35 tydzień ciąży – najdziwniejsze objawy u mamy

35 tydzień ciąży - jak rozwija się dziecko

35 tydzień ciąży

Rozwój fizyczny dziecka w zasadzie się zakończył, od 35 tygodnia ciąży maluszek będzie rósł i nabierał masy. To także czas ostatnich tak dotkliwych dolegliwości ciążowych dla mamy – macica powoli może się obniżać, przygotowując się do porodu. 

35 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko

• Twoje dziecko jest już fizycznie całkiem gotowe, by opuścić brzuch – jego rozwój fizyczny dobiegł końca i od teraz maluszek będzie rósł i tył. W 35 tygodniu ciąży dziecko waży ok. 2,3 – 2,5 kg, a jego długość od główki do stóp może wynosić nawet 50 cm.

35 tydzień ciąży: Wszystkie narządy wewnętrzne przygotowane są do samodzielnego funkcjonowania. Do porodu pod tym względem niewiele się zmieni. Do samego końca ciąży, dzięki przeciwciałom dostarczanym przez łożysko, dziecko będzie wzmacniało układ odpornościowy – i właśnie dlatego ważne jest, by jeszcze trochę pobyło w bezpiecznym brzuchu mamy. 

• Gdyby jednak w 35 tygodniu doszło do wcześniejszego porodu, życiu i zdrowiu dziecka jeśli do tej pory rozwijało się prawidłowo i nie miało opóźnień – nic nie powinno już zagrażać. Co więcej – w jego płucach jest już na tyle dużo surfaktantu, że nie musiałby prawdopodobnie przebywać w inkubatorze lub czas ten byłby krótszy niż w przypadku skrajnych wcześniaków. Najlepiej jednak, by maluch pozostał jeszcze w brzuchu mamy – najlepiej do 37 tygodnia, czyli momentu, w którym uznaje się, że ciąża jest donoszona.  

35 tydzień ciąży: Co robi dziecko w brzuchu mamy?

 35 tydzień ciąży: Dziecko ma wykształcone wszystkie zmysły.

 

W 35 tygodniu ciąży dziecko głównie śpi, a jego ruchy nie są tak częste jak w poprzednich tygodniach. Nie oznacza to jednak, że przestaniesz czuć ruchy dziecka – co więcej, gdy maluch się obudzi i będzie chciał się przeciągnąć, dotkliwie to odczujesz, ponieważ macica jest tuż pod twoimi żebrami, a dziecko ma mało miejsca – każde jego wyciągnięcie się czy gwałtowny ruch nóżką może cię zaboleć.

• W ósmym miesiącu ciąży dziecko w ciągu doby wypija ponad pół litra wód płodowych – trenując w ten sposób układ moczowy i nerki, ale także układ pokarmowy. 

35 tydzień ciąży: Dziecko ma wykształcone wszystkie zmysły, za pomocą których już w życiu płodowym poznaje świat. Nie tylko rozróżnia smaki, ale także zapachy. Co ważne, każdy docierający do niego zapach jest wzbogacony o zapach mamy, dlatego po urodzeniu dziecko potrafi bezbłędnie ją zidentyfikować, a jej obecność przynosi mu ukojenie. 

• Właśnie w związku z tym zaleca się, aby po porodzie mama nie zażywała kąpieli przed pierwszym karmieniem, a nawet trochę dłużej. W przeciwnym razie orientacja maluszka może być nieco zaburzona – a brak naturalnego zapachu mamy, może spowodować w dziecku napięcie, stres i niepokój.  

• Jeśli mówisz w kilku językach obcych, twoje dziecko w 35 tygodniu ciąży potrafi je rozróżniać. Oczywiście nie po znaczeniu słów, ale poprzez ich rytm i melodyjność.

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE: Czytanie dziecku książek po angielsku (lub w innym języku) jeszcze przed jego narodzinami, wspomaga naukę języka i przekłada się na łatwość uczenia po urodzeniu.

• Twoje dziecko, gdy śpi, porusza gałkami ocznymi – świadczy to o tym, że wchodzi w fazę snu zwaną REM, czyli zasypiania, w czasie którego pojawiają się marzenia senne. Nauka nie jest jednak w stanie sprawdzić, czy dziecko w brzuchu mamy rzeczywiście ma sny, ponieważ potrzebne byłoby do tego monitorowanie fal mózgowych. Nie zmienia to jednak faktu, że czasie spoczynku dziecko w łonie matki zachowuje się bardzo podobnie do noworodka: z fazy REM przechodzi w głęboką fazę snu, w której jest nieaktywne, a w czasie aktywności potrafi się również wyciszać i skupiać.

35 tydzień ciąży: jak się czuje mama

•  To już 35 tydzień ciąży i coraz trudniej złapać ci oddech, szybciej dostajesz zadyszki, możesz się pocić i odczuwać uderzenia gorąca. Opuchnięte nogi i obrzęknięte kostki utrudniają chodzenie. Masz wrażenie, że mogłabyś zamieszkać w toalecie – tak często sikasz, co więcej: byle kichnięcie powodować może plamę moczu na bieliźnie.

Nietrzymanie moczu w ciąży to częsta dolegliwość, która wynika zarówno z ucisku macicy na pęcherz, jak i za słabych mięśni miednicy (Kegla). Wiele kobiet niestety skarży się na nietrzymanie moczu także po porodzie – wówczas warto wybrać się do ginekologa, a najlepiej do uroginekologa, który specjalizuje się w tego typu dolegliwościach.

Pamiętaj! Nietrzymanie moczu, choć to intymna dolegliwość, nie powinna budzić w tobie wstydu. Nieleczone nietrzymanie moczu i problemy z miednicą mogą pociągnąć za sobą wiele innych schorzeń.

Niedobór magnezu może powodować bardzo bolesne (głównie w nocy) skurcze łydek – wzbogać dietę o produkty zawierające magnez (pomidory, sok z pomidorów, migdały, w niewielkich ilościach gorzka czekolada naturalna, kasza gryczana), a jeśli to nie pomoże – zgłoś się do lekarza i zapytaj, jaki magnez dla kobiet w ciąży będzie najlepszy w postaci suplementu. 

35 tydzień ciąży: O czym warto pamiętać?

35 tydzień ciąży to dobry moment, by spakować torbę. Zobacz: JAK SPAKOWAĆ TORBĘ DO SZPITALA

 

— Przede wszystkim pamiętaj, by nie przegapić badań, jakie powinnaś wykonać między 33 a 37 tygodniem ciąży. 

— Powoli pomyśl o torbie do szpitala – powinny się w niej znaleźć zarówno rzeczy dla mamy, dziecka, jak i położnej, czyli dokumenty albo plan porodu. Jeśli nie wiesz, jak spakować torbę do porodu – przeczytaj TUTAJ

— Jeśli planujesz poród siłami natury, już teraz rozpocznij masaż krocza i ćwicz mięśnie Kegla – to ułatwi i przyspieszy przyjście dziecka na świat.

— Dbaj o higienę intymną – stosuj kosmetyki dla kobiet w ciąży o odpowiednim Ph oraz właściwościach pomagających zapobiec infekcjom intymnym, które stanowią zagrożenie dla zdrowia dziecka.

—  Jeśli zdecydowałaś się na poród rodzinny (sprawdź, dlaczego warto), pamiętaj, by nie zapomnieć porozmawiać o tym z ojcem dziecka – nie każdy mężczyzna jest chętny do takiej asysty. Warto to wspólnie omówić, zanim zacznie się akcja porodowa.

Weź pod uwagę: 5 powodów, dla których mężczyzna nie powinien być przy porodzie

— Jeśli nie umiesz rozpoznać, czy mokra bielizna to skutek nietrzymania moczu w ciąży, czy może zaczęły odchodzić wody płodowe, kup w aptece test na wyciek wód płodowych, który ci to ułatwi. Jeśli to wody – natychmiast jedź do szpitala.

— Od 35 tygodnia ciąży macica może zacząć przesuwać się w dół, a brzuch będzie się obniżał, co jest jednym z pierwszych objawów zbliżającego się porodu. Obserwuj swoje ciało i reakcje organizmu – zwróć uwagę na na rodzaj skurczy. Jeśli staną się regularne i bolesne – natychmiast skonsultuj się z lekarzem lub pojedź do szpitala (weź ze sobą torbę do porodu).

PORADNIK PRZED PORODEM: JAK PRZYGOTOWAĆ KROCZE DO PORODU, BY UNIKNĄĆ NACIĘCIA

 

Powinnaś przeczytać: Wcześniaki: powikłania zdrowotne, leczenie, rozwój. Jak dbać o dzieci urodzone przedwcześnie? 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *