Rezerwa jajnikowa a in vitro

In vitro przy niskim AMH: Jak poprawić grubość endometrium

Czy niska rezerwa jajnikowa po 30. roku życia daje szanse na ciążę? Czy niskie AMH wpływa na grubość endometrium? Jak poprawić grubość endometrium przed in vitro? Na pytania pacjentki odpowiada prof. Evangelos Papanikolaou, współzałożyciel kliniki Assisting Nature IVF w Grecji i światowej sławy ekspert od niepłodności.

„Mam 34 lata i niską rezerwę jajników. Przechodzę in vitro z dawstwem komórek jajowych, ale mam trudności z uzyskaniem wystarczająco grubego endometrium (ponad 7 mm). Podczas mojej ostatniej próby, brałam 4 mg estrofemu 3 razy dziennie przez 17 dni, ale endometrium osiągnęło tylko 5,8 mm. Oto moje pytania:
  1. Czy niska rezerwa jajników wpływa na grubość endometrium?
  2. Czy lek (Estrofem i Utrogestan) jest mniej skuteczny u pacjentek z niską rezerwą jajników?
  3. Jeśli Estrofem i Utrogestan nie pomagają uzyskać grubego endometrium, czy są jakieś inne leki, które mogą pomóc?
  4.  Jakie są szanse na uzyskanie zdrowego dziecka, gdy transferowana będzie blastocysta, która jest na wczesnym etapie rozwoju w dniu 6.?
  5. Jakie są skutki uboczne przyjmowania Estrofemu i Utrogestanu podczas kilku zabiegów IVF?”

Niska rezerwa jajnikowa nie ma związku z grubością endometrium

Aby odpowiedzieć na pierwsze pytanie – niska rezerwa jajników nie jest związana z grubością endometrium. W rzeczywistości u większości pacjentek widzimy, że jeśli mają niską rezerwę jajników, mają doskonałe endometrium, co oznacza więcej niż 7 mm. 7 to limit, a nie 8 lub 9, jak kiedyś. Tak więc, jeśli jest to 7, jest to idealne i chciałbym tutaj odpowiedzieć, że jeśli nie jest to 7, ale powyżej 6 i trójliniowy – tzn. widać 3 linie w endometrium – jest to również bardzo pozytywny wskaźnik jakości endometrium. Tak więc odpowiedź na pierwsze pytanie jest zdecydowanie przecząca.

Przeczytaj: Tajemnice endometrium – od tego zależy, czy zajdziesz w ciążę naturalnie

Po drugie na rezerwę jajników nie wpływa suplementacja estrogenu i progesteronu.

W odpowiedzi na trzecie pytanie – jeśli endometrium nie osiąga odpowiedniej grubości, możemy wypróbować inną drogę. W naszej klinice używamy 8 mg estrofemu: 4 rano i 4 wieczorem oraz i 2 mg dopochwowo. Dajemy więc 5 tabletek estrogenu – 4 tabletki nadtlenku i 1 dopochwowo – co czasem pomaga. Opracowaliśmy również bardzo dobry protokół, który został opublikowany w Journal of Assisted Reproduction and Genetics, w którym przez 7 dni na początku suplementacji estrogenem, w drugim tygodniu, uzupełniamy również minimalną dawką kwasu Z, która czasami pomaga endometrium osiągnąć 7 mm, ale jest to protokół, który stosujemy w naszej klinice i wydaje się, że działa.

Jakie są szanse na uzyskanie zdrowego dziecka z blastocystą w 6. dobie?

Zdecydowanie zastosowanie blastocysty w 6 dniu oznacza mniejszą szansę zajścia w ciążę. Jeśli kobieta ma mniej niż 35 lat i uzyskała doskonałą blastocystę w dniu 5, szanse na zajście w ciążę wynoszą 33%. Jeśli jest 1 blastocysta w dniu 6, szanse zajścia w ciążę są mniejsze niż 20%.

POLECAMY: In vitro: Transfer zarodków w 3. czy 5. dniu (blastocysta) – co jest lepsze? 

Odpowiadając na piąte pytanie dotyczące skutków ubocznych przyjmowania estrogenu i progesteronu podczas kilku zabiegów IVF – właściwie progesteron chroni przed rakiem, więc nie ma się czym martwić.

Biorąc estrogen, jedynym możliwym skutkiem ubocznym jest zakrzepica kończyn dolnych. Jest to głównie powierzchowna zakrzepica, a nie zakrzepica żył głębokich, co jest bardzo rzadkie, chyba że pacjentka ma predyspozycje do zakrzepicy.

Jeśli estrogen i progesteron był brany w ciągu 3–4 badań i nie nadal nie ma ciąży, ale będzie kontynuowane leczenie IVF w przyszłości, mądrze będzie sprawdzić, czy nie ma zakrzepicy. Można również zastosować leczenie aspiryną wraz z estrogenem.

Polecamy webinar: Pacjenci z niską rezerwą jajników – czy dawstwo jaj jest opcją niezależnie od wieku pacjenta? [Tłumaczy prof. Evangelos Papanikolaou]


prof. Evangelos PapanikolaouProf. Evangelos Papanikolaou – współzałożyciel kliniki Assisting Nature IVF w Grecji. Uznany na całym świecie specjalista w dziedzinie leczenia niepłodności. Jest Adiunktem i wykładowcą położnictwa i ginekologii na Uniwersytecie Arystotelesa w Salonikach w Grecji. Akredytowany specjalista do spraw rozrodczości ESHRE i EBCOG.

 

 


Źródło: www.eggdonationfriends.com

 

WARTO PRZECZYTAĆ: In vitro przed i po 40-tce. Co zrobić, żeby się udało?

In vitro przed i po 40-tce. Co zrobić, żeby się udało?

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *