Jakie badania przechodzi noworodek w szpitalu?

Jakie badania i szczepienia przechodzi noworodek w szpitalu?

Ile trwa pobyt w szpitalu po porodzie? Co się dzieje z noworodkiem po urodzeniu? Jakie badania przechodzi? Kiedy pierwsze szczepienie? Matka z dzieckiem spędza w szpitalu zazwyczaj 2-3 doby w przypadku porodu fizjologicznego oraz 3-5 dni, gdy poród odbył poprzez cięcie cesarskie. Noworodek przechodzi szereg badań, które oceniają jego stan zdrowia i – w razie konieczności – pozwalają niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki przez lekarzy.

Skala Apgar

Skala Apgar została wymyślona w 1952 roku przez prof. Virginię Apgar. To pierwsze rutynowe badanie noworodka wykonywane przez neonatologa kilka minut po narodzinach. Jego celem jest ocena stanu zdrowia dziecka. Lekarz sprawdza: czynności serca, czynność oddychania, napięcie mięśni, zabarwienie skóry oraz odruchy. Każdy z wymienionych parametrów może otrzymać od 0 do 2 punktów. Łączna liczba punktów informuje o stanie noworodka i dalszym postępowaniu lekarzy.

  • Wynik 7-10 punktów: stan dziecka jest poprawny, nie wymaga dalszej obserwacji,
  • Wynik 3-6 punktów – zazwyczaj noworodek jest niedotleniony, ma nieprawidłowy odcień skóry, zwiotczenie mięśni, zwolnioną pracę serca lub niewłaściwie reaguje na bodźce.
  • Wynik 3 i poniżej – stan zdrowia noworodka jest bardzo poważny na granicy zagrożenia życia.

Noworodek po porodzi przechodzi szereg badań oceniających jego stan zdrowia, a także pierwsze szczepienia.

Waga, długość noworodka oraz obwód główki

Przyjmuje się, że prawidłowa waga noworodka mieści się w granicach 2,5-4,5 kg. Masa ciała niższa niż 2,5 kg będzie wymagała dalszych konsultacji pediatrycznych. Jeśli noworodek waży więcej niż 4,5 kg, istnieje duże prawdopodobieństwo, że matka ma cukrzycę.

Zaraz po porodzie na nadgarstek dziecka zakładana jest opaska z imieniem, nazwiskiem matki, płcią, datą i godzina urodzenia. Podobną opaskę dostaje matka. Nie wolno ich zdejmować do momentu opuszczenia szpitala.

Badanie słuchu

Przesiewowe badanie słuchu odbywa się w 2. dobie życia. W razie nieprawidłowości należy je powtórzyć następnego dnia. Badanie powszechnie wykonywane na oddziałach neonatologii w polskich szpitalach dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, która przekazała ku temu właściwe aparaty. Jest to badanie niezwykle istotne, gdyż trudno jest rodzicom wykryć fakt, że dziecko nie słyszy. Nawet głuche niemowlę może gaworzyć i wydawać dźwięki.

Badanie wzroku

Lekarz bada reakcje źrenic na światło poprzez świecenie latarką w oczy noworodka.  

Kontrola układu nerwowego

Sprawdzenie, czy ośrodkowy układ nerwowy działa prawidłowo, polega na ocenie szeregu odruchów noworodka, m.in. odruchu chwytania, ssania, szukania, pełzania, chodzenia i odruchu Moro.

Ocena stanu noworodka

Neonatolog sprawdza po kolei każdy fragment ciała noworodka, łącznie z manualnym badaniu narządów wewnętrznych, m.in. poprzez ugniatanie dłonią brzucha dziecka lekarz kontroluje wielkość i położenie wątroby, śledziony, nerek, pęcherza moczowego.

Kontroli lekarskiej podlegają także:

– narządy płciowe

– stawy biodrowe

– serce i krążenie

– kręgosłup

– mięśnie

– stopy i nogi

– podniebienie.

Ogólna ocena stanu noworodka pozwala na wykrycie nieprawidłowości budowy ciała.

Przeczytaj także: Jak pielęgnować pępek noworodka – czy znasz najważniejszą zasadę?

Badania przesiewowe

Wykonywane są w 2. dobie życia, są to testy w kierunku 26 chorób m.in. fenyloketonurii, hipotyreozy, mukowiscydozy. Hipotyreoza to wrodzona niedoczynność tarczycy, a fenyloketonuria polega na gromadzeniu się szkodliwych toksyn w wyniku nieprawidłowej przemiany materii, co może doprowadzić do upośledzenia. Mukowiscydoza to choroba genetyczna, która może obejmować wiele narządów, a zazwyczaj najwięcej zmian następuje w obrębie układu pokarmowego i oddechowego.

Badania przesiewowe to badania z krwi pobranej z piętki dziecka. Wyniki dostępne są po kilku tygodniach i w razie wykrycia nieprawidłowości, rodzice otrzymują wiadomość drogą pocztową. Jeśli nie dotrze do nich żadna informacja, oznacza to, że dziecko jest zdrowe.

Poziom bilirubiny

Badanie ma miejsce, gdy u noworodka stwierdza się przedłużającą się żółtaczkę fizjologiczną. W przypadku wysokiego poziomu bilirubiny, konieczne jest naświetlanie dziecka w inkubatorze, pod lampami. Żółtaczka fizjologiczna zdarza się dość często – nawet u 40% noworodków.

Badanie pulsoksymetryczne

Jest to badanie mające na celu wykryć ewentualne wady serca. Polega ono na pomiarze wysycenia krwi tlenem a wykonywane jest za pomocą tzw. pulsoksymetru, czyli małego czujnika umieszczonego na dłoni i stopie noworodka. Badanie jest zupełnie bezbolesne i trwa kilka minut. Wykonuje się je między 1. a 2. dobą życia dziecka.  

Zabieg Credego

Polega na zakropleniu oczu noworodka 1 % roztworem azotanu srebra w ramach profilaktyki rzeżączkowego zapalenia spojówek. Dziecko może zarazić się podczas porodu od niemającej świadomości o zakażeniu matki. Zabieg Credego znacząco poprawił statystyki i obecnie częstotliwość występowania rzeżączkowych infekcji oka u noworodków jest znikoma.

>> Pierwsze szczepienia dziecka – szczepić czy nie szczepić? Nie miej wątpliwości <<

Szczepienia

Jeszcze podczas wizyty w szpitalu po porodzie noworodek otrzymuje dwie szczepionki. Pierwsze jest szczepienie przeciwko gruźlicy (dawka jednorazowa), a drugie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu 2 (pierwsza dawka). Szczepionki podawane są w 1. dobie życia dziecka. 

Podanie witaminy K

Zazwyczaj podaje się ją domięśniowo, ale w określonych sytuacjach może być zaaplikowana doustnie. Profilaktyczna dawka witamina K po porodzie ma zapobiegać chorobie krwotocznej, która ma bardzo poważne konsekwencje. Rodzice mogą odmówić podania dziecku witaminy K, ale grozi to ryzykiem groźnych komplikacji zdrowotnych. Więcej o podawaniu witaminy K po porodzie TUTAJ

POLECAMY TAKŻE: 

Powikłania po porodzie naturalnym. Co powinno niepokoić?

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *