Warszawa przedłuża program in vitro do 2022 roku. Na leczenie niepłodności za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego przeznaczono prawie 33 miliony złotych. Dla kogo dofinansowanie in vitro w Warszawie?
Program in vitro dla mieszkańców Warszawy zostaje przedłużony na kolejne lata. Potrwa on do 2022 roku, a miasto przeznaczy na leczenie niepłodności za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego 32,8 miliona złotych.
Z programu mogą skorzystać pary i małżeństwa, które przynajmniej od dwóch lat mieszkają w Warszawie. Każda zakwalifikowana para będzie mogła trzykrotnie skorzystać z dofinansowania w wysokości maksymalnie 6 tysięcy złotych do procedury ivf oraz 3600 zł do procedury mrożenia komórek jajowych.
Program in vitro w Warszawie – kryteria kwalifikacji do udziału w programie*:
- Osoby aplikujące do Programu (kobieta i mężczyzna) w dniu zgłoszenia muszą mieć ukończone 20 lat;
- Osoby aplikujące do Programu (kobieta i mężczyzna) muszą mieszkać na terenie Warszawy. Fakt zameldowania na terenie innego województwa/miasta nie stanowi przeciwwskazania do udziału w Programie – decydujące znaczenie ma oświadczenie o miejscu zamieszkania w Warszawie.
- Osoby aplikujące do Programu (kobieta i mężczyzna) muszą przedłożyć realizatorowi wypełniony druk świadomej zgody na udział w Programie oraz podpisać oświadczenie, że nie są obecnie uczestnikami innego Programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych lub nie uczestniczyły w podobnym Programie finansowanym ze środków publicznym w ciągu ostatnich trzech lat;
- U osób aplikujących do Programu (kobieta i mężczyzna) musi zostać stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu, wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.
Kryteria kwalifikacji do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego:
- czynnik jajowodowy:
- u kobiet z trwałym uszkodzeniem jajowodów;
- u kobiet zdyskwalifikowanych z leczenia operacyjnego;
- u kobiet z upośledzoną funkcją jajowodów przy zachowanej drożności lub po operacji mikrochirurgicznej i upływie 2 lat bez ciąży. Warunkiem zalecenia oczekiwania jest brak innych czynników mogących mieć wpływ na szansę na ciążę (nieprawidłowe nasienie, wiek kobiety > 35 lat, czas trwania niepłodności <3 lat, endometrioza, zaburzenia jajeczkowania).
- niepłodność idiopatyczna:
- jeżeli trwa > 2 lat, wiek kobiety < 35 lat;
- jeżeli trwa > 1 roku, wiek kobiety > 35 lat.
- czynnik męski:
- całkowita liczba plemników ruchomych < 1 mln wskazane ICSI;
- liczba plemników ruchomych 1-10 mln w przypadku niepłodności dłuższej niż 2 lata;
- liczba plemników > 10 mln – tak jak w niepłodności idiopatycznej.
- endometrioza:
- I, II stopień – tak jak niepłodność idiopatyczna;
- III, IV stopień – tak jak czynnik jajowodowy.
- zaburzenia hormonalne do 6 cykli stymulowanych bez efektu.
- nieudane próby inseminacji domacicznej do 3 cykli.
Wszystkie powyżej określone kryteria w pkt 1-3 i co najmniej jedno kryterium z pkt 4 musi być spełnione. Niespełnienie co najmniej jednego kryterium określonego w pkt 1-3 lub żadnego kryterium określonego w pkt 4 stanowi przeciwwskazanie do udziału w Programie.
Wskazania medyczne powodujące wyłączenie z Programu:
- potencjalne ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania (hormon folikulotropowy – FSH powyżej 15 mU/mL w 2-3 dniu cyklu lub hormonu antymullerowski AMH poniżej 0,7 ng/mL);
- nieodpowiednia odpowiedź na prawidłowo przeprowadzoną stymulację jajeczkowania, czego wyrazem był brak pozyskania komórek jajowych w 2 cyklach stymulacji;
- nawracające utraty ciąż w tym samym związku;
- wady macicy bezwzględnie uniemożliwiające donoszenie ciąży;
- brak macicy.
Program in vitro w Warszawie: kliniki
Nowa edycja programu in vitro będzie realizowana w ośmiu stołecznych klinikach leczenia niepłodności. Placówki realizujące program in vitro w Warszawie do 2022 roku to:
- Invicta sp. z o.o.
- Medi Partner sp. z o.o. (InviMed)
- FertiMedica Centrum Płodności sp. z o.o. sp. k.
- Centrum Bocian sp. z o.o. sp. k.
- Provita sp. z o.o.
- Przychodnia Lekarska „nOvum” Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski sp .j.
- Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o.
- Centrum Zdrowia Warszawa sp. z o.o.
Informacje o naborze do programu in vitro w poszczególnych placówkach dostępne są na ich stronach www.
*Źródło: mazovia.pl
POLECAMY: Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy – konferencja medyczna dla Pacjentów. 28 marca 2020 WARSZAWA. Sprawdź szczegóły!


Dodaj komentarz