38 tydzień ciąży – Kalendarz ciąży: Możesz urodzić za kilka godzin

38 tydzień ciąży kalendarz ciąży

38 tydzień ciąży

Wciąż czekasz na poród. Teoretycznie masz jeszcze 2 tygodnie do terminu, jednak w praktyce możesz urodzić za trzy godziny. Ponad 85 procent kobiet rodzi dziecko dwa tygodnie przed terminem lub tydzień po terminie. Tylko 5 proc. ciężarnych urodzi dziecko w wyznaczonym czasie.  

38 tydzień ciąży to już ostatnie chwile przed tym, jak zobaczysz swoje dziecko. Kto wie, może jeszcze dziś zacznie się akcja porodowa. Bądź na nią gotowa.

38 tydzień ciąży: wszyscy czekają na poród

Ostatnie dni przed porodem poświęć na relaks, odpoczynek i kontakt z dzieckiem. W 38 tygodniu ciąży występuje zjawisko komunikacji prenatalnej.

Dziecko w 38 tygodniu ciąży jest w pełni przygotowane do samodzielnego życia. Mierzy ok. 53-55 cm i waży ok. 3,1 kg. Nie ma mowy już o przedwczesnym porodzie – ciąża jest donoszona.

Jeśli jednak dziecku nie spieszy się na świat, ty też uzbrój się w cierpliwość i nie próbuj wywoływać porodu, podejmując się akcji mycia okien czy sprzątania domu – choć to paradoksalnie także objaw zbliżającego się porodu: wiele kobiet w ostatnich tygodniach ciąży ma syndrom wicia gniazda. 

Pamiętaj jednak, że duży brzuch w 38 tygodniu ciąży zmienił twój punkt ciężkości i jesteś szczególnie narażona na upadek na brzuch. To w zaawansowanej ciąży bardzo niebezpieczne.

38 tydzień ciąży: Dziecko – mimo że chroni je warstwa płynu owodniowego, może np. gwałtownie zmienić pozycję i z prawidłowego ułożenia zatrzymać się w niebezpiecznej dla życia konfiguracji. Nigdy byś sobie nie darowała, gdyby właśnie teraz stało mu się coś złego.

Te ostatnie dni przed porodem wykorzystaj na totalny relaks – doczytaj zaczętą książkę, wybierz się do kina albo teatru, słuchaj wspólnie z dzieckiem ulubionej muzyki. Pamiętaj, że masz już z dzieckiem szczególną więź, a w ostatnich tygodniach pojawia się dodatkowo zjawisko komunikacji prenatalnej, co oznacza, że oboje wyczuwacie swoje nastroje i potraficie wzajemnie się uspokajać i relaksować. 

Nawet jeśli akcja porodowa zaskoczy cię poza domem – nie urodzisz natychmiast i z pewnością, gdy poczujesz, że odeszły ci wody (najprawdopodobniej poczujesz sączenie się, a nie chluśnięcie), będziesz wiedziała, że musisz wracać do domu albo jechać prosto do szpitala.

38 tydzień ciąży – miej łączność ze światem, bądź on line

Dobrze, byś od tej pory miała zawsze przy sobie naładowany telefon i numer niezawodnej korporacji taksówkowej – to na wypadek, gdybyś zaczęła rodzić, a w danym momencie nie byłoby twoich bliskich. 

38 tydzień ciąży: Na tym etapie MUSISZ mieć także spakowaną torbę do porodu – bo nawet jeśli z jakiegoś powodu będziesz musiała pojechać na porodówkę bez niej, to złapie za nią twój mąż lub osoba, z którą ustaliłaś wcześniej plan działania na okoliczność awaryjną (nie masz takiego planu? teraz jest ostatni moment, by go stworzyć).

38 tydzień ciąży: Jak rozpoznać poród?

Powinnaś wiedzieć, jakie objawy zwiastują poród. Należą do nich: odejście wód płodowych (choć nie muszą ci odejść nawet do drugiej fazy porodu, a niekiedy bywa, że pęcherz płodowy przebija położna); wypadnięcie czopa śluzowego (gęstej wydzieliny z pochwy), nasilające się i regularne skurcze macicy, bóle w dole pleców (tzw. bóle krzyżowe), biegunka, nudności (objawy przypominające grypę żołądkową) i ogólnie nie najlepsze samopoczucie. Brzuch będzie twardniał i ciągnął w dół – możesz poczuć parcie na kanał rodny, co jest bardzo poważnym objawem rozpoczynającej się akcji porodowej (zdarza się, że kobieta bardzo szybko zaczyna odczuwać skurcze, przypominające te parte – czyli z ostatniej fazy porodu, i na porodówce okazuje się, że rozwarcie szyki macicy przekroczyło 5 centymetrów).

Pamiętaj, że masz prawo do bezpłatnego znieczulenia zewnątrzoponowego. Dobrze by było, żebyś przed porodem zapoznała się z prawami, jakie przysługują kobiecie ciężarnej w ramach opieki okołoporodowej. Co ważne – nawet jeśli nie jesteś ubezpieczona – masz prawo do państwowej opieki medycznej w ciąży i w trakcie porodu.  

Zobacz: Jakie prawa na porodówce ma kobieta rodząca – porada prawnika

Zdecydowaliście z tatą dziecka, że będziecie rodzić wspólnie? Zobacz, jak wygląda poród rodzinny – już za chwilę Ty będziesz w takiej sytuacji.

 

Ciąża tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *