In vitro w Warszawie – program przedłużony do 2022 roku!

Warszawa przedłuża program in vitro do 2022 roku. Na leczenie niepłodności za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego przeznaczono prawie 33 miliony złotych. Dla kogo dofinansowanie in vitro w Warszawie?

Program in vitro dla mieszkańców Warszawy zostaje przedłużony na kolejne lata. Potrwa on do 2022 roku, a miasto przeznaczy na leczenie niepłodności za pomocą zapłodnienia pozaustrojowego 32,8 miliona złotych.

Z programu mogą skorzystać pary i małżeństwa, które przynajmniej od dwóch lat mieszkają w Warszawie. Każda zakwalifikowana para będzie mogła trzykrotnie skorzystać z dofinansowania w wysokości maksymalnie 6 tysięcy złotych do procedury ivf oraz 3600 zł do procedury mrożenia komórek jajowych.

Program in vitro w Warszawie – kryteria kwalifikacji do udziału w programie*:

  1. Osoby aplikujące do Programu (kobieta i mężczyzna) w dniu zgłoszenia muszą mieć ukończone 20 lat;
  2. Osoby aplikujące do Programu (kobieta i mężczyzna) muszą mieszkać na terenie Warszawy. Fakt zameldowania na terenie innego województwa/miasta nie stanowi przeciwwskazania do udziału w Programie – decydujące znaczenie ma oświadczenie o miejscu zamieszkania w Warszawie.
  3. Osoby aplikujące do Programu (kobieta i mężczyzna) muszą przedłożyć realizatorowi wypełniony druk świadomej zgody na udział w Programie oraz podpisać oświadczenie, że nie są obecnie uczestnikami innego Programu o podobnym charakterze finansowanym ze środków publicznych lub nie uczestniczyły w podobnym Programie finansowanym ze środków publicznym w ciągu ostatnich trzech lat;
  4. U osób aplikujących do Programu (kobieta i mężczyzna) musi zostać stwierdzona i potwierdzona dokumentacją medyczną, bezwzględna przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności zgodne z rekomendacjami i standardami praktyki lekarskiej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu, wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego.

    Kryteria kwalifikacji do leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego:

  • czynnik jajowodowy:
    1. u kobiet z trwałym uszkodzeniem jajowodów;
    2. u kobiet zdyskwalifikowanych z leczenia operacyjnego;
    3. u kobiet z upośledzoną funkcją jajowodów przy zachowanej drożności lub po operacji mikrochirurgicznej i upływie 2 lat bez ciąży. Warunkiem zalecenia oczekiwania jest brak innych czynników mogących mieć wpływ na szansę na ciążę (nieprawidłowe nasienie, wiek kobiety > 35 lat, czas trwania niepłodności <3 lat, endometrioza, zaburzenia jajeczkowania).
  • niepłodność idiopatyczna:
  1. jeżeli trwa > 2 lat, wiek kobiety < 35 lat;
  2. jeżeli trwa > 1 roku, wiek kobiety > 35 lat.
  • czynnik męski:
    1. całkowita liczba plemników ruchomych < 1 mln wskazane ICSI;
    2. liczba plemników ruchomych 1-10 mln w przypadku niepłodności dłuższej niż 2 lata;
    3. liczba plemników > 10 mln – tak jak w niepłodności idiopatycznej.
  • endometrioza:
  1. I, II stopień – tak jak niepłodność idiopatyczna;
  2. III, IV stopień – tak jak czynnik jajowodowy.
  • zaburzenia hormonalne do 6 cykli stymulowanych bez efektu.
  • nieudane próby inseminacji domacicznej do 3 cykli.

Wszystkie powyżej określone kryteria w pkt 1-3 i co najmniej jedno kryterium z pkt 4 musi być spełnione. Niespełnienie co najmniej jednego kryterium określonego w pkt 1-3 lub żadnego kryterium określonego w pkt 4 stanowi przeciwwskazanie do udziału w Programie.

Wskazania medyczne powodujące wyłączenie z Programu:

  1. potencjalne ryzyko braku prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania (hormon folikulotropowy – FSH powyżej 15 mU/mL w 2-3 dniu cyklu lub hormonu antymullerowski AMH poniżej 0,7 ng/mL);
  2. nieodpowiednia odpowiedź na prawidłowo przeprowadzoną stymulację jajeczkowania, czego wyrazem był brak pozyskania komórek jajowych w 2 cyklach stymulacji;
  3. nawracające utraty ciąż w tym samym związku;
  4. wady macicy bezwzględnie uniemożliwiające donoszenie ciąży;
  5. brak macicy.

Program in vitro w Warszawie: kliniki 

Nowa edycja programu in vitro będzie realizowana w ośmiu stołecznych klinikach leczenia niepłodności. Placówki realizujące program in vitro w Warszawie do 2022 roku to:

  • Invicta sp. z o.o.
  • Medi Partner sp. z o.o. (InviMed)
  • FertiMedica Centrum Płodności sp. z o.o. sp. k.
  • Centrum Bocian sp. z o.o. sp. k.
  • Provita sp. z o.o.
  • Przychodnia Lekarska „nOvum” Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski sp .j.
  • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego sp. z o.o.
  • Centrum Zdrowia Warszawa sp. z o.o.

Informacje o naborze do programu in vitro w poszczególnych placówkach dostępne są na ich stronach www.

*Źródło: mazovia.pl

 

POLECAMY: Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy – konferencja medyczna dla Pacjentów. 28 marca 2020 WARSZAWA. Sprawdź szczegóły!

Płodność. Strefa Specjalistycznej Wiedzy

 

 

 

 

 

 

 


Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *