek i pacjentów, mających problem z płodnością, daje możliwość łatwego, bez oczekiwań, kompleksowego diagnozowania i ambulatoryjnego leczenia niepłodności.

 

Skąd narodził się pomysł pomocy niepłodnym? Czy jest on całkowicie bezpłatny?

Niepłodność prawie w tym samym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn. Od ponad 10 lat nie istnieje na Opolszczyźnie konkretna przychodnia tego typu, mająca kontrakt z NFZ. Wcześniej istniała przy Wojewódzkim Specjalistycznym ZOZ nad Matką i Dzieckiem w Opolu, działająca od 1965 roku Poradnia Endokrynologii Ginekologicznej, zajmująca się także niepłodnością żeńską oraz Poradnia Andrologiczna, zajmująca się głównie niepłodnością męską. Poradnie te prowadzili lekarze specjaliści ginekolodzy po licznych specjalistycznych kursach z zakresu endokrynologii, niepłodności i andrologii, w przodujących klinicznych ośrodkach w kraju. Jeden z lekarzy prowadzących wspomnianej przychodni jest zatrudniony w naszym GOZ w Gogolinie.

 

Czy każda osoba, z całej Polski, może się do Państwa zgłosić?

U nas jest brak rejonizacji, może się zgłosić każdy.

 

Czy pary muszą spełniać jakieś specjalne wymagania, aby móc przystąpić do programu, na przykład czy muszą być małżeństwem lub czy jest jakaś granica wiekowa?

Nie mamy specjalnych wymagań. W trakcie pierwszej wizyty prowadzone jest indywidualne podejście do problemu, uwzględniające wszystkie aspekty związane z płodnością, a także ustalane jest dalsze postępowanie.

 

Jeśli ktoś będzie zainteresowany, w jaki sposób ma się do Państwa zgłosić? Telefonicznie czy osobiście?

Telefonicznie, pod numerem 77 40 76 966.

 

W jaki sposób program będzie finansowany, z funduszy własnych gminy czy NFZ?

Program na razie realizowany jest w ramach poradni ginekologiczno-położniczej. Ośrodek stara się o kontrakt z NFZ na poradnię leczenia niepłodności. Na terenie gminy prowadzona jest diagnoza niepłodności kobiet i mężczyzn, do końca 2016 roku zostanie opracowany program finansowany z budżetu gminy Gogolin.

 

I ostatnie pytanie, jak długo będzie trwał i czy są jakieś ograniczone, z góry określone fundusze na ten cel. Kto pierwszy ten lepszy czy powinno starczyć dla wszystkich chętnych?

Będziemy chcieli realizować program bez ograniczeń czasowych.

 

Dziękuję za poświęcony czas i udzielenie odpowiedzi.

 

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *