21 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży

21 tydzień ciąży_rozwój dziecka

21 tydzień ciąży

21 tydzień ciąży – jesteś już za półmetkiem. Teraz czas zacznie ci się nieco dłużyć i możesz mieć wrażenie, że ta ciąża nigdy się nie skończy. Czujesz, że spowolniły ci ruchy, a twoje nogi wcale nie słuchają się mózgu? To normalne – tak działa relaksyna, hormon rozluźniający więzadła stawowe i przygotowujący cię do porodu. Twoje dziecko będzie cię pobudzać coraz silniejszymi kuksańcami. 

21 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

21 tydzień ciąży_rozwój dziecka

 

Dziecko w 21 tygodniu ciąży mierzy ok. 18 cm i waży ok. 315 gramów. Nieco spowalnia wzrost na rzecz doskonalenia wykształconych narządów i organów. Wiedz, że od tego momentu wzrost i waga twojego dziecka mogą się różnić od wytycznych “książkowych” – to nie jest jednak powód do zmartwień. Nie wszystkie dzieci na tym etapie mają już takie same wymiary i jest to indywidualną sprawą rozwoju. 

•  21 tydzień ciąży to utwardzanie się kości. Rączki i nóżki są już w pełni wykształcone i o odpowiednich proporcjach.

•  Szpik kostny dziecka w 21 tygodniu ciąży zaczyna produkować białe krwinki, a tym samym kształtuje się układ odpornościowy dziecka. 

•  Jelita są wykształcone do tego stopnia, że dziecko przetwarza płyn owodniowy. 

•  Dziecko w 21 tygodniu ciąży rozróżnia cztery smaki: słodki, kwaśny, słony i gorzki.

•  Dziewczynki w 21 tygodniu ciąży mają już wykształcone narządy rodne: jajniki, jajowody, macicę. Tworzy się z kolei pochwa. Jeśli USG połówkowe będziesz robić w 21 tygodniu ciąży, na pewno lekarz bezbłędnie określi płeć dziecka.

•  Dziecko ma zdecydowanie ustalony rytm dnia i pory aktywności oraz snu. Najwięcej będzie się ruszało, gdy ty… będziesz odpoczywała (i na odwrót).

21 tydzień ciąży to czas, kiedy dziecko słyszy i rozróżnia rodzaj dźwięków, które do niego dochodzą. Potrafi reagować na podniesiony ton oraz uspokaja się na spokojny głos mamy. Gdy się denerwujesz albo krzyczysz, dziecko w łonie zaczyna być także nerwowe, a jego serce zaczyna szybciej bić. Pamiętaj o tym i staraj się nie doprowadzać do sytuacji stresujących twoje nienarodzone dziecko.

Przeczytaj: Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy? Teraz prześledzisz to dokładniej

21 tydzień: co się dzieje z mamą?

 

— Kobieta w 21 tygodniu ciąży zaczyna odczuwać “ciężar” ciąży – mogą pojawić się bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, opuchnięcia nóg, ruchy ciężarnej – za sprawą relaksyny rozluźniającej więzadła stawowe – stają się powolniejsze i jakby wymykające się spod kontroli mózgu.

—  Pojawia się ból stóp w ciąży, a buty mogą robić się za małe. Niektóre kobiety nie doświadczają takich efektów w trakcie całej ciąży, większość jednak zauważa, że rozmiar stopy się zwiększył. To – podobnie jak przy spowolnionych ruchach – działanie relaksyny. Niestety, choć hormon ten głównie ma za zadanie rozluźnienie więzadeł stawowych po to, by miednica swobodnie mogła się rozciągać i zmieścić rosnące dziecko, skutki uboczne odczuwa cały organizm i ciało.

21 tydzień ciąży: możesz stwierdzić, że nagle pojawiło ci się płaskostopie. To przejściowy skutek dodatkowych kilogramów i działania relaksyny. Nie martw się, po porodzie wszystko powinno wrócić do normy – łącznie z rozmiarem buta.

—  Przyszła mama może także mieć stale zaczerwienione ręce – to działanie i hormonów, i zwiększonej objętości krwi. Jeśli nie towarzyszy temu świąd dłoni albo zmiany skórne, nie ma powodów do zmartwień. Na rękach i przedramionach możesz także obserwować wypukłe żyły, a na nogach drobne żylaki czy pajączki. Jeśli zmianom tym towarzyszy rozpierający od środka ból, skonsultuj to z lekarzem.

21 tydzień ciąży: kalkulator wagi w ciąży

Jeśli ważyłaś przed ciążą:

40 – 50 kg – w II trymestrze powinno być + 6 kg / w III trym. +4 kg (maksymalnie w ciągu całej ciąży: + 18 kg)
50 – 60 kg –  w II trymestrze powinno być + 6 kg / w III trym. +4 kg (maksymalnie w ciągu całej ciąży: + 15 kg)
60 -80 kg – w II trymestrze powinno być + 5 kg / w III trym. +4 kg (maksymalnie w ciągu całej ciąży: + 12 kg)
powyżej 80 kg – w II trymestrze powinno być + 3 kg / w III trym. + 4 kg (maksymalnie w ciągu całej ciąży: + 11 kg)

SPRAWDŹ: Ile schudniesz po porodzie

21 tydzień ciąży: zagrożenia

Cukrzyca ciążowa – objawy, diagnostyka, leczenie

Cukrzyca ciążowa, która nie jest zdiagnozowana w porę, może być groźna zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. 

Przyszłe mamy zaniepokoić powinny częste zawroty głowy i omdlenia, a także silne pragnienie, którego nie udaje się zaspokoić po wypiciu napoju. Niestety, u wielu kobiet cukrzyca może nie dawać żadnych widocznych objawów – z tego powodu tak ważne jest regularne badanie poziomu cukru we krwi u ciężarnej.

Badania na poziom cukru w ciąży wykonuje się dwa razy: pomiędzy 5-8 tygodniem ciąży, oraz między 21 a 26 tygodniem ciąży – tzw. obciążenie glukozą. W badaniu tym ciężarnej dwukrotnie pobierana jest krew: godzinę i dwie godziny po spożyciu 75 g glukozy rozcieńczonej w 300 ml płynu. Dzięki temu lekarz jest w stanie ocenić, jak glukoza wpływa na poziom cukru w organizmie ciężarnej. Dla części pacjentek badanie to może być nieprzyjemnie, ze względu na bardzo słodki smak spożywanego roztworu. Otrzymany wynik powinien być skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę.

Cukrzyca ciążowa wymaga zmiany diety, która powinna być przede wszystkim zbilansowana w taki sposób, by unormować poziom cukru we krwi przyszłej mamy. 

21 tydzień ciąży i cukrzyca ciążowa – co jeść

Dieta przy cukrzycy ciążowej powinna zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym i z dużą zawartością błonnika. Ciężarna powinna zrezygnować (lub ograniczyć do minimum) spożycie cukrów prostych oraz tłuszczów. Niewskazane są słodycze, cukier, białe pieczywo, tłuste mięso, wysokotłuszczowy nabiał, niektóre owoce (o wysokim IG). Chora na cukrzycę ciążową powinna jeść ryby, chude mięso, niskotłuszczowe nabiał, warzywa i wybierać ciemne pieczywo. Przy cukrzycy ciążowej ważne jest, by posiłki były przyjmowane regularnie i o stałych porach dnia (dobrze jest sobie to notować, jak również przyda się domowy glukometr, który pozwoli ciężarnej na samodzielne zbadanie cukru po zjedzeniu posiłku).

21 tydzień ciąży: warto wiedzieć

Na czym polega konflikt serologiczny i jak przebiega ciąża u kobiet z grupą krwi RH-

Ciąża a toksoplazmoza – czy musisz pozbyć się kota, gdy zajdziesz w ciążę?

W ciąży na wakacjach – czego się wystrzegać, a co można robić?

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *