Kalendarz rozwoju dziecka: 13. miesiąc życia

13. miesiąc życia

Rozwój dziecka: 13. miesiąc życia

13. miesiąc życia oznacza, że Twoje dziecko przestało być niemowlakiem. Nadal jednak trwa jego intensywny rozwój fizyczny, intelektualny i społeczny. Maluszek doskonali pionizację, stawianie samodzielnych kroków, a także sprawność rączek. Pamiętaj, że dziecko nadal rozwija się w swoim tempie i nabywa nowe umiejętności, gdy jest na to gotowe. Jedyne, co możesz zrobić, to aktywnie wspierać zdrowy rozwój dziecka w 2. roku życia.

Rozwój fizyczny dziecka w 13. miesiącu życia

13. miesiąc życia to czas, w którym maluszek potrzebuje bardzo dużo ruchu. Możesz odnosić wrażenie, że ma niespożytkowane pokłady energii i wszędzie go pełno. Nic dziwnego – dziecko bardzo chętnie doskonali nabyte wcześniej umiejętności i cały czas ma potrzebę uczenia się czegoś nowego. 13-miesięczne dziecko potrafi wstawać, siadać z pozycji stojącej oraz zwykle stawia już pierwsze kroki – samodzielnie lub z pomocą.

W 13. miesiącu życia dziecko rozwija też sprawność rączek i paluszków. Coraz lepiej radzi sobie z trzymaniem i oglądaniem różnych przedmiotów, a także rozkładaniem ich na części, sortowaniem, zbieraniem z podłogi i wyjmowaniem z pudełka lub szuflady. Maluszek, który skończył roczek naśladuje ruchy i czynności osób z jego otoczenia. Potrafi także bawić się w “kosi-łapki” lub inne proste zabawy z wykorzystaniem rączek. Bardzo chętnie pomaga rodzicom przy ubieraniu i podejmuje próby samodzielnego jedzenia łyżeczką, chociaż najczęściej kończy się to dużym bałaganem.

Zobacz: Czy rodzice są w stanie zaprogramować zdrowie swojego dziecka?

Rozwój intelektualny dziecka w 13. miesiącu życia

Dziecko w 13. miesiącu życia uważnie słucha tego, co mówią do niego rodzice i wykonuje proste polecenia, chociaż może się zdarzyć, że wyraża wobec nich swój sprzeciw i głośno się buntuje – zwykle poprzez wypowiadanie słowa “nie”. W ten sposób nie chce zrobić na złość rodzicom, ale przede wszystkim zademonstrować swoją niezależność.

13. miesiąc życia wiąże się z kolejnym skokiem rozwojowym, po którym dziecko zaczyna lepiej rozumieć schematy obecne w świecie, a także ciąg przyczynowo-skutkowy zdarzeń. Maluszek wie już, że aby coś osiągnąć, musi wykonać wcześniej kilka czynności i potrafi je zaplanować. Wyraźnie wyraża też swoje potrzeby, np. wskazuje przedmiot, którego potrzebuje.

Polecamy: Skoki rozwojowe dziecka

Rozwój społeczny dziecka w 13. miesiącu życia

Roczne dziecko bardzo lubi rozmawiać z osobami ze swojego otoczenia. Słowa, które wypowiada mogą być jeszcze niezrozumiałe, jednak łatwo domyślić się, co maluszek ma na myśli. Ważne jest, aby nie poprawiać go, ponieważ może to doprowadzić do zahamowania rozwoju mowy. Zwykle w 13. miesiącu życia maluszek potrafi wypowiedzieć już 2-3 słowa wyraźnie, częściej jednak tworzy własne wersje poprawnych słów.

Maluszek w drugim roku życia nadal potrzebuje dużo bliskości i czułości ze strony rodziców. Nie jest niczym dziwnym, że niechętnie zostaje bez towarzystwa mamy. Ważne jest, aby przyzwyczajać go do takich sytuacji, np. poprzez pozostawianie go na krótki czas pod opieką innych osób. Musisz jednak pamiętać, że nigdy nie możesz odejść od dziecka bez pożegnania.

Polecamy: Moje dziecko płacze, a ja wychodzę (i też płaczę)…. Jak przetrwać pierwsze dni przedszkola/żłobka?

Co potrafi dziecko w 13. miesiącu życia?

Najważniejsze umiejętności dziecka w 13. miesiącu życia to:

  • siadanie z pozycji pionowej;
  • samodzielne chodzenie lub podejmowanie próby stawiania pierwszych kroków;
  • pomaganie w ubieraniu się i innych prostych czynnościach;
  • naśladowanie czynności wykonywanych przez osoby dorosłe;
  • samodzielne jedzenie rękami i łyżeczką;
  • przejawianie swojej niezależności;
  • przejawianie różnych emocji, także negatywnych;
  • wykonywanie prostych poleceń;
  • wypowiadanie 2-3 zrozumiałych słów.

Jak wspierać rozwój dziecka w 13. miesiącu?

Rozwój 13. miesięcznego dziecka możesz wspierać poprzez:

  • pozwolenie mu na samodzielne odkrywanie świata;
  • zapewnienie maluszkowi bezpieczeństwa podczas poruszania się po domu (schowaj wszystkie przedmioty, które mógłby połknąć, zabezpiecz kontakty i kanty mebli);
  • wyznaczanie granic i bycie konsekwentnym – stanowczo wytłumacz dziecku, że nie wszystkie przedmioty służą do zabawy (zwłaszcza te, którymi może wyrządzić sobie krzywdę);
  • zachęcanie go do mówienia, zadawanie mu pytań i oczekiwanie na odpowiedź;
  • unikanie poprawiania maluszka, gdy powie coś po swojemu (należy wówczas przytaknąć i powtórzyć używając prawidłowej formy, np. “tak, to jest piesek”);
  • czytanie mu książek wraz ze zmianą intonacji i głosu oraz pokazywaniem obrazków;
  • bawienie się z maluszkiem w zabawy, które angażują rączki i paluszki;
  • pozwolenie mu na próby samodzielnego jedzenia łyżeczką;
  • wręczenie dziecku zabawek, które przypominają przedmioty codziennego użytku (np. zabawkowy telefon, garnki itp.);
  • okazywanie dziecku szacunku, zrozumienia i akceptacji (zwłaszcza, gdy okazuje negatywne emocje lub buntuje się);
  • zachęcanie maluszka do pozostawania pod opieką innych osób.

Polecamy: 15 zwrotów, które powinno usłyszeć od ciebie twoje dziecko

Ważne

  • 13. miesiąc życia dziecka to czas na kolejny skok rozwojowy. Jest on określany, jako “świat programów”. Maluszek uczy się stawiać sobie cele oraz planować sposób ich realizacji, a także rozumieć pewne schematy. Od teraz wie, że zwrot “idziemy na spacer” oznacza, że trzeba wcześniej wykonać kilka czynności (ubrać się, wyjść z domu, wejść do wózka itp.). Oznaką skoku rozwojowego jest zmiana zachowania dziecka. Może być marudne, nie mieć apetytu, potrzebować nadmiernego zainteresowania ze strony mamy i złościć się, gdy coś nie idzie po jego myśli.
  • Dziecko, które ukończyło 13 miesięcy nie rośnie już tak szybko. Zmniejsza się jego zapotrzebowanie na pokarm i maleje ilość podskórnej tkanki tłuszczowej, dlatego jego sylwetka staje się bardziej smukła. Musisz wiedzieć, że w ciągu całego 2. roku życia dziecko przytyje tylko 2 kg i urośnie 12 cm.
  • 13. miesiąc życia dziecka wiąże się z kolejnymi szczepieniami ochronnymi. Tym razem są to: odra, świnka, różyczka, pneumokoki. Podczas wizyty pediatra zbada dziecko i oceni jego rozwój.
  • W 13. miesiącu życia u części dzieci zrasta się już ciemiączko przednie.
  • U rocznego dziecka nadal można zaobserwować zjawisko lęku separacyjnego, dlatego warto stopniowo przyzwyczajać maluszka do tego, że nie zawsze możesz spędzać z nim czas.
  • Jeżeli maluszek nie ząbkował wcześniej, w 13. miesiącu mogą pojawić się u niego górne dwójki lub dolne i górne czwórki.
  • 13-miesięczne dziecko, które jeszcze nie chodzi nie jest niecodziennym zjawiskiem. Szacuje się, że tylko 60% maluszków, które ukończyły roczek stawia samodzielne kroki. Daj czas swojemu dziecku i wspieraj jego rozwój.

Zobacz także: Jaki nebulizator wybrać?

 

Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się indywidualne. Powyższe treści powinnaś traktować jako wskazówkę. Wszelkie obawy związane z rozwojem dziecka skonsultuj z lekarzem pediatrą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *